Lotyšský gólman Kristers Gudlevskis inkasuje z hole finského útočníka...

Lotyšský gólman Kristers Gudlevskis inkasuje z hole finského útočníka Sebastiana Aha. V bílém přihlíží Fin Janne Pesonen. | foto: AP

Němci podlehli Norům. Korea dostala debakl od Kanady, Lotyši od Finů

• 13
Program skupiny B na světovém šampionátu v dánském Herningu zahájilo střetnutí hokejových Davida s Goliášem, Kanada si smlsla na Korejcích všeříkajícím výsledkem 10:0. Od 16.15 hráli Němci s Nory a stříbrní medailisté z únorové olympiády padli 4:5 po samostatných nájezdech. Ve večerním duelu Finové zvítězili 8:1, přičemž šesti body se blýskl Sebastian Aho.

Finové zopakovali výsledek z úvodního vystoupení proti Koreji a jsou zatím stoprocentní. Lotyši zůstali na dvou bodech za výhru s Norskem v prodloužení. Hned u šesti gólů byl Aho, jenž dvakrát sám skóroval a připsal si ještě čtyři nahrávky.

Lotyšsko - Finsko 1:8

Finové si stejně jako v sobotu s chutí zastříleli. Pomohlo jim k tomu i rychlé vedení a celkově povedená první třetina.

Už po 84 vteřinách otevřel skóre Aho. V osmé minutě lovil Gudlevskis kotouč ze sítě podruhé, poté co Heiskanenovo nahození od modré čáry precizně tečoval Savinainen. Gólman Husso krátce na to vychytal Keninše při přečíslení Lotyšů dva na jednoho, po závaru před lotyšskou brankou pak zvýšil na 3:0 Suomela.

Po faulu vysokou holí Nutivaary, který dostal v polovině 25. minuty trest na dvě plus dvě minuty, se Lotyšsku naskytla obrovská šance na snížení, neboť hrálo takřka minutu přesilovku pět na tři, jenže bez gólového efektu.

Naopak v závěru druhého z menších trestů zachytil Aho špatnou rozehrávku Lotyšů a podruhé v duelu skóroval. Husso se pak vyznamenal při šancích Robertse Bukartse a Balcerse, gól ale slavili znovu Finové po trefě Savinainena.

Skvělou pasáž pak předvedli Finové mezi 47. a 52. minutou, kdy vstřelili další tři branky. Nejprve využili početní výhody Teräväinen a Rantanen, při hře v pěti na obou stranách se pak znovu prosadil Teräväinen. Husso však nakonec čisté konto neuhájil, protože jen 28 sekund po osmém gólu Finů zařídil čestný úspěch Lotyšska Rihards Bukarts.

Lotyšsko - Finsko 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)

Branky: 51:38 Rihards Bukarts (Balinskis) - 01:24 Aho (Savinainen), 07:44 Savinainen (Heiskanen, Aho), 17:16 Suomela, 27:31 Aho, 34:49 Savinainen (T. Teräväinen, Aho), 46:29 T. Teräväinen (Rantanen, Mikael Granlund), 47:28 Rantanen (Aho, T. Teräväinen), 51:10 T. Teräväinen (Nutivaara, Aho). Rozhodčí: Linus Ohlund, Gordon Schukies – Rene Jensen, Lukas Kohlmuller.

Lotyšsko Gudlevskis (Merzlikins) – Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks (A), Zile, Freibergs, Rubins – Roberts Bukarts (C), Džerinš, Indrašis (A) – Karsums, Abols, M. Redlihs – Keninš, Pavlovs, Balcers – Rihards Bukarts, Jevpalovs, Meija – Razgals.

Finsko Husso (Säteri) – Heiskanen, Pokka, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Jormakka, Suomela, Manninen – Mäenalanen, Pesonen, Anttila.

Německo - Norsko 4:5sn

Němci celý zápas dotahovali, třikrát vyrovnali, ale v samostatných nájezdech byli Norové šikovnější.

První výhru Seveřanů, kteří v úvodním utkání podlehli 2:3 po prodloužení Lotyšsku, zařídil vítězným nájezdem Mathias Trettenes.

Seveřanům vyšel v Herningu mnohem lépe nástup do zápasu. A to paradoxně přesto, že po pouhých 40 vteřinách putoval za hákování na trestnou lavici Mathis Olimb a Plachta v úvodu početní výhody napálil parádní ranou bez přípravy tyč za bezmocným Pielmeierem.

Mathisův mladší bratr Ken André se totiž vzápětí pustil nebojácně do souboje s přesilou, když nejprve u hrazení za německou brankou obral o puk kapitána Dennise Seidenberga, zkusil nahrát, ale puk se k němu po zásahu gólmana Pielmeiera vrátil a dorážka norského forvarda skončila v síti.

V sedmé minutě Němci navíc špatně vystřídali, což potrestal dorážející Valkvae Olsen. Brankář Haukeland se pak vyznamenal skvělým zákrokem proti Eisenschmidovi, ale blok tří oslabení v řadě se Norům přece jen vymstil, když Thoresen nešťastně při obranném zákroku uklidil puk za Haukelanda. Michaelis pak v 19. minutě vyrovnal, když jeho pokus tečoval norský bek Ström.

Už po 96 vteřinách ze druhé části Norsko opět vedlo zásluhou Bastiansena, jenže i tento náskok Němci smazali. Poté co se Seveřané provinili technickým přestupkem při vhazování a museli do čtyř, trefil se podruhé v utkání Hager.

Ani Sörvikův gól z 51. minuty nebyl ještě tím vítězným. Na zásah litvínovského beka totiž odpověděl už po pouhých 25 sekundách Yannic Seidenberg. A protože sudí v končící 56. minutě neuznali Norům gól, který padl z dorážky po zásahu do Pielmeierovy masky, oba týmy musely - stejně jako v prvním vystoupení - i do prodloužení.

V něm Norové i přes oddechový čas nevyužili přesilovku, ale nájezdy zcela ovládli. Proměnili tři ze čtyř, zatímco Němci ani jeden ze tří. Rozhodl Trettenes, jenž v předchozím průběhu odehrál jen devět střídání.

Německo - Norsko 4:5N (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)pen. 0:3

Branky: 14:30 Hager (Draisaitl, Plachta), 18:41 Michaelis (Noebels, J. Müller), 27:31 Hager (Draisaitl), 50:38 Y. Seidenberg (Plachta, Draisaitl) - 01:41 K. A. Olimb, 07:31 Valkvae Olsen (Lindström, M. Olimb), 21:36 Bastiansen (Valkvae Olsen, Salsten), 50:13 Sörvik, 65:00 Trettenes. Rozhodčí: Brett Iverson, Stephen Reneau- Alexander Otmašov, Nathan Vanoosten. Diváci: 5 491.

Německo Pielmeier (Treutle) – Holzer, D. Seidenberg (C), Y. Seidenberg (A), M. Müller, Krupp, J. Müller, Mebus (A) – Hager, Kahun, Eisenschmid – Krämmer, Pietta, Uvira – Noebels, Tiffels, Michaelis – Ehliz, Draisaitl, Plachta – Wiederer.

Norsko Haukeland (Haugen) – Holös (C), Bonsaksen, Johannesen, Sörvik, Espeland, Ström, Bull – K. A. Olimb, M. Olimb (A), Lindström – Valkvae Olsen, Bastiansen (A), Salsten – S. Thoresen, K. Forsberg, Hoff – Trettenes, Roest, Röymark.

Korea - Kanada 0:10

Zástupci kolébky hokeje tak napravili úvodní prohru s USA, nováček mezi elitou Korea zůstává ve skupině B bez bodového zisku. Kanada stihla během druhé třetiny šestkrát skórovat.

Korejci drželi krok se zámořským gigantem osm minut a 41 vteřin. Do té doby si dokonce zahráli i v početní výhodě, ale favorit se v poklidu ubránil. Hned poté minul v dobré šanci Jost, pak už se dostal ke slovu Nugent-Hopkins a díky důrazu na brankovišti otevřel skóre. Následně neuspěl Schenn, Pageau trefil tyč a náskok zvýšil až v další šanci Jost.

Ve druhém dějství už Kanaďané zapnuli místy naplno. Soupeře v něm přestříleli 23:6 a hned v nástupu stihli za 85 vteřin třikrát skórovat. Nejprve využil přesilovku pět na tři Parayko, poté i následující klasickou výhodu O’Reilly a povedený úsek završil Dubois.

Závar před korejskou brankou.
Korejští fanoušci si zápas s Kanadou i přes debakl užili.
Kanadský útočník Ryan Nugent-Hopkins.

V 28. minutě využil další početní převahu Schenn a v 37. minutě přišly další slepené góly v podání Josta a Edmundsona, které dělilo pouhých 18 sekund. To už bylo moc na gólmana Daltona, který si kromě osmi inkasovaných branek připsal 32 zákroků, a do branky šel Pak Song-če.

Kanada nakonec stihla dovršit i pro soupeře potupnou „desítku“, když ve třetím dějství skórovaly i největší hvězdy McDavid a Eberle. Vítězové celkem vyslali mezi tyče 50 střel a pět Kanaďanů si připsalo po třech bodech: Jost (2+1), McDavid, Edmundson, Dubois (všichni 1+2) a Barzal (0+3).

Jižní Korea - Kanada 0:10 (0:2, 0:6, 0:2)

Branky: 08:41 Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 17:16 Jost (Eberle, Barzal), 21:07 Parayko (McDavid, Ekblad), 21:57 R. O'Reilly (Barzal), 22:32 Dubois (Edmundson, Pageau), 27:33 B. Schenn (Ekblad, Jo. Bailey), 36:24 Jost (Horvat, Dubois), 36:42 Edmundson (Barzal, Beauvillier), 44:40 McDavid (Pulock, Dubois), 48:55 Eberle (Edmundson, Jost). Rozhodčí: Gofman, Rantala – Kilian Oliver.

Jižní Korea Dalton (37. Song-če Pak) – Young, Won-čon Kim, Ton-ko I, Regan, Plante (A), Hjon-ho O, Jong-čon Seo – Sang-uk Kim, Ki-song Kim, Jin-Hui Ahn – Radunske, Min-Ho Čo (A), Swift – Čin-kjo Pak, Čong-u Čon, Sang-hun Šin – Jong-čon I, Sang-u Šin, U-sang Pak (C) – Won-čong Kim.

Kanada McElhinney (Kuemper) – R. Murray, Parayko, Edmundson, Ekblad, Nurse, Pulock, Chabot – R. O'Reilly (A), B. Schenn (A), Jo. Bailey – Nugent-Hopkins, McDavid (C), Schwartz – Beauvillier, Barzal, Eberle – Jost, Dubois, Horvat – Pageau.