Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

HOKEJ U LEDU: U českého nároďáku mi to už tak nemyslelo, přiznává Vůjtek

  14:13
Nikdo na šanci nečekal tak dlouho a nikdo u hokejové reprezentace nezůstal také tak krátce jako on. Vladimír Vůjtek by mohl být zahořklý, protože se měl stát nástupcem Vladimíra Růžičky po zlaté Vídni 2005. Tehdy nad ním však při volbě nového trenéra dosti nečekaně uspěl Alois Hadamczik. Ale sympatický ostravský bard zůstal nad věcí. Jako vždy. Prostě flegmatik.

Zklamaný trenér Vladimír Vůjtek krátce po prohraném čtvrtfinále s USA, které bylo jeho posledním zápasem v kariéře | foto: ČTK

„Mě to nemrzí, protože jsem byl ještě docela mladý a rád dělal s klubem. Každodenní práce mi vyhovovala,“ reaguje Vůjtek i po letech smířlivě.

Tehdy se však počítalo s tím, že národní tým převezmete. Neříkejte, že jste z toho nebyl smutný.
Pravdou je, že jsem se k národnímu týmu dostal pozdě a mé myšlení už nebylo tak rychlé jako deset let zpátky. Myšlenkové pochody byly pomalejší a možná i to mělo vliv na některá špatná rozhodnutí, která jsem udělal. Nebudu ale zastírat radost, že jsem se k reprezentaci ještě vůbec dostal. V podstatě jsem už chtěl končit s trenérskou prací, a změnil názor jen díky téhle nabídce.

Jaká špatná rozhodnutí jste udělal?
V každém případě mě dlouho mrzelo, že jsem na mistrovství světa 2016 v Rusku nevzal Aleše Hemského. To byla velká chyba. Možná rozhodující s ohledem na postup přes čtvrtfinále.

Trenéři vzpomínají

iDNES.cz osloví bývalé reprezentační trenéry, kterým pokládá stejné dotazy. Jako první odpovídal Miloš Říha, který vedl český tým na MS 2019. Nyní pojedeme podle časové osy a jelikož Ivan Hlinka, Luděk Bukač a Josef Augusta už nežijí, přišla řada na Slavomíra LeneraVladimíra Růžičku a Aloise Hadamczika.

Proč jste ho nevzal? Jak jste tehdy uvažoval?
Blbě. Měli jsme nějaké zraněné obránce a pravá křídla mi tehdy hrála velice dobře. Nějak jsem si při závěrečném rozhodování, na které nebylo moc času, myslel, že to s hráči v kádru odehrajeme na dobré úrovni. Bohužel to byla trenérská chyba.

Pomohl by Hemský ve čtvrtfinále s USA víc během zápasu, nebo při nepovedených penaltách?
Možná i při zápase, ale při penaltách určitě. V nich jsme nakonec nedali ani jeden gól...

A Česko vypadlo, ačkoli vyhrálo základní skupinu.
Právě proto na ten můj jediný šampionát vzpomínám s rozpaky. Ve skupině jsme hráli velice dobře a měli vynikající výsledky. Nechali jsme za sebou Rusy i Švédy. Čtvrtfinále bylo zklamání, v něm jsme propadli. Samozřejmě to zastínilo celý výsledek i můj pobyt u národního týmu.

Čím si vysvětlujete ten výpadek s USA, když jste porazili domácí Rusko 3:0 a zdolali i neoblíbené Švédy?
Realita byla taková, že jsme hráli líp se silnými než se slabými soupeři. Kromě Norska jsme se s nimi dost trápili a těžko překonávali jejich urputnou obranu. Právě tenhle nedostatek se projevil i s Amerikou, která neměla v Moskvě zas tak silný mančaft. Byli hratelní, ale neuměli jsme se proti prosadit stejně jako proti Dánsku. Vlastně jsme jen potvrdili trend.

Jaký byl nejhezčí zápas, v němž jste tým vedl?
Se Švédama, protože jsme po první třetině prohrávali 0:2 a byli celou dobu pod tlakem. Kdyby to bylo 0:5, tak bychom nemohli nic říct. Ve druhé třetině jsme se ale neuvěřitelně zvedli, hráli neskutečný hokej, dali góly a nakonec vyhráli 4:2. Švédové tam byli silní. Cením si i výhry nad Rusy, ale tam jsme měli i trošku štěstí, protože jsme byli pod tlakem. Držel nás brankář Furch a obrana.

Hokej u ledu

Poprvé od druhé světové války se stalo, že se nekoná mistrovství světa v hokeji. Tentokrát byl sportovní svátek, který mělo hostit Švýcarsko od 8. do 24. května 2020, zrušen kvůli pandemii nového typu koronaviru.

Redaktoři serveru iDNES.cz proto po tuto dobu připravili unikátní obsah - seriál Hokej u ledu, jenž nabídne historická ohlédnutí, analýzy, rozhovory a komentáře.

Který hráč byl pro vás nejcennější?
Kovář s Řepíkem a Birnerem hráli dobře první zápasy, pak začal hrát výborně i Lukáš Kašpar. Ale nejlepší formu měla první lajna s mladým Pastrňákem, Plekancem a Červenkou. Ti si svoje stabilně uhráli. Co se týká obrany, tak se ukázala nezkušenost, ale ti kluci se nakonec dostali do NHL. Byl tam Jeřábek, Šimek. Výborně chytali i oba brankáři. Dost jsme je střídali, protože byli kamarádi a celkem s tím souhlasili.

Pastrňák byl tehdy poprvé na šampionátu, viďte?
Bylo mu myslím devatenáct nebo dvacet, prostě hrál hrál první sezonu v NHL.

Viděl jste v něm už tehdy, že může být nejlepším střelcem v NHL?
Těžko říct, ale věděl jsem, že je to velký talent a že se bez problémů prosadí v NHL. Dostal se do klubu, který mu věřil a který ho systematicky připravoval. Musí mít volnost, není to hráč, který by udělal hodně práce do obrany, ale když bude s dobrými spoluhráči a bude se moct věnovat útočné fázi, tak se bude prosazovat. I to minimum bránění se naučil, nedělá dozadu minely a do útoku je přímo skvělý.

Mluvil jste o svých špatných rozhodnutích. Která byla naopak ta správná?
Těžko říct. Myslím, že se nám povedlo střídání brankářů, protože oba chytali velice dobře. A ještě se mi podařilo přesvědčit Romana Červenku, aby hrál levé křídlo, tedy pozici, kde nikdy nenastupoval. Vedle Plekance a Pastrňáka to sehrál velice dobře. Další věc je, že jsem na poslední chvíli nominoval Kašpara, který hrál výborně. Už byl v podstatě na dovolené v Americe, když jsem mu volal. Vůbec neváhal a přiletěl zpátky. To se také povedlo.

Mnohem větší šanci jste dostal u slovenské reprezentace, kde jste zvládl čtyři mistrovství. Vzpomínáte na ty roky rád?
Teď jsem se zrovna díval na čtvrtfinále s Kanadou, které opakovali v televizi.

Vladimír Vůjtek (vlevo) se raduje spolu se svými asistenty Josefem Jandačem...
Bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek na snímku z července 2015.
Trenér Vladimír Vůjtek na tréninku české hokejové reprezentace.

Byl jste překvapený, že jste hned první rok dovedl podceňovaný tým ke stříbru?
Věděl jsem, že Slováci mají na to být v první osmičce, že to je hratelné. Před mistrovstvím jsem ale trochu pochyboval, protože jsme prohráli sedm z osmi utkání - byť těsně a se silnými soupeři na penalty. Nakonec nám přijeli čtyři hráči z NHL, což bylo klíčové. Byli to špičkoví borci, kteří mužstvo doplnili úplně senzačně. V čele s brankářem Lacem, jenž odchytal skvělé mistrovství, jsme nakonec uhráli medaili.

Těch mají Slováci za celou éru jen čtyři. Muselo to být mimořádná událost. U nás by to nemělo až takové docenění, viďte?
Tak jistě, bylo to po devíti letech, kdy se dostali znovu do finále. Dodneška na to Slováci velice rádi vzpomínají. Musím říct, že takovou popularitu, jakou mám na Slovensku, jsem nikdy nezažil. Musím říct, že i teď, když tam přijedu, tak mě lidi poznávají. Pořád děkujou za medaili.

Na tu si teď asi hodně dlouho počkají, viďte?
Vypadá to tak. Na přelomu tisíciletí měli skvělou generaci hráčů stejně jako my. Od té doby nikdy neměli tolik hráčů, kteří by předváděli světový hokej. Ta generace odešla a po ní byla velká díra, která je tam v podstatě dodnes. Dva tři dobré hráče mají každý rok, ale na celkovou situaci to je málo.

Alois Hadamczik zmínil porážku v semifinále 2012 se Slováky jako jednu z nejhorších za svou éru u reprezentace. Jaké to bylo pro vás?
Musím říct, že to nejpříjemnější nebylo. Na to se mě ptá spousta lidí, ale fakt ne. Pro mě bylo největší satisfakcí čtvrtfinále s Kanadou ve stejné hale, kde mi v roce 1997 barbarsky zlikvidovali kluka, který jim dal tři góly. Chovali se jako prasata. O patnáct let později jsem je vyřadil, to bylo nejvíc. A ještě musím říct, že to bylo v den mých narozenin, takže se to umocnilo. Pro mě to bylo největší vítězství, které jsem vůbec dosáhl v hokeji v trenérské kariéře.

Vladimír Vůjtek musel tým hlasitě dirigovat především v závěru, kdy Švýcaři...

Úspěch s Českem neberete, protože jste byl rozpolcen?
Ne. Samozřejmě že jsem z toho měl radost, protože jsem pracoval na druhé straně a musel jsem fandit těm, se kterými jsem. Největší soukromý úspěch pro mě prostě byla ta Kanada.

Proč se v následujích třech letech nepovedlo dosáhnout podobného úspěchu?
Víte, ono je to dané tou malou hráčskou základnou. K tomu, abyste měli úspěch, musíte mít kam sáhnout. A hlavně mít super brankáře, i když oni nemohli za to, že jsme nepostoupili dál. Byli na dobré úrovni, ale přece jenom super brankář byl jen Laco. Přesto si troufnu říct, že jsme byli blízko úspěchům i v dalších letech.

Vždyť jste byli osmí a dvakrát devátí.
Hned v roce 2013 jsme ve čtvrtfinále prohrávali s Finskem 0:3 po první třetině, ale dokázali vyrovnat a pak dali čistou tyčku. Chyběl kousek a mohli jsme jít do semifinále. Bohužel jsme nakonec prohráli 3:4, takže jsme měli trošku i smůlu. To samé se opakovalo v Minsku v roce 2014 v zápase s Českem, kdy jsme vedli 2:1 a dvě minuty před koncem nám dal Jarda Jágr gól z takové nenápadné akce, takže se šlo do prodloužení, které jsme prohráli a ty body nám pak chyběly na čtvrtfinále. Štěstí, které jsme měli v roce 2012, nás v dalších dvou letech opustilo. 

HOKEJ U LEDU: Od Hlinky po Říhu. Hlasujte o nejlepším trenérovi Česka

Čeští hokejisté slaví druhý gól v utkání proti Rusku.

Pod kým byla česká hokejová reprezentace nejúspěšnější a kdo ji z pozice trenéra vedl nejlépe? Po...

HOKEJ U LEDU: Hrdina i zatracenec. Stejně rozhodne detail, říká o MS Škoula

Martin Škoula na MS 2011, kde pomohl vybojovat bronzové medaile.

Sám si to zažil - jeden rok se na hokejový šampionát odjíždělo s fanfárami, jindy byl národní tým...

HOKEJ U LEDU: Poslouchal jsem kydy, Říha si dělal PR, tvrdí upřímný Jandač

Josef Jandač

V roce 2010 byl jako asistent u posledního zlata české hokejové reprezentace. Když ji Josef Jandač...

HOKEJ U LEDU: U českého nároďáku mi to už tak nemyslelo, přiznává Vůjtek

Zklamaný trenér Vladimír Vůjtek krátce po prohraném čtvrtfinále s USA, které...

Nikdo na šanci nečekal tak dlouho a nikdo u hokejové reprezentace nezůstal také tak krátce jako on....

HOKEJ U LEDU: Zklamání zůstává, ale Říha už si hledá novou práci

Reprezentační kouč Miloš Říha na české střídačce.

Ze střídačky měl v pátek večer komandovat reprezentaci v zahajovacím utkání mistrovství světa proti...

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Čím ručil Král? Za kolik chytá jeho syn? Miliardář pálil do špiček hokeje

Neucházel se o hokejový trůn. Těsně před konferencí stáhl i kandidaturu na nového člena výkonného výboru. Petr Dědek se...

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Colorado udolalo Tampu, zisk Stanley Cupu slaví i brankář Francouz

Hokejisté Colorada přerušili kralování celku Tampa Bay a slaví svůj třetí Stanley Cup v klubové historii. Stalo se tak...

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

HOKEJ U LEDU: Pauza mi prospěje, říká Pospíšil o zrušeném mistrovství

Coby hokejový expert České televize odjel bývalý pardubický útočník David Pospíšil poprvé na mistrovství světa v roce...

HOKEJ U LEDU: Proč tam vůbec jedete? Bulis vzpomíná na nečekané stříbro

V roce 2006 vybojoval s českou hokejovou reprezentací hned dvě cenné medaile – olympijský bronz a stříbro z MS. Přesto...

HOKEJ U LEDU: Dvě zlaté a únava. Teď Meluzín dumá, jak mladým vrátit zápal

Romanovi Meluzínovi bylo sotva třicet, když ho skolil únavový syndrom. Tehdy nastaly dny, kdy si dvojnásobný hokejový...

Prokleté zlato! Chyběl mi Hašek v bráně, hodnotí Hadamczik své (ne)úspěchy

Premium Málo se to ví, ale Alois Hadamczik je rekordman: v samostatné české éře odkoučoval nejvíc světových šampionátů v roli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...