Kolem radujících se Švýcarů projíždí slovenský útočník Tomáš Jurčo (v modrém)....

Kolem radujících se Švýcarů projíždí slovenský útočník Tomáš Jurčo (v modrém). Zleva Ramón Untersander, Joel Vermin a Mirco Müller. | foto: Reuters

Slováci podlehli Švýcarům, nedali ani gól. Rusové vyškolili Rakušany

• 74
Ani druhé vystoupení na světovém šampionátu v dánské Kodani nepřineslo slovenským hokejistům radost z vítězství. Po gólech Tristana Scherweyho a Mirca Müllera prohráli se Švýcarskem 0:2. Program skupiny A měl v neděli na programu další dvě utkání. Český tým podlehl Švédsku těsně 2:3. Po poledni rozehráli svůj mač Rusové, kteří roznesli Rakousko 7:0.

Slováci hráli podruhé ve dvou dnech, v sobotu podlehli českému výběru, když se v prodloužení prosadil Dmitrij Jaškin. Švýcaři je na MS porazili vůbec poprvé, a to na sedmý pokus.

Slovensko - Švýcarsko 0:2

Švýcaři mají po dvou zápasech pět bodů v tabulce skupiny A. Čistým kontem přispěl k výhře nad Slováky brankář Reto Berra. Na obou gólech se podíleli Mirco Müller a Tristan Scherwey.

Oba týmy odehrály své vstupní zápasy do turnaje v sobotu, Švýcaři však měli o pár hodin více času na regeneraci a možná i proto byli v úvodu aktivnější. Brankář Čiliak ale stejně jako proti Česku chytal výtečně. Přesto kapituloval jako první, ve 12. minutě jej překonal Scherwey, který tečoval Diazovu střelu od modré čáry.

Na začátku druhé třetiny Švýcaři zvýšili, poté co se prosadili dokonce v oslabení. Slováci špatně obsadili hráče a Scherwey našel zcela volného Müllera, který nezaváhal.

A o tři minuty mohlo být pro Čiliaka a spol. ještě hůře. Diaz opět dotlačil puk za brankovou čáru, ale rozhodčí předtím chybně předčasně přerušil hru. Slováci poté přežili téměř minutové dvojnásobné oslabení a snížit mohli Nagy či Skalický, Berra ale předvedl dva skvělé zákroky.

Gólman Anaheimu nakonec čisté konto udržel a připsal si celkem 25 zákroků. Zatímco Švýcarsko, které bude v úterý večer třetím soupeřem českého výběru na šampionátu, oslavili na turnaji druhé vítězství, Slováci podruhé prohráli.

Slovensko - Švýcarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky: 11:06 Scherwey (Diaz, Müller), 20:22 Müller (Scherwey). Rozhodčí: Gouin (CAN), Hribik (CZE) – Lazarev (RUS), Malmqvist (SWE). Diváci: 10 915.

Slovensko Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, J. Mikúš, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Skalický.

Švýcarsko Berra (Genoni) – Müller, Diaz (C), Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi – Hofmann, Corvi, Niederreiter (A) – S. Moser, Vermin, Riat – Scherwey, Haas, Rod – Schäppi (A), Baltisberger.

Rakousko - Rusko 0:7

Rusové na turnaji ještě neinkasovali. Úřadující olympijští vítězové a obhájci bronzu z loňského šampionátu duel s nováčkem elitní divize bez problémů ovládli. Dva góly vstřelil Michail Grigorenko, o čisté konto se podělili Vitalij Košečkin a Igor Šesťorkin.

Sborná v pátek jednoznačně přehrála Francii 7:0 a ani s dalším soupeřem neměla problémy. I přes pozvolný úvod si Rusové v první třetině vypracovali v rozmezí necelých čtyř minut tříbrankové vedení. Svěřenci trenéra Ilji Vorobjova se prosazovali individuálně i kombinačně.

Ve druhé části to chvílemi vypadalo, že hráči Ruska šetří síly na další zápasy, přesto přidali další góly. Podruhé se mezi střelce zapsal Grigorenko, zakončení do odkryté branky připravil pro Kaprizova kapitán Dacjuk a premiérový gól na turnaji dal Mamin.

Kirill Kaprizov z Ruska (vlevo) bojuje o puk před rakouskou brankou.
Ruští fanoušci si utkání s Rakouskem užili.
Ruští hokejisté slaví gól v síti Rakouska.

Košečkin měl sice více zákroků než proti Francii, kdy musel zlikvidovat jen deset střel, žádné složité situace ale řešit nemusel. Ve třetí třetině jej nahradil Šesťorkin, který ale také nekapituloval a připsal si jen čtyři zákroky. Naopak rakouský gólman Madlener dostal ještě gól po samostatné akci obránce Michejeva.

Rakousko - Rusko 0:7 (0:3, 0:3, 0:1)

Branky: 09:34 Grigorenko, 11:42 Anisimov (Bučněvič), 13:19 Barabanov (A. Michejev, J. Jakovlev), 23:52 Grigorenko (Anisimov), 29:07 Kaprizov (Dacjuk, Dadonov), 37:58 Mamin (Kaprizov), 53:55 A. Michejev. Rozhodčí: Mayer (USA), Wehrli (SUI) – Lhotský (CZE), Šefčík (SVK).

Rakousko Madlener (Kickert) – Unterweger, Schumnig, Heinrich, S. Ulmer, Viveiros, Schlacher, Altmann, Peter – Ganahl (A), Hundertpfund (C), Schneider – Lebler (A), Komarek, Hofer – Zwerger, Rauchenwald, Woger – Spannring, Obrist.

Rusko Košečkin (41. Šesťorkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Trjamkin, Chafizullin – Kaprizov, Dacjuk (C), Dadonov (A) – Grigorenko, Anisimov, Bučněvič – Mamin, Andronov (A), Šalunov – Barabanov, Kablukov, A. Michejev.