Kanaďan Damon Severson (vlevo) a Jakub Voráček v souboji o puk.

Kanaďan Damon Severson (vlevo) a Jakub Voráček v souboji o puk. | foto: AP

Voráček po krachu v semifinále: Chyběla nám lehkost. Motivací je medaile

• 37
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Samozřejmě byl zklamaný. Občas hledal správná slova, ale když měl kapitán českých hokejistů Jakub Voráček popsat důvody jasné porážky v semifinále mistrovství světa s Kanadou 1:5, byl přesný. „Měli jsme strašně moc šancí, ale nedáme z nich góly. Chyběla nám lehkost. Ale myslím, že je to stejná písnička pokaždé v semifinále či při zápase o medaili.“

Nebyla to za stavu 0:3 už z české strany křeč?
Křeč vypadá trošku jinak. My se pořád tlačili, věřili jsme, že když dáme kontaktní gól, bude třetí třetina zajímavá. Ve třetí třetině jsme je ještě tlačili, pak nám ujeli z brejku a bohužel už to bylo v lóji.

Jakou moc s vámi zamával rychlý gól na začátku druhé třetiny?
Pořád jsme měli dvě třetiny na dva góly. Nemyslím si, že nás to zmrazilo. Šance tam byly potom i předtím. Ano, není to optimální start do třetiny, ale máte čtyřicet minut na to dát dva góly. A příležitosti jsme měli.

To je pravda. Kanadu jste i přestříleli 41:30.
Nebylo to jen o střelách, někdy jich máte čtyřicet a nic. Kolikrát jsme byli sami před brankářem, puk mu ležel u betonů. Ale buď nám to sjelo, nebo to chytil gólman.

V zápase o bronz vás čeká Rusko, se kterým jste v základní skupině prohráli 0:3. Co musíte změnit?
Motivací je medaile. My ji nezískali sedm let. Bude to ale samozřejmě těžké. Musíme je napadat, vrátit se k naší lehkosti. Musíme se zregenerovat a hrát zítra dobře. Dnešní prohra mrzí, měli jsme šanci.

Není náhoda, že v semifinále neumí Češi dát gól, smutnil střelec Zohorna

Dali recept Finové, kteří v semifinále odehráli proti Rusku skvělý zápas?
Na první dvě třetiny jsem koukal a klobouk dolů před Finy. Udržet nulu proti jednomu z nejlepších ofenzivních týmů na světě, to chce umění a vůli. Finsko zaslouženě postoupilo do finále. Asi nepůjde hrát s Ruskem otevřený hokej. Musíme hlídat jejich nejlepší hráče a dávat góly z brejku.

Síla vám ještě zůstala?
Jsme na tom dobře. Nemyslím si, že by nás dnes Kanada přebruslila. Dali z 15 střel tři góly, tam jste tu lehkost viděli.