Česko - Slovensko 3:2. Šťastný obrat dokonal v prodloužení Jaškin

• 1483
Kodaň (Od našeho zpravodaje) - Hokejová reprezentace v čele s trenérem Josefem Jandačem si pořádně oddechla. Na úvod mistrovství světa totiž zvládla s velkou dávkou štěstí udolat Slováky 3:2 po prodloužení. Vyrovnávací gól Martina Nečase totiž padl deset vteřin před koncem při power play a rozhodnutí zařídil další debutant v seniorském týmu Dmitrij Jaškin.

Ne, takhle si to trenér Josef Jandač a jeho početný realizační tým přes konečné vítězství rozhodně nepředstavoval. Český tým nepůsobil kompaktním dojmem, spíše by se dalo hovořit o rozháranosti. Živelní Slováci dělali mladému výběru, v němž dostala příležitost řada mladíků včetně extraligové komety Martina Nečase, velké problémy.

ČESKO - Slovensko 3:2P

Dlouho vítězila obětavost a nasazení. A také efektivita - Češi vypálili za první dvě třetiny téměř dvojnásobek střel na bránu, ale góly nepřicházely.

Slováci spoléhali na zajištěnou obranu, hráli spořádaně a především se dokázali prosazovat v klíčových okamžicích. Tak například první gól trefili čtyři vteřiny poté, co na trestnou lavici doputoval obránce Radko Gudas: Andrej Sekera chytře vypálil a jeho parťák Krištof kotouč tečoval do protipohybu gólmana Francouze.

A druhý úder načasovali chvíli po vyrovnání Kubalíka, opět v početní výhodě. Znovu to byl zkušený bek Sekera, který se tentokrát prosadil krásnou střelou od modré. Francouz vůbec nestačil reagovat, jelikož ránu zřejmě neviděl.

To Češi byli v přesilovkách mnohem horší, často se nedokázali ani usadit v útočném pásmu. Na vině byly nepřesnosti, zbrklost a možná až moc velká touha. Nedá se totiž říci, že národní tým nebojoval. Borci v červeném se snažili, bruslili, jenže výsledkem byla platonie.

A když už přišla vyložená šance, tak ji Hyka po chytré přihrávce Červenky nedokázal využít: tváří v tvář brankáři Čiliakovi nedokázal dotáhnout kličku do dokonalosti.

Je třeba říct, že se více čekalo od zkušených. Nevyčnívala první lajna s centrem Faksou, výrazně se neprosazovala ani ta třetí s Plekancem a Řepíkem, byť právě ona zařídila v úvodu druhé třetiny vyrovnání.

Na druhou stranu je pravda, že měl český tým v některých okamžicích trochu smůlu. Chvíli před druhou sirénou třeba Šulákova střela, kterou Čiliak nezkrotil, nedoklouzala do sítě, Nečas po změně stran nedokázal trefit branku po šikovném vysunutí Jaškina a Hyka chvíli poté opět selhal v samostatném úniku. V 57. minutě zaváhal i Řepík, jenž trestuhodně minul odkrytou branku.

Slovenský brankář Marek Čiliak kontroluje zdravotní stav otřeseného Martina...
Dmitrij Jaškin překonává v prodloužení slovenského brankáře Marka Čiliaka.
Čeští hokejisté slaví vítězství v utkání se Slovenskem.

Trpěliví Slováci se nepouštěli do riskantního hokeje a sázka na jistotu jim vycházela, byť byli ve třetí části stále pod větším tlakem. Ten vyvrcholil při power play, když už fanoušci skoro ani nedoufali - deset vteřin před koncem skóroval Nečas, jenž dokázal procedit puk mezi betony jinak výtečného parťáka z mistrovské Komety.

A v prodloužení rozhodl po individuální akci Jaškin, který dotlačil poskakující kotouč bekhendem přes Čiliakův beton.

Josef Jandač (trenér Česka): „Řekl bych, že jsme se postupně rozjížděli. Doháněli jsme výsledek, pak jsme soupeře zatlačili, šli jsme si za tím a asi jsme za to byli odměněni. Byly to nervy a bod navíc jsme si stoprocentně zasloužili. O bod v zápase jsme přišli hlavně kvůli oslabením a přesilovkám. Uvidíme, jak to bude s Martinem Nečasem, zítra to stoprocentně nebude a uvidíme, jak dál. Mám obavy, že to nebude jen pro zítřek.“