Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

HOKEJ U LEDU: Nedělejme prosím z hokeje vědecký výzkum, říká Růžička

  14:15
Mnozí ho už řadí do staré trenérské školy, ale jedno se Vladimíru Růžičkovi upřít nedá - výsledky. Jen jednou z pěti mistrovství světa, kdy vedl národní tým z pozice hlavního kouče, nepřekročil čtvrtfinálovou bránu. Je jediným, kdo dovedl reprezentaci po zlatém hattricku z přelomu tisíciletí až na úplný vrchol - a to hned dvakrát v letech 2005 a 2010. Minimálně proto mají jeho slova svou váhu.

Trenér národního týmu Vladimír Růžička (2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Růžička patří k těm, kteří se své názory nebojí říct otevřeně. Navzdory tomu, že se v dnešní době jaksi nehodí nebo pro někoho mohou působit zkostnatěle.

Jeden příklad za všechny: když během velkého vzpomínání na zlaté časy přejde řeč k moderním trendům v hokeji, Růžička hned vzkypí. „Zdá se mi, že se dneska kolem hokeje motá moc velkých vědátorů.“

Myslíte, že jsou různé podrobné statistiky jako Corsi přeceňované?
Taky je používám, ale často se mi stává, že mi vychází dobře, ale zápas prohrajeme 1:2 nebo 2:3. Prohrajete osm zápasů o gól a já říkám: Corsi je hezký, ale body vám to neudělá. Jasně, jako trenérovi vám něco ukáže, hokej je propracovanější, ale nemůžete to přeceňovat. Hokej je o gólech a bodech a na konci sezony vám může chybět jediný, abyste se dostal do desítky nebo do šestky.

Trenéři vzpomínají

iDNES.cz osloví bývalé reprezentační trenéry, kterým pokládá stejné dotazy. Jako první odpovídal Miloš Říha, který vedl český tým na MS 2019. Nyní pojedeme podle časové osy a jelikož Ivan Hlinka, Luděk Bukač a Josef Augusta už nežijí, přišla řada na Slavomíra Lenera a nyní na Vladimíra Růžičku.

Statistici by vám řekli: Sice jste prohrál, ale herně to bylo dobré a je otázka času, kdy se to projeví výsledkově.
Ano, ano, ale na to všichni kašlou. Na to kašlou hlavně fanoušci. Ono se stane, že hrajete dobře, prohrajete a lidi vám zatleskají. Ale když se to stane třikrát čtyřikrát, tak vám už nezatleskají. Už vidí, že tam je něco špatného. Diváky zajímají jen výhry. Když vyhrajete pět šest zápasů za sebou, tak nikdo nekouká, jestli hrajete hezky nebo jestli máte krásné Corsi. Důležité jsou body.

Na druhou stranu jste jako trenér hodně přísný a když po hráči něco chcete, tak přes to nejede vlak.
To jo, to jsem. Letos s tím někteří hráči v Hradci měli problém. Když si něco řekneme, tak hrozně vyžaduju, aby to tak bylo při tréninku i při zápase. Vadí mi, když to tam nevidím. Pak si někdo může říct, co na těch trénincích vůbec děláme a na co ty trenéři na střídačce vůbec jsou, když hrajou takový kulový. Já jsem zastáncem jedné věci: hráči musí být pod tlakem.

Není to někdy na škodu, že se pak bojí na ledě něco udělat?
Samozřejmě je každý hráč jiný, na každého se musí jinak. To jo. Na druhou stranu jsem v tomhle spravedlivý a je mi jedno, jestli je hráči čtyřiatřicet let nebo dvacet. Není umění sprdnout osmnáctiletého kluka, který začíná. To umí každý. Důležité je říct tu chybu i hráči, kterému je pětatřicet. A ne dělat, že se nic neděje. Protože pak se vám to vrátí. Hráči vidí, co vy jako trenér dovolíte. To vám pak mužstvo posouvá jinam. Naopak mladýho spíš podržím, protože se to učí.

Musíte poznat, jestli hráči vynadat přede všemi, nebo si ho vzít stranou?
Já hokej beru jako partu, hokej není o jednotlivcích. Mně se zdá, že si právě tohle začínají v dnešní době všichni plést. Hlavně rodiče. Musím se smát, když si berou děti na tréninky a turnaje ještě mimo klub.

Hokej u ledu

Poprvé od druhé světové války se stalo, že se nekoná mistrovství světa v hokeji. Tentokrát byl sportovní svátek, který mělo hostit Švýcarsko od 8. do 24. května 2020, zrušen kvůli pandemii nového typu koronaviru.

Redaktoři serveru iDNES.cz proto po tuto dobu připravili unikátní obsah - seriál Hokej u ledu, jenž nabídne historická ohlédnutí, analýzy, rozhovory a komentáře.

Proč?
Protože když jste na extraligové úrovni, tak to má dostatečnou kvalitu. Není možné, aby kluk v osmé třídě odehrál za sezonu sedmdesát zápasů. Kde to jsme? To přece není normální.

Vždyť se říká, že je lepší hrát než trénovat.
Jenže záleží na věku! Čtrnáctileté kluky akorát odvaříte a hokej je už ani nebaví. Tihle kluci potřebujou trénovat a zdokonalovat bruslení, pohyb na ledě, vidění na ledě, obratnost, to je plno aspektů. Mně se zdá, že se všichni zhlédli v Americe a Kanadě, kde hrajou jenom zápasy.

A nejsou Amerika s Kanadou vzorem?
Bavil jsem se o tom kdysi s Rayem Bourquem a říkal, že si taky myslí, že je lepší víc trénovat než hrát. Zdokonalujete se samozřejmě v zápasech, ale tréninkový proces je v tomhle věku důležitější.

Při nominacích na světové šampionáty jste vždycky dával spíš na instinkt než na statistiky nebo na aktuální formu hráčů. Proč?
U trénování je to tak, že některým hráčům věříte a máte o ně větší zájem. Když si můžete vybrat, tak si vybíráte, ale my těch hokejistů zase tolik nemáme. Já totiž vůbec nesouhlasím s tím, že hokej je nějaká věda. Jasně, hokej se samozřejmě posouvá, ale pořád je to kolektivní hra, je to o charakteru hráčů, o bojovnosti a o tom, co umí. Hokej je rychlejší a tvrdší, stačí se podívat na to množství otřesů mozků, které za mých časů skoro neexistovaly. Ale zase jsou jiná pravidla. Když se podíváte na Nagano, tak se smějete, co se pouštělo za fauly. Dneska na někoho sáhnete hokejkou a jdete ven. Pravidla se posunula, nedá se hrát jako v roce 1950, to v žádném případě. Ale nemusíme kvůli tomu dělat z hokeje vědecký výzkum.

Dejte příklad, kdy se vám nejvíc vyplatil instinkt před čísly?
Když jsem chtěl na mistrovství 2005 ve Vídni za každou cenu Tomáše Vokouna. Tehdy se mu v sezoně moc nedařilo, ale já ho hrozně přemlouval, aby jel. Pamatuju si, jak jsem s ním protelefonoval celou cestu z Třince do Prahy. Úplně to vidím jako dneska, jak říkal, že nechytne ani medicinbal nebo fotbalový míč.

ZLATÁ RADOST. Český brankář Tomáš Vokoun slaví triumf na mistrovství světa ve...
Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička emotivně prožívá finálový duel s
Kouč českého týmu Vladimír Růžička a jeho svěřenci slaví s fanoušky na pražském...

Jak jste ho udolal?
Pak se to nějak povedlo, ani nevím jak. Byli jsme strašně rádi, že jede a měl na turnaji neskutečnou formu.

Proč jste o něj tehdy tolik stál, když brankářů bylo ve výluce NHL k dispozici víc?
Protože v roce 2004 odchytal Světový pohár i mistrovství v Praze. Já jsem mu hrozně věřil. Tak nějak jsem cítil, že on je ten pravý.

Na šampionátu 2005 bylo české mužstvo silné celkově. Jak velký byl Vokounův podíl na zlatu?
Pamatuju si, že na začátku byl trochu nervózní, protože se mu v závěru sezony ve Finsku nedařilo, jak by si představoval. Postupně se ale rozjížděl a pak všechny vyčapal. Chytal výborně ve čtvrtfinále s Amerikou, v semifinále se Švédskem i ve finále s Kanadou. Stejně tak jsem stál o Martina Ručinského, který byl před šampionátem zraněný a také se mu nechtělo.

Je Vídeň 2005 mistrovstvím, na které vzpomínáte nejraději?
Tehdy byla výluka, takže všechna mužstva byla narvaná. Pro mě to bylo hlavně první mistrovství v roli hlavního trenéra a na první zlato se nezapomíná. Ale v roce 2010 jsme byli zase dost podceňovaní a nedařilo se nám, takže to má také své kouzlo.

Asi se nebudu mýlit, když turnaj v Německu označím za vaše největší překvapení, viďte?
No to určitě. Byl to hrozně těžký turnaj, kdy jsme se dostali do situace, že jsme museli už jenom vyhrávat. Ale povedlo se nám to.

Fotogalerie

Ona už nominace byla komplikovaná, protože se vám omlouvala kvanta hráčů.
Jo jo, někteří byli zranění, jiní nechtěli. To tak je, protože sezona je pro hráče z NHL hrozně dlouhá. My jsme tehdy měli jenom čtyři hráče z Ameriky, protože Jarda Jágr hrál tehdy v Omsku. Byl tam Vokoun s Pavelcem, který dělal dvojku, potom Voráček, jemuž bylo dvacet. A ještě Rozsíval. To je všechno.

Co se vám vybaví, když se zeptám na nejhezčí zápas, který jste vedl?
Hrozně rád vzpomínám na Světový pohár a čtvrtfinále ve Švédsku, kde jsme jim dali 6:1. A pak na semifinále v Torontu, kde jsme s Kanadou prohráli v prodloužení. To přebije všechno, protože to byly neskutečné zápasy. Pokud jde o mistrovství světa, tak Vídeň 2005 a čtvrtfinále s Amerikou, které se nám podařilo obrátit. A pak samozřejmě obě finále, to jsou zápasy o všechno, proto hokej děláte.

Jaká porážka byla naopak nejtěžší?
Těžce jsem kousal čtvrtfinále 2009, kdy jsme prohráli se Švédskem. Tehdy jsme mužstvo dost lepili, chytal třeba Štěpánek, který neměl žádnou zkušenost s mistrovstvím nebo s NHL. A pak domácí semifinále s Kanadou v roce 2015.

Dodnes pamatuju, jak jste byl po něm v televizním studiu zdrcený.
To bylo tím, že se hrálo mistrovství světa doma. Hrozně jsme chtěli uhrát zlato, ale musím říct, že Kanada tehdy předváděla neskutečný hokej. Prošli turnajem úžasně a když to vezmu, tak jsme s nimi i přes prohru 0:2 jako jediní relativně drželi krok. Vždyť oni i ve finále dali 6:1 Rusákům. A to Rusové byli silní včetně Ovečkina. Ti to už vůbec nekousali.

Vladimír Růžička během tréninku hokejové reprezentace

Takže byste z toho vlastně ani nemusel být tak smutný.
Já vím, ale bylo to doma, byli jsme našláplí a věřili, že když budeme mít malinko kliku, tak tu Kanadu můžeme v jednom zápase porazit. Bohužel jsme byli tak zklamaní, že jsme druhý den prohráli i zápas o bronz s Amerikou, což pak bolelo ještě víc. Bylo to úžasné mistrovství a fanoušci, ale když nemáte medaili, tak to hrozně bolí. To samé bylo i rok předtím v Minsku.

Co by za to dneska trenéři dali, kdyby se Česko pravidelně dostávalo tak daleko.
No, to je pravda. Dostat se mezi čtyři je dobrý, ale když pak nemáte medaili, tak je to obrovské zklamání.

Zmínil byste nějakou věc, kterou byste na mistrovstvích zpětně udělal jinak?
Jediné mistrovství, kde jsem nešel do semifinále, bylo Švýcarsko 2009, takže asi něco tam. Ono je těžké po letech říkat co. To víte, že člověk hodně přemýšlí, co udělat, ale musíte se rozhodnout v danou dobu. Výsledky jsou ovlivněné tím, koho máte v týmu. Rozumím, že jsou hráči z NHL po sezoně unavení, ale další věc je, že srdcařům jako Tomáš Plekanec, Jarda Jágr, Jarda Špaček, Martin Ručinský, David Výborný nebo Alby Reichel byl už konec. Ti jeli vždycky, a když jste neměl tuhle kostru, tak to nebylo jednoduché. Hodně to ale ovlivňují i zranění a v NHL hrajou skoro se vším.

Jaké bylo naopak nejlepší rozhodnutí, které jste udělal?
Těžko říct, ale asi jsou to ta rozhodnutí, kdy jsem si stál za tím, že chci některého hráče nominovat. Ať to byl Voky nebo Růča, který mi v roce 2005 říkal, že pojede, ale že musím počítat s tím, že když to nevyjde, tak nás hrozně natřou.

HOKEJ U LEDU: Od Hlinky po Říhu. Hlasujte o nejlepším trenérovi Česka

Čeští hokejisté slaví druhý gól v utkání proti Rusku.

Pod kým byla česká hokejová reprezentace nejúspěšnější a kdo ji z pozice trenéra vedl nejlépe? Po...

HOKEJ U LEDU: Hrdina i zatracenec. Stejně rozhodne detail, říká o MS Škoula

Martin Škoula na MS 2011, kde pomohl vybojovat bronzové medaile.

Sám si to zažil - jeden rok se na hokejový šampionát odjíždělo s fanfárami, jindy byl národní tým...

HOKEJ U LEDU: Poslouchal jsem kydy, Říha si dělal PR, tvrdí upřímný Jandač

Josef Jandač

V roce 2010 byl jako asistent u posledního zlata české hokejové reprezentace. Když ji Josef Jandač...

HOKEJ U LEDU: Nedělejme prosím z hokeje vědecký výzkum, říká Růžička

Trenér národního týmu Vladimír Růžička (2015)

Mnozí ho už řadí do staré trenérské školy, ale jedno se Vladimíru Růžičkovi upřít nedá - výsledky....

Prokleté zlato! Chyběl mi Hašek v bráně, hodnotí Hadamczik své (ne)úspěchy

Alois Hadamczik se soustředí na výkon českých hokejistů.

Málo se to ví, ale Alois Hadamczik je rekordman: v samostatné české éře odkoučoval nejvíc světových...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Jágr: Ještě nekončím! Nenechám Kladno zaniknout, soudit mě bude až Bůh

Ve čtvrtek Jaromír Jágr (49) oslavil postup do extraligy. Znovu po dvou letech. V sedmém zápase finále první ligy...

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Jágr slaví s Kladnem návrat do extraligy, rozhodla skvělá první třetina

Hokejové Kladno se po jedné sezoně vrací zpátky do extraligy. Největší favorit první ligy zvládl klíčové sedmé finále...

Ať jsou rozhodčí féroví a pískají i Jágrovy zákroky, přeje si Antoš

Kdo postoupí z 1. ligy do extraligy? Kladno, nebo Jihlava? O tom se bude rozhodovat ve čtvrtek od 17 hodin na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mládí značky Czech Made baví. Ti kluci jsou fakt dobří, žasne zámoří

Čekalo se, že se bude psát o tónu udávaném zámořským hokejem. O tom, že americký dres obléká Marek Hejduk, syn slavného...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Golonka zkritizoval Jágra: Tohle by si vůči Slovákům neměl dovolovat

Pro někoho odlehčené téma, pro jiného smrtelně vážná věc. Jaromír Jágr před pár dny zveřejnil na svém facebookovém...

HOKEJ U LEDU: Říha dumá. Ruský kokain? Asi jsme do toho měli víc šlápnout

Vybavíte si, jak si vedli čeští trenéři na hokejových šampionátech? A jak na ně vzpomínají oni? Server iDNES.cz v rámci...

HOKEJ U LEDU: U českého nároďáku mi to už tak nemyslelo, přiznává Vůjtek

Nikdo na šanci nečekal tak dlouho a nikdo u hokejové reprezentace nezůstal také tak krátce jako on. Vladimír Vůjtek by...

Švýcaři na zrušeném MS v hokeji vydělali 322 milionů. Jak to dokázali?

Na hokejovém mistrovství světa ve Švýcarsku, které bylo loni zrušeno kvůli pandemii koronaviru, vydělali organizátoři...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...