Finský útočník Janne Pesonen (v bílém) slaví gól proti Kanadě, vlevo je...

Finský útočník Janne Pesonen (v bílém) slaví gól proti Kanadě, vlevo je překonaný gólman Curtis McElihnney. | foto: Reuters

Finové vysoko porazili Kanadu. Zvítězili také domácí Dánové a Lotyši

• 61
Hokejisté Kanady schytali na světovém šampionátu v dánském Herningu vysokou porážku 1:5 od Finska. Ve skupině B se v sobotu odehrály ještě další dva mače. Němci, stříbrní olympionici z korejského Pchjongčchangu, prohráli s Lotyši 1:3, adepty na postup do čtvrtfinále. Tam chtějí i domácí Dánové, ti po utrápeném výkonu nakonec porazili Korejce 3:1.

Finové si připisují cenný skalp, porazili Kanadu, která dokonce sáhla ke střídání brankářů.

Od vyrovnání Kanaďanů na konci 11. minuty se prosazovali jen Finové, dva góly dal útočník Mikko Rantanen. Devatenáctiletý talent Eeli Tolvanen z Nashvillu, který dnes dorazil do dějiště šampionátu, zaznamenal dva body za gól a nahrávku. Stejně si vedl i Teuvo Teräväinen.

Kanada - Finsko 1:5

Finové měli dva dny volna na to, aby zpytovali svědomí po porážce 2:3 s domácím Dánskem. A zjevně jim přišly vhod, protože Kanadě za celý zápas nedali prakticky možnost pomýšlet na úspěch.

„Myslím, že jsme dnes potvrdili, že se můžeme herně rovnat těm nejlepším a ty nejlepší klidně i porážet. V pár věcech se musíme ještě zlepšit, ale byl to pro nás dobrý výsledek. Povedlo se nám naskočit zase zpět po minulém utkání,“ pochvaloval si útočník Kasperi Kapanen.

„Dávali si dobře puk a předvedli spoustu pěkných akcí,“ ocenil sportovně soupeře kanadský útočník Bo Horvat. „Makali naplno a nenechali nám zrovna moc prostoru. Hráli výborně přesilovky a jejich gólman byl senzační,“ dodal Horvat.

Kanadský kapitán Connor McDavid fauluje finského obránce Mira Heiskanena (v...
Kanadský útočník Anthony Beauvillier (v červeném) zaváří finské obraně....
Finský útočník Mikael Granlund (v bílém) tečuje puk před kanadským gólmanem...

Oba celky si v úvodu zkusily hru v početní výhodě. Při té finské zámořský celek přečkal ještě bez úhony závar po Nutivaarově ráně, ale pak prověřil pozornost McElhinneyho z nulového úhlu z rohu kluziště Rantanen a po Schennově teči mohl slavit první dnešní trefu.

Kanaďanům stačily na odpověď dvě minuty a pět vteřin, když Pageau rovněž tečovanou ránou vyrovnal. Jenže ve 14. minutě sklepl Pesonen Nutivaarovo nahození těsně před McElhinneym a Finové byli opět o krůček napřed. O chvilku později Rantanen využil další přesilovku, když dostal hodně času na zakončení. McElhinneyho pak nahradil Kuemper.

Ve 25. minutě měl jedinečnou příležitost ke snížení McDavid. V početní výhodě zakončoval už do prázdné branky, ale trefil držadlo hole Heiskanena, který se snažil ještě zachránit situaci, což se mu nakonec s velkou porcí štěstí povedlo.

Jinak ale prostřední dějství nabídlo především vyloučeními rozkouskovanou hru, v početních výhodách už se ani jednomu týmu skórovat nepodařilo.

Nepovedený výkon Kanady podtrhla 46. minuta, když Kuemperovu rozehrávku zachytil Tolvanen a s přehledem přidal čtvrtou trefu Finů. Jen o deset vteřin později uzavřel výsledek povedenou ranou Teräväinen, jemuž nabil Aho.

„Nejsem si jistý tím, zda byla hlavním problémem špatná disciplína, ale možná jsme byli trochu líní. Pak jsme si pomáhali hákováním, když jsme se snažili někoho dohnat. Když hrajete takhle, pak vám nic jiného nezbývá, než držet a hákovat,“ uvedl hvězdný útočník Connor McDavid.

Kanada - Finsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)

Branky: 10:55 Pageau (Horvat) - 08:50 Rantanen, 13:48 Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 16:35 Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 45:17 Tolvanen, 45:27 T. Teräväinen (Aho, Kivistö). Rozhodčí: Lemelin (Rakousko), Olenin (Rusko) – Goljak (Bělorusko), Šefčík (Slovensko). Diváci: 9 313.

Kanada McElhinney (17. Kuemper) – Ekblad, Vlasic, Edmundson, Parayko, Pulock, R. Murray, Nurse – Schwartz, Nugent-Hopkins, McDavid (C) – B. Schenn (A), Jo. Bailey, R. O'Reilly (A) – Pageau, Dubois, Horvat – Eberle, Barzal, Jost – Beauvillier.

Finsko Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Manninen, Jormakka, Tolvanen – Anttila, Mäenalanen, Pesonen – Palola.

Domácí hokejisté se protrápili k důležitým bodům díky vítěznému gólu útočníka Jespera Jensena ze 33. minuty. Posunuli se tak znovu mezi postupovou čtveřici a připsali si čtvrtou výhru ze šesti utkání.

Dánsko - Jižní Korea 3:1

Pokud Lotyšsko nezaskočí Kanadu a vyjde z utkání naprázdno, Dánům bude k postupu mezi nejlepší osmičku stačit ve vzájemném úterním souboji jakýkoliv bodový zisk. Korejci jsou dál bez bodu, jestliže však Norsko neuhraje v neděli ani bod s Američany, půjde asijský tým do pondělního duelu proti nim stále ještě s nadějí na odvrácení sestupu hned po premiéře mezi elitou. Musel by ale Seveřany zdolat v základní hrací době, neboť Norsko má tři body.

Dánové byli podle očekávání herně i střelecky aktivnější, ale Korejci rychle vybruslili potupný debakl 1:13 s USA z pátečního večera a statečně vzdorovali. Dokonce jim patřila i největší možnost úvodní dvacetiminutovky, při níž trefil An Čin-hi v sedmé minutě tyč za bezmocným Andersenem.

„Možná jsme byli trošku v křeči,“ připustil dánský bek Stefan Lassen. „Byl to pro nás těžký zápas. Hráči soupeře pracovali skutečně velmi tvrdě a jde o dobrý tým. Puk se dnes sice neodrážel k nám, ale dosáhli jsme na tři ohromně důležité body, což byl náš jediný cíl,“ doplnil Lassen.

Dán Nicholas Hardt (vpravo) překonává korejského gólmana Matta Daltona.
Frans Nielsen (druhý zprava) slaví svůj gól proti Korejcům s ostatními Dány.
Dánský gólman Frederik Andersen zasahuje proti korejskému útočníku Michaelu...

I v dalším průběhu se naplno ukazovalo, že dánský tým spoléhá při střílení gólů především na přesilovky.

Při hře pět na pět dali Dánové do dnešního utkání pouze dva góly, další přidal Frans Nielsen ve 23. minutě jen tři vteřiny po skončení trestu Korejců. Jen o 83 sekund později Kim Ki-song vyrovnal a postaral o čtvrtou trefu Korejců na turnaji. Uklidnění do domácích řad vnesl Jesper Jensen ve 33. minutě, kdy ho pěkně od postranního hrazení našel Bjorkstrand.

Výhru zpečetil v 57. minutě přesnou tečí Hardt, kterého při přesilovce oslovil dokonalou příhrou Frans Nielsen. Korejci to v závěru zkusili s dlouhou hrou bez gólmana, ale porážku už neodvrátili.

„Korejci měli za sebou včerejší večerní zápas, v němž si nechali dát hrozně moc gólů. Možná mluvili o tom, že se pokusí být kompaktnější, aby nás drželi mimo dostřel. A odvedli skvělou práci, nepustili nám absolutně nic, každou šanci jsme si museli vybojovat,“ řekl Jesper Jensen

Dánsko - Jižní Korea 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 22:55 Nielsen (Nielsen), 32:14 Jensen (Bjorkstrand), 56:35 Hardt (Nielsen, Jensen) - 24:18 Ki-song Kim (Sang-uk Kim). Rozhodčí: Oliver Gouin, Mikael Sjoqvist- Gleb Lazarev, Dustin McCrank.

Dánsko Andersen (Dahm) – Jensen Aabo, O. Lauridsen, Lassen, Larsen, Nicholas Jensen, Nielsen, Kristensen – Bjorkstrand (A), Nielsen, Bødker – Hardt (C), Regin, Storm – Nicklas Jensen, Jensen, Hansen – Jakobsen, Christensen, Russell (A) – Madsen.

Jižní Korea Dalton (Song-če Pak) – Won-čon Kim, Young, Regan, Ton-ko I, Jong-čon Seo, Plante, Hjon-ho O – Č-h. Lee, Ki-song Kim, Sang-uk Kim – Radunske, Jin-Hui Ahn, Swift – Won-čong Kim, U-sang Pak, Sang-hun Šin – Hjun-čol Song, Jong-čon I, Sang-u Šin.

Důležité body v boji o postup do čtvrtfinále získali hokejisté Lotyšska, kteří ve porazili Německo 3:1. Zato stříbrnému týmu z olympiády v Pchjongčchangu pomůže do vyřazovacích bojů už jen zázrak. Kromě výher nad Finskem a Kanadou potřebují Němci souhru dalších výsledků.

Lotyšsko - Německo 3:1

Prvním výraznějším momentem opatrného a vyrovnaného zápasu byl faul Draisaitla krátce před koncem úvodní třetiny. V jinak velmi slušně hraném utkání, v němž obdržely oba celky jen po dvou menších trestech, si hvězdný útočník Edmontonu vysloužil za zásah do hlavy a krku navíc i osobní desetiminutový trest.

Bezbrankové skóre vydrželo až do konce 37. minuty. V ní měli po hrubce Lotyšů velkou příležitost Michaelis s Noebelsem, ale zmařila ji nepřesná finální přihrávka.

Hra se přelila na druhou stranu, kde se do přečíslení dvou na jednoho dostali Balcers s Abolsem, jenž mohl zakončit, což čekal i gólman Treutle, ale Abols fantastickou zpětnou nahrávkou našel dojíždějícího Keninše, který poslal puk do prázdné branky.

Nádherná akce jakoby dodala Lotyšům sebevědomí i do startu třetí třetiny a soupeře naopak rozklížila. Už po 15 vteřinách prostřelil německého gólmana ranou pod lapačku Galvinš, a když pak z pod ležícího beka Mebuse vyšťoural kotouč ve 48. minutě Džerinš a zvýšil na 3:0, bylo s finalisty olympiády zle.

Situaci Němců nijak nevylepšila ani rychlá odpověď Kahuna o 46 sekund později. Hager sice v 58. minutě ještě trefil tyč, Němci to zkusili i s hrou bez brankáře, gólově už se však neprosadili.

Na německém kontě tak je z pěti vystoupení v Dánsku pouze jediná výhra. „Tohle je velmi zdrcující porážka. Myslím, že jsme hráli svůj nejlepší zápas na turnaji, rychle jsme přecházeli přes střední pásmo a nutili Lotyše k chybám naším napadáním. Jenže oni skórovali jako první a povedlo se jim to v ten správný čas,“ uvedl německý kapitán Seidenberg.

Lotyši se podle dosavadního vývoje skupiny utkají velmi pravděpodobně s domácím Dánskem v přímé bitvě o čtvrtfinále. Vzájemný duel obou týmů bude úplně tím posledním v programu základní skupiny B v Herningu.

„Pro nás je tohle ohromně důležitá výhra. Jsou to tři body, které nám nechávají naději hrát o místo ve čtvrtfinále,“ uvedl lotyšský útočník Miks Indrašis.

Lotyšsko - Německo 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 36:54 Keninš (Abols, Balcers), 40:15 Galvinš (Indrašis, Džerinš), 47:53 Džerinš (M. Redlihs, Freibergs) - 48:20 Kahun (Draisaitl, Ehliz). Rozhodčí: Timothy Mayer, Mikko Kaukokari – Andreas Malmqvist, Nicolas Fluri. Diváci: 8997.

Lotyšsko Merzlikins (Gudlevskis) – Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Rubins, Freibergs, Zile – Indrašis, Džerinš (A), M. Redlihs (A) – Keninš, Abols, Balcers – Roberts Bukarts (C), Blugers, Rihards Bukarts – Razgals, Jevpalovs, Pavlovs – Meija.

Německo Treutle (Pielmeier) – M. Müller, Y. Seidenberg, D. Seidenberg (C), Holzer (A), J. Müller, Krupp, Mebus – Plachta, Hager, Eisenschmid – Michaelis, Tiffels, Noebels – Ehliz, Kahun, Draisaitl (A) – Krämmer, Pietta, Wiederer – Hofflin.