Kapitán, za nímž tým jde. Voráček, klíčový muž pro čtvrtfinále

Jakub Voráček, archivní foto | foto: Reuters

23 2019
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Překonal letitý rekord Vladimíra Růžičky v počtu získaných bodů na světovém šampionátu. Český národní tým táhl povedenou skupinovou fází. I ve čtvrtek bude Jakub Voráček klíčovým mužem českých hokejistů. Národní tým vyzve ve čtvrtfinále Německo (20.15).

Nechce příliš rozebírat svou bobtnající produktivitu, protože tvrdí, že „když neuspěje ve čtvrtfinále, všechno se nuluje“.

Ano, Jakub Voráček má pravdu.

Dneškem startuje ta nejnapínavější část mistrovství světa. Polovina týmů už je doma, zbylých osm ještě sní o medailovém konci. A právě dnešek je i dnem, kdy se očekává, že Voráček s céčkem na hrudi potvrdí roli tahouna. Že on se svými kumpány v Bratislavě „zničí“ čtvrtfinálového soka z Německa a nasměruje tým k medailím, které hokejová reprezentace marně vyhlíží už sedm let.

Česko - Němeko

Sledujte ve čtvrtek od 20.15 online.

„Kuba naplňuje naše očekávání. Jsme s ním naprosto spokojení a je to náš lídr se vším všudy. Táhne nás k vysněnému úspěchu. Je tahounem na ledě i mimo něj. Ne každý to v sobě má, ale za Vorasem kluci jdou, což je důležité,“ říká generální manažer Petr Nedvěd.

Právě on kolem Voráčka v sezoně nejvíc kroužil, aby ho s předstihem – zvlášť když Philadelphia měla daleko do play off – zlákal do reprezentace. A aby do Bratislavy přijel, i když jeho přítelkyně byla v očekávání. Nejsou to však od Nedvěda diplomatická slova falešné chvály. Voráček je kapitánem reichelovského typu, je lídrem, umí mužstvo srovnat i být pro něj vzorem. Už teď na šampionátu posbíral v sedmi zápasech 15 bodů (3+12), což je nejlepší český výkon od roku 1986.

„Nikdy nebyl tím, kdo mlčky sedí v rohu. Na střídačce ho můžete vidět, jak běhá. Umí být i zlý a nepříjemný, zvlášť na rozhodčí, se kterými hodně komunikuje. S nimi se rozčílí, jinak je v klidu,“ říká Michael Frolík, Voráčkův letitý kamarád a teď i kolega z lajny. „Je to impulzivní, ale upřímný člověk, nebojí se zařvat.“

Voráčkovi je 29 let, je jednou z hvězd Philadelphie, z NHL je vzhledem ke své roli i vysoké gáži zvyklý na zodpovědnost. Zmoudřel, už není tím bezstarostným klukem jako třeba na zlatém šampionátu 2010, teď svými výkony ručí za úspěch mužstva. Kouč v něm má prodlouženou ruku, mužstvo spolu s Frolíkem, Gudasem usměrňuje. „Tak by to v týmu mělo být. Musí tam být někdo, kdo přenese věci do kabiny. Pak má trenér práci snazší,“ ví i kouč Miloš Říha.

Jakub Voráček v utkání proti Finsku na  Carlson Hockey Games v Brně.

Jakub Voráček v utkání proti Finsku na Carlson Hockey Games v Brně.

Přitom Voráček patřil k těm, kterým se moc nelíbilo, jak moc a intenzivně se v přípravě před šampionátem trénuje. Říha hráčům dával zabrat, nebál se dvou- i třífázových tréninků. Na takový program nejsou hráči z NHL příliš zvyklí. Teď ale uznává, že to byl od kouče správný tah. „Trenér přesně věděl, co dělá, a připravil nás skvěle. Ostatně proto tady na turnaji zatím všechny týmy přebruslujeme.“

Opakuje, že parta drží při sobě, že hráči chtějí medaili, mají společný cíl. Jenže každá armáda potřebuje vojevůdce a tím je teď Voráček. I proto bude dnes na ledě klíčovým mužem a nejde jen o to, kolik úspěšných přihrávek si připíše. Na střídačce hecuje ostatní. Je na něm znát touha, což jsou všechno vlastnosti, které vyrovnané mače mohou zlomit. A když zbytek týmu vidí, jak se pere jejich šéf, následují ho. To je pro úspěch i vítězství rozhodující.

„Mně přijde, že v Česku jste dobrý lídr, když se vyhraje. Já se snažím být sám sebou,“ tvrdí.

Ne, nebude to zápas jen o Voráčkovi. A v tom je další podstatná věc, proč by tým mohl letos oproti předchozím rokům uspět. I loni měl v Davidech Krejčím a Pastrňákovi ofenzivní lídry, jenže Američané si je dokázali ve čtvrtfinále ohlídat.

Tentokrát ale kromě první lajny pálí i ta třetí „plzeňská.“ Skóruje i Řepík ze čtvrté formace. „Góly se rozdělují mezi lajny a v tom je naše síla. Soupeř se nemůže zaměřit na jednoho dva hráče. Na druhou stranu nás čeká těžký zápas a k žádnému podcenění nedojde,“ slibuje manažer Nedvěd.

Budou tedy dnes před jedenáctou večer stát Voráček a spol. na ledě jako vítězové?

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Reakce na katastrofální chyby rozhodčích. V NHL se mění pravidla

Bezvládný Joe Pavelski ze San Jose po souboji s Codym Eakinem. Vegas šlo...

Zejména v Las Vegas moc dobře vědí, že jeden sporný verdikt sudích může zhatit celou sezonu. Vždyť...

Přetahovaná o Panarina a spol. Které hvězdy čekají na trhu volných hráčů?

Artěmij Panarin z Columbusu se žene za pukem, vlevo je Jakub Voráček z...

Letošní trh volných hokejistů, o které budou kluby NHL od prvního července usilovat, nabízí...

Nedomanský vstoupí do hokejové Síně slávy, Eliáš zůstal mezi čekateli

Václav Nedomanský vstoupil v roce 2002 do Síně slávy slovenského hokeje.

Někdejší útočník Václav Nedomanský bude 12. listopadu uveden do hokejové Síně slávy v Torontu....

Další velké jméno pro hokejovou Spartu: přichází útočník Kvapil

Marek Kvapil s generální manažerkou Sparty Barborou Snopkovou Haberovou

Hokejová Sparta zbrojí na novou sezonu a po Michalu Řepíkovi získává další zvučnou posilu do útoku....

Vrána s Vaněčkem obdrželi od Washingtonu nabídku, Jaškin ne

Jakub Vrána z Washingtonu slaví svůj gól proti Nashvillu.

Vedení hokejistů Washingtonu předložilo útočníkovi Jakubu Vránovi a brankáři Vítku Vaněčkovi...

Další z rubriky

Hokejové MS 2020: Čechy v Lausanne čeká Kanada, Švédsko i Slovensko

Tomáš Zohorna a Kanaďan Pierre-Luc Dubois  svádějí souboj před brankářem Mattem...

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství...

Teď pálím já! Jak vysoký kapitán vystřílel Finům titul mistrů světa

Finský kapitán Marko Anttila pozvedá nad hlavu pohár mistrů světa.

VIDEO Marko Anttila. Toto jméno bude ve Finsku ještě dlouho vzbuzovat zlaté vzpomínky. Kapitán sehrál v...

Reprezentace mi vrátila českou hrdost, tvrdí trenér Říha

Trenér českých hokejistů Miloš Říha při utkání o bronz.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) I jemu se v pozápasovém rozhovoru leskly oči. Byl smutný, měl na dosah medaili a konečně po sedmi...

Najdete na iDNES.cz