KOMENTÁŘ: Proč sportovce prudí služba vlasti. A co s tím?

Český hokejista ve službách New Jersey Pavel Zacha přijímá od spoluhráčů gratulace za vítězný nájezd v duelu NHL s Arizonou. | foto: Reuters

16 2019
K dubnu patří stesky na vrtkavé počasí, kříšení květinových i restauračních zahrádek, výzvy k hubnutí do plavek... A rej otázek: Kdo z NHL přiletí na mistrovství světa? Kdo se omluví a proč?

Byť je jarní šampionát v zámoří považovaný za akci druhé třídy, v českých krajích ho provází neobyčejný zájem. Skalní fanoušci na něj mají dávno nakoupené lístky a dotahují plány na výlety do jeho dějiště. Vycházejí zvláštní vydání časopisů, v televizích se to hemží hokejovými reklamami.

Jinak neteční laici se na pár týdnů promění v experty a hartusí: „Jak to, že nepřijede ten Zacha (loni Voráček, dřív Hudler, Eliáš)? Reprezentace je povinnost a mistrovství vrchol sezony. Kdysi ji borci neodmítali!“

POHLED: Zacha se z reprezentace zase omluvil. Není chyba v komunikaci?

Spousta mudrlantů bez znalostí zákulisí se plete takřka ve všem. Časy se změnily a sportovci nejsou vězni své země, jež už není obehnaná ploty nabitými vysokým napětím, které střežili pohraničníci se psy.

Služba vlasti je právo, nikdo k ní nesmí být nucen - vždyť ani vojna není povinná a student po škole svobodně volí mezi prací ve státní správě a v soukromé firmě.

Mimochodem též kapitáni zlatých generací ji odmítli. František Pospíšil navzdory mocnému přemlouvání ukončil kariéru v národním týmu před mistrovstvím světa v Praze na jaře 1978 - hlavně kvůli únavě z odpovědnosti, jež ho v „repre“ tížila. Robert Reichel o 21 let později nepodlehl prosbám kouče Ivana Hlinky, aby po vypadnutí ze Stanley Cupu přiletěl z Phoenixu na šampionát do Norska.

Taky Jaromír Jágr vždy zvažoval, zda má z úzkých zámořských kluzišť narychlo přeskočit na evropská „letiště“ a riskovat pověst a zdraví.

Jistě, je krásné nehrát jen za sebe a za město. Medaile vybojovaná pro vlast má zvláštní cenu. Vzpomínky na triumf v Naganu a zlatý hattrick ze šampionátů 1999, 2000 a 2001 budou hrdiny národa hřát věčně. Jenže láska davů se při špatném výsledku snadno změní v nevraživost. Hráč unavený a otlučený po šichtě v NHL pak od fanoušků a médií slízne trpkou kritiku.

Jestliže mu právě vypršela smlouva v klubu, úraz na mistrovství ho může připravit o šanci podepsat další kontrakt a zabezpečit sebe a svou rodinu třeba i na doživotí.

Program MS 2019 v hokeji: V Bratislavě proti Rusku či Švédsku

Čest je fajn, leč výplatu, kvůli níž lidé obvykle pracují, neposílají profesionálům české svazy. Pro hokejisty, ale i tenisty či fotbalisty už neznamená reprezentace samozřejmost a nejvyšší metu, nýbrž spíš něco navíc, občas dokonce prudu a komplikaci.

Fedcupové hrdinky vědí, že během jejich vyčerpávajícího boje za Česko se mnohé špičkové soupeřky soustřeďují a připravují na sbírání bodů do žebříčku WTA.

Fotbaloví krajánci nastupují za vlast a hrozí jim zranění, zatímco jejich konkurenti v týmech přesvědčují kouče při trénincích, že si místo v sestavě zaslouží víc.

Proto je důležité, aby šéfové „nároďáků“ uměli hvězdy přilákat férovým chováním.

Fedcupové družstvo ať je vzorem. Kapitán Petr Pála objíždí turnaje, s nelíčeným zájmem sleduje své tenistky, vysedává na jejich zápasech, jedná s nimi se vší ohleduplností. Manažer Miroslav Černošek je obklopil odborníky, kteří o ně pečují. Motivuje je finančně. Podobně to klapalo v Berdychově a Štěpánkově éře v Davis Cupu.

POŠESTÉ BĚHEM OSMI LET. Český tým slaví další triumf ve Fed Cupu, ve finále...

POŠESTÉ BĚHEM OSMI LET. Český tým slaví další triumf ve Fed Cupu, ve finále přehrál Američanky 3:0.

Taky fotbal se zlepšil. Po odměřeném Karlu Jarolímovi nastoupil Jaroslav Šilhavý a zásadně se změnila úroveň komunikace. Lidský přístup k hráčům se výrazně projevil ve výkonech na hřištích. Na porážku Anglie a Brazílie to nestačilo, ale tým obživl.

Je nezbytné pěstovat ve sportovcích kladný vztah k reprezentaci. Neshazovat je. Zajistit jim servis, na jaký jsou zvyklí. Pakliže se to hokej naučí, možná přestane plýtvat tenčícími se lidskými zdroji a jarní omluvenkové rodeo třeba jednou skončí.

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Hrubec do brány. Trenéři před bitvou o bronz překvapili volbou gólmana

Brankář Šimon Hrubec (vlevo) a trenér gólmanů Zdeněk Orct při tréninku české...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Branku české hokejové reprezentace bude v důležitém utkání mistrovství světa o bronz hájit Šimon...

Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato

Radost, konfety, zlato, pohár. To vše si užívají finští hokejisté.

VIDEO Finští hokejisté získávají po osmi letech - opět v Bratislavě - zlaté medaile na mistrovství světa...

Není náhoda, že v semifinále neumí Češi dát gól, smutnil střelec Zohorna

Tomáš Zohorna, jediný semifinálový střelec českého týmu.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Na šampionátu o něj v mixzóně nebýval příliš zájem. Až po sobotním semifinále se před ústy Tomáše...

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa se stali Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Česko - Kanada 1:5. Postup do finále byl daleko, zbývá bitva o bronz s Rusy

Skrumáž před bránou Kanaďana Matta Murrayho, na kterého padá po souboji s...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Jako by ty semifinálové bitvy byly zakleté... Čeští hokejisté v ní na mistrovství světa opět...

Další z rubriky

Nejtěžší prohra v kariéře, hlesl Voráček. Na jeho nájezd už nedošlo

Český kapitán Jakub Voráček (v bílém) hraje s pukem, napadá jej Rus Jevgenij...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Ukončení medailového půstu bylo tak blízko... Přesto končí čeští hokejisté na mistrovství světa...

Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato

Radost, konfety, zlato, pohár. To vše si užívají finští hokejisté.

VIDEO Finští hokejisté získávají po osmi letech - opět v Bratislavě - zlaté medaile na mistrovství světa...

KOMENTÁŘ: Nadějné výkony, ale zatím se smiřme: Na špičku to pořád není

Český útočník Michal Řepík zvedá ruce nad hlavu poté, co vstřelil první gól...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byl to jeden z nejpovedenějších šampionátů posledních let. Minimálně herně. Hokejisté dobré výkony...

Najdete na iDNES.cz