Kapitán slovenských hokejistů Andrej Sekera slaví svou trefu v utkání proti...

Kapitán slovenských hokejistů Andrej Sekera slaví svou trefu v utkání proti Velké Británii. | foto: AP

Slovensko přejelo Brity, vysoké výhry slaví také Kanaďané a Američané

• 224
Všechny sobotní zápasy skupiny A hokejového mistrovství světa skončily jednoznačnými výsledky. Slováci ve večerním utkání bez problémů porazili Velkou Británii 7:1. Stále tak drží naději na čtvrtfinále, byť není příliš velká. Vysoká vítězství zaznamenaly také oba zámořské týmy. Američané přehráli Dánsko 7:1, Kanaďané pak Německo 8:1.

Velká Británie - Slovensko 1:7

Slováci položili základ své výhry v první třetině, do úvodní velké šance se ale dostal soupeř. Již v první minutě se do brejku dostal Betteridge, při zakončení mu ale sklouzl puk z hokejky.

K prvnímu i druhému gólu domácí reprezentace pomohli Britové. V čase 2:04 tečoval Sekerovu střelu Jonathan Phillips, za 21 sekund kapituloval brankář Bowns podruhé, když po Tatarově akci skončil puk za jeho zády po zásahu O’Connora. Když se poté v 10. minutě trefil v přesilovce Marinčin, bylo rozhodnuto.

Slovenští hokejisté se radují z branky v utkání s Velkou Británií.
Erik Černák ze Slovenska (vlevo) a Jonathan Phillips z Velké Británie bojují o...

Hammond sice v 18. minutě překonal Godlu, který dostal na turnaji šanci jako třetí slovenský gólman, ale žádný obrat se nekonal. Ve druhé třetině v klidu hrající favorit přidal další tři branky a jistě mířil za třetí výhrou na turnaji. O poslední gól se postaral v 58. minutě Bondra, který lehce tečoval Kochovu střelu.

Velká Británie - Slovensko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Branky: 17:44 Hammond (Richardson) - 02:04 Sekera (Buc), 02:25 Tatar, 09:02 Marinčin (Krištof, Nagy), 24:33 Čajkovský (Pánik), 29:09 Studenič (Krištof), 35:11 Sukeľ (Liška, Koch), 58:00 Bondra (Koch, Nagy). Rozhodčí: Brett Iverson (CAN), Stephen Reneau (USA) – Bill Hancock (USA), Miroslav Lhotský (USA). Diváci: 7440 (vyprodáno).

Velká Británie Bowns (17. Whistle) – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson (A), Ehrhardt, Mosey, Billingsley – Lake, Davies, Betteridge – Farmer, Hammond, Dowd (A) – Kirk, Perlini, Shields – Ferrara, Lachowicz, J. Phillips (C) – Lewis.

Slovensko Godla (Rybár) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Čajkovský, Koch, Fehérváry – Tatar (A), L. Hudáček, Pánik – Nagy (A), Krištof, Studenič – Daňo, Sukeľ, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Bondra, Zigo.

Přejít na on-line reportáž

Kanada - Německo 8:1

Němci sice na turnaji vyhráli všechny čtyři předešlé zápasy, proti Kanadě ale favority nebyli a o protivníkově síle se také rychle přesvědčili. Již po 79 sekundách byl vyloučen Nowak a Chabot přesilovku záhy využil, skóre otevřel v čase 2:01.

Skupina B

Lotyšsko - Rusko
Itálie - Norsko
Švédsko - Švýcarsko

Treutleho, jenž dostal šanci v německé brance, ještě v první třetině překonal Stone, který se poté stal ústřední postavou druhé části. V 27. minutě prokázal, proč je Kanada nejlepším týmem v početních výhodách na turnaji, a 71 sekund před koncem vrátil zámořským hráčům třígólový náskok a klid na hokejky.

Německo totiž dokázalo v 39. minutě snížit na 1:3, když využilo početní výhodu. Kanaďané ale na Ehlizův gól dokázali zareagovat již po 48 sekundách.

Mark Stone z Kanady (s číslem 61) trefuje odkrytou branku Německa.
Kanaďan Mark Stone (uprostřed) nasázel Němcům hattrick.
Darnell Nurse z Kanady (vpravo) atakuje Frederika Tiffelse z Německa.

V pohodě hrající favorit nakonec ve třetí části přidal další čtyři branky, když se prosadil i v oslabení. Dvakrát se mezi střelce zapsal Mantha, který se tak se sedmi góly dostal do čela tabulky střelců šampionátu. Němce ale vysoká prohra mrzet nemusela, jistotu postupu do čtvrtfinále jim dala již odpolední výhra USA nad Dánskem.

Kanada - Německo 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)

Branky: 02:01 Chabot (Marchessault, D. Strome), 16:43 Mark Stone (Severson, Nurse), 26:02 Mark Stone (D. Strome, Marchessault), 38:49 Mark Stone (Dubois, Marchessault), 43:01 Mantha, 44:55 Mantha (Turris), 45:28 S. Reinhart (D. Strome), 53:10 Cirelli (Joseph) - 38:01 Ehliz (Eisenschmid, Y. Seidenberg). Rozhodčí: Gofman (RUS), Staňo (SVK) – Kaderli (SUI), Leermakers (NED). Diváci: 6510.

Kanada M. Murray (Hart) – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, P. Myers, Fabbro – Marchessault, Dubois (A), Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris (C), Mantha – Henrique, Jost, D. Strome – Joseph.

Německo Treutle (Niederberger) – M. Müller (C), Holzer, Y. Seidenberg, Nowak, J. Müller, Reul, Schopper – Ehliz, Hager (A), Pföderl – Tiffels, Draisaitl (A), Kahun – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Fauser, Bergmann, Noebels – Mauer.

Dánsko - USA 1:7

Hokejisté Spojených států si připsali čtvrté vítězství na turnaji za sebou. V tabulce skupiny A mají jedenáct bodů a přiblížili se postupu do čtvrtfinále.

Američané o výhře rozhodli v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Dvěma góly a asistencí se na zisku tří bodů podílel útočník Alex DeBrincat, tři asistence si připsal kapitán Patrick Kane.

Frank Vatrano ze Spojených států, autor prvního gólu proti Dánsku.
Dán Nick Olesen nedobrzdil před americkým brankářem Corym Schneiderem.
Američtí hokejisté slaví gól v síti Dánska.

Svěřenci trenéra Jeffa Blashilla o osudu duelu rozhodli již v první dvacetiminutovce, do první šance se ale dostali Dánové. Již po pěti sekundách hry se sám před brankářem Schneiderem objevil Regin, skórovat ale nedokázal.

Favorit byl mnohem produktivnější. Do vedení se dostal v 11. minutě, kdy se po Hanifinově přihrávce dostali do brejku Ryan s Vatranem a bez problémů překonali Nielsena v dánské brance. Druhý gól přidal o 29 sekund později v přesilovce DeBrincat, a když se pak prosadili ještě Keller a Kreider, bylo o vítězi jasno.

Dánsko sice dokázalo ve 25. minutě zásluhou Olesena snížit, druhý gól DeBrincata ale hráčům Spojených států vrátil klid na hokejky. Galbraitha, který od druhé části nahradil Nielsena, ještě překonali Larkin a Eichel.

Dánsko - USA 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Branky: 24:50 Olesen (Bau Hansen, O. Lauridsen) - 10:34 Vatrano (D. Ryan, Hanifin), 11:03 DeBrincat (P. Kane, Suter), 14:24 Keller (J. van Riemsdyk, Suter), 18:49 Kreider (J. Hughes, Eichel), 31:55 DeBrincat (P. Kane, White), 33:17 D. Larkin (D. Ryan), 51:19 Eichel (DeBrincat, Suter). Rozhodčí: Martin Fraňo (CZE), Mikko Kaukokari (FIN) – Dmitrij Šišlo (RUS), Nathan Vanoosten (CAN).

Dánsko Nielsen (21. Galbraith) – O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo (A), Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, Lassen – Boedker, Regin (C), P. Russell – Nicklas Jensen, Jesper Jensen, Storm – Meyer, Madsen (A), Bau Hansen – Poulsen, Jakobsen, From – Olesen.

USA Schneider (Demko) – Suter (A), Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin (A), P. Kane (C) – J. Hughes, Eichel, Kreider – J. van Riemsdyk, White, Keller – Vatrano, Glendening, D. Ryan.