Kdo s koho? Vítěz utkání se stane světovým šampionem.

Kdo s koho? Vítěz utkání se stane světovým šampionem. | foto: AP

Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato

• 406
Finští hokejisté získávají po osmi letech - opět v Bratislavě - zlaté medaile na mistrovství světa díky výhře 3:1 nad Kanadou. O titulu šampionů rozhodl dvěma góly Marko Anttila. Výborný výkon podal brankář Kevin Lankinen, pochytal 43 pokusů soupeře.

Kanada - Finsko 1:3

Finové, jejichž tým tvoří více než z poloviny hráči z domácí nejvyšší soutěže, navázali na triumf na předchozím světovém šampionátu na Slovensku před osmi lety a vůbec poprvé dokázali ve finálových bojích na vrcholné akci Kanadu porazit. Předešlé tři vzájemné souboje o titul prohráli.

První výraznou šanci otevřít skóre měl v 6. minutě Kaski, který měl výhodu trestného střílení po faulu Chabotta na Sallinena. Obránce, jenž na turnaji nevstřelil ani jeden gól, však trefil jen beton brankáře Murrayho.

I díky tomu se v 11. minutě mohla dostat Kanada do vedení. Obránce Theodore využil práce Manthy a zakončil akci střelou nad Lankinenovu lapačku. Zámořští hráči byli celkově střelecky aktivnější.

Nejúčinnější přesilovkou se na šampionátu mohli pochlubit Kanaďané, ve finále ale v početní výhodě udeřili Finové. Ve 23. minutě potrestal faul střelce první branky zápasu kapitán Seveřanů Anttila, jenž potvrdil, že v play off se mu daří. Skóroval i ve čtvrtfinále a semifinále.

Podívejte se na sestřih utkání:

Finové výrazně ožili a dokázali soupeře častokrát zatlačit do obrany. Střelecky aktivní Anttila se nakonec druhého gólu ve finále dočkal. Prosadil se přesně 20 minut po své první trefě.

Kanaďané měli následně drtivý tlak, Larkinen byl v neustálé permanenci, ale místo vyrovnání přišla další finská branka, o kterou se postaral Pesonen.

Takhle finský kapitán Anttila zvedal pohár nad hlavu:

Favorizovaní zámořští hráči pak riskovali při power play, zápas už ale nezdramatizovali. Kanaďané tak nedosáhli na 27. titul, kterým by vyrovnali rekord Rusů, získali ale jubilejní 50. medaili.