Pierre-Luc Dubois  se objímá s Jonathanem Marchessaultem z Kanady.

Pierre-Luc Dubois se objímá s Jonathanem Marchessaultem z Kanady. | foto: Reuters

Kanada ovládla skupinu, Slováci se loučili výhrou, Fini nečekaně padli

• 153
Kanada poslední hrací den základní části mistrovství světa porazila Spojené státy 3:0 a ovládla skupinu A. Němečtí hokejisté otočili zápas s Finskem a vyhráli 4:2. Slovensko se loučí s domácím šampionátem výhrou 2:1 po nájezdech nad Dánskem.

Kanada - USA 3:0

Hokejisté Kanady se ve čtvrtečním čtvrtfinále utkají se Švýcarskem. Čtvrtí Američané budou hrát s dosud neporaženým Ruskem. Kanaďané v úterý podruhé za sebou a potřetí na turnaji neinkasovali, čisté konto udržel brankář Matt Murray.

Čtvrtfinálové dvojice MS: Češi se střetnou v Bratislavě s Německem

„Američané tvrdě makali, mají tady dobrý tým. Ale naše defenziva byla výborná, to bylo klíčové. Nezačali jsme na turnaji nejlépe, ale myslím si, že hrajeme zápas od zápasu líp a chceme v tom pokračovat,“ řekl Murray.

Kanadě se stejně jako v předešlých dvou zápasech proti Německu a Dánsku vydařil začátek, do vedení se dostala, když gólmana Schneidera překonal po chytré a nečekané Stoneově přihrávce zpoza branky Dubois.

Kanaďané byli aktivnější a v 9. minutě vedení navýšili. Po přečíslení dva na jednoho se prosadil Turris. V brance se spolehlivým Murrayem pak zápas především kontrolovali.

„Měli jsme pár šancí, ale nevyužili jsme je. Zároveň musíme hrát lépe před naší brankou,“ řekl americký obránce Zach Werenski, který nastoupil poprvé na turnaji.

Kanadský útočník Mark Stone se pokouší překonat amerického brankáře Coreyho...
Kapitán Kanady Kyle Turris má radost z gólu na mistrovstvé světa.

V polovině utkání mohl snížit z brejku Vatrano, ale trefil tyč. Ve 36. minutě se už Kanada radovala z třetího gólu, rozhodčí však Stoneovu trefu neuznali pro hru vysokou holí. Již o 33 sekund později Kanaďané skórovali znovu a tentokrát v souladu s pravidly. „Daří se nám dávat góly ve správnou chvíli,“ pochvaloval si útočník Jonathan Marchessault.

Vyprodaná Steel arena další gól neviděla, Murray potřeboval k čistému kontu 28 zákroků. „Chytal opravdu dobře, ale celá naše defenziva byla výborná. Hráli jsme skvěle týmově,“ pochvaloval si kanadský útočník Kyle Turris.

Na sestřih utkání se podívejte zde:

Kanada - USA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 01:49 Dubois (Mark Stone), 08:02 Turris (Mantha), 35:59 McCann (Turris, Fabbro). Rozhodčí: Martin Fraňo (CZE), Mikko Kaukokari (FIN) – Miroslav Lhotský (CZE), Dmitrij Šišlo (RUS). Diváci: 7440.

Kanada M. Murray (Hart) – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Mantha – Jost, Henrique, Joseph – D. Strome.

USA Schneider (Demko) – Suter, Martinez, Werenski, Skjei, Q. Hughes, Hanifin, Fox – DeBrincat, White, P. Kane – J. van Riemsdyk, D. Larkin, Keller – J. Gaudreau, Eichel, Kreider – Vatrano, Glendening, D. Ryan – Kunin.

Přejít na on-line reportáž

Slovensko - Dánsko 2:1N

O vítězství Slovenska rozhodl v posledním utkání své hokejové kariéry Ladislav Nagy. Devětatřicetiletý hráč se nejprve asistencí podílel na slovenském gólu v normální hrací době, v nájezdech pak byl jedním ze dvou úspěšných exekutorů domácího týmu.

Již před utkáním bylo jasné, že slovenská reprezentace skončí v tabulce skupiny A pátá a Dánsko šesté.

Zápas týmů, které již nemohly postoupit do čtvrtfinále, moc atraktivní hokej nenabídl. Vyprodaná Steel arena si musela počkat na gól až do 40. minuty, kdy se odrazil puk od dánského útočníka Jespera Jensena za záda vlastního brankáře Dahma.

Podívejte se na sestřih utkání:

Krátce předtím si Slováci ve 38. minutě symbolicky připomněli před osmi lety tragicky zesnulého útočníka Demitru.

Ve 47. minuty byli v rychlém sledu vyloučeni Daňo se Sekerou a Dánové přesilovku pět na tři bleskově využili. Godlu ve slovenské brance překonal Boedker.

Další gól již nepadl a vítěze určily až nájezdy. Zatímco Dahma překonali Nagy a Krištof, Godla si se všemi čtyřmi pokusy soupeřů poradil.

Slovensko - Dánsko 2:1N (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 39:04 Marinčin (Studenič, Nagy), Nagy - 46:41 Boedker (P. Russell, Jensen Aabo). Rozhodčí: Brett Iverson (CAN), Linus Öhlund (SWE) – Joep Leermakers (NED), Hannu Sormunen (FIN). Diváci: 7440.

Slovensko Godla (Čiliak) – Sekera (A), Černák, Marinčin, Čajkovský, Koch, Fehérváry – Tatar (A), L. Hudáček, Daňo – Nagy (C), Krištof, Studenič – Bondra, Sukeľ, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Zigo.

Dánsko Dahm (Galbraith) – M. Lauridsen, O. Lauridsen, Bruggisser, Jensen Aabo (A), Nicholas Jensen, O. Larsen, Lassen – Boedker, Regin (C), P. Russell – Storm, Jesper Jensen, Nicklas Jensen – Bau Hansen, Madsen (A), Meyer – Poulsen, Jakobsen, Olesen – From.

Finsko - Německo 2:4

Němci se posunuli na průběžně třetí místo tabulky. Finsko, které poprvé na turnaji nebodovalo, je zatím první.

Hrdinou zápasu se stal útočník Leon Draisaitl, který ve třetí třetině nejprve v přesilové hře posunul Německo do vedení a při power play poté upravil na konečných 4:2.

Do první šance se dostal v úvodní přesilové hře Jokiharju, trefil ale jen tyč. Seveřané byli výrazně střelecky aktivnější, do vedení šli v 16. minutě, kdy Lehtonenovu střelu od modré čáry tečoval Pesonen.

Němci vyslali v úvodní dvacetiminutovce na brankáře Lankinena jen tři střely, přesto se jim podařilo za dvě minuty vyrovnat. A zasloužil se o to po rychlém protiútoku a přečíslení dva na jednoho Michaelis. Následně mohl otočit skóre Draisaitl, Lankinen si ale s jeho zakončením poradil.

Do vedení se tak opět dostali Finové, ve 25. minutě se prosadil Tyrväinen, který se dnes posunul do středu elitního útoku Seveřanů.

Skupina B

Němci byli ale po přestávce mnohem aktivnější a Lankinen si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Finská jednička si poradila s první šancí Kahuna, útočník Chicaga se ale o pár sekund později přece jen prosadil.

A ve třetí třetině se Německu podařilo výsledek otočit. Draisaitl nejprve v přesilové hře překonal Lankinena potřetí. Tým kouče Söderholma pak několikrát podržel na šampionátu podruhé chytající brankář Grubauer a při power play svým pátým gólem na turnaji podtrhla nečekanou výhru znovu hlavní hvězda německé sestavy Draisaitl.

Finsko - Německo 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 15:05 Pesonen (Lehtonen, Jokiharju), 24:07 Tyrväinen (Ojamäki) - 17:04 Michaelis (Plachta, Eisenschmid), 33:14 Kahun (Draisaitl), 44:46 Draisaitl (Pföderl), 59:00 Draisaitl. Rozhodčí: Gofman (RUS), Reneau (USA) – Hancock (USA), Vanoosten (CAN). Diváci: 6685.

Finsko Lankinen (Olkinuora) – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Kiviranta.

Německo Grubauer (Treutle) – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Nowak, J. Müller, Reul, Schopper – Ehliz, Draisaitl, Hager – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Fauser, Loibl, Noebels – Pföderl.