Švýcarští hokejisté se radují z postupu do semifinále MS. Zleva Nino...

Švýcarští hokejisté se radují z postupu do semifinále MS. Zleva Nino Niederreiter, Leonardo Genoni, Tristan Scherwey, Roman Josi a Raphael Diaz. | foto: Reuters

Hokej povinně v televizi? ptal se kouč. A Švýcaři přejeli favorita

• 16
Způsobili největší čtvrtfinálové překvapení. Švýcarští hokejisté sice už od osmé minuty prohrávali s favorizovanými Finy 0:1 a horko těžko bránili jeden útok Seveřanů za druhým. Po první přestávce přišla radikální změna a outsider se z kořisti proměnil v lovce. Třemi góly otočil zápas, vyhrál 3:2 a v sobotu bude proti Kanadě bojovat o finále.

Co se odehrálo ve švýcarské kabině po prvním dějství?

„Trochu jsem si vzal slovo,“ usmíval se po zápase mladý kouč Švýcarů Patrick Fischer.

Křičel, hecoval?

„Ne, jen jsem se zeptal hráčů, jestli se chtějí povinně dívat v sobotu na semifinále Finsko - Kanada, ať takhle hrají dál...,“ vysvětlil dvaačtyřicetiletý kouč volbu svých slov po první třetině.

Zabralo to. Finský brankář Säteri se přestal nudit.

Švýcarský gólman Leonardo Genoni zasahuje ve čtvrtfinále mistrovství světa 2018 proti Finsku.

Na období mezi 30. - 34. minutou by ale finský gólman nejraději zapomněl. Švýcaři během 235 vteřin vstřelili tři branky a dostali se do senzačního vedení. Po brance Grégoryho Hofmanna na 3:1 finská střídačka ztichla, švýcarští fanoušci na tribunách v Herningu byli v euforii.

Kapitán švýcarského zázraku Raphael Diaz po zápase přiznal: „Na začátku jsme byli hrozní, brankář Genoni nás zachránil. Po přestávce přišla změna, je to pro nás velké vítězství,“ pochvaloval si bývalý obránce Montrealu Canadiens.

Finští hokejisté jsou zklamaní po vypadnutí ve čtvrtfinále MS.

V závěrečné třetině se Finové probrali. Měli šance na vyrovnání. Ale Genoni po snížení Rantanena už další branku nepustil, vychytal i hvězdného Sebastiana Aha.

„Náš brankář byl hlavní hvězdou utkání. Teď nás čeká Kanada, chceme do finále. Tohle je jeden z nejsilnějších švýcarských výběrů, chci, aby byl ten nejlepší,“ věří před semifinále s dalším favoritem hvězda týmu, obránce Roman Josi.

Švýcaři si zahrají o medaile teprve počtvrté za poslední čtvrtstoletí. Před pěti lety dosáhli na stříbro. Dokážou urvat medaili i letos?