Česko - Kanada 1:4. Hokejisté zklamali v koncovce, favorit trestal

• 914
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Vstup do mistrovství světa se českým hokejistům nepovedl. Proti favorizované Kanadě sice nepropadli a předvedli sympatický ofenzivní výkon, jenže zklamali v koncovce a neproměňovali ani ty nejvyloženější šance. A byť se nakonec v závěru prosadil Radil, na body to nestačilo. Úřadující šampioni vyhráli 4:1.

Češi přitom začali aktivně a v solidních šancích se ocitli Horák a Zohorna, jenže ani jeden nepřekonal pozorného gólmana Pickarda. A tak přišel trest: Scheifele se skvěle uvolnil u zadního mantinelu, poslal přihrávku na volného O ́Reillyho, který se trefil do volného prostoru.

Ohodnoťte výkon hokejistů s Kanadou

Byl to atraktivní hokej z obou stran a k vidění byly velké šance. Kanaďan Konecny jel sám a Mrázka, ten stačil zasáhnout. A na druhé straně pálil Řepík, jenže ani on se neprosadil.

V závěru první třetiny si vytvořila Kanada hodně velký tlak, ovšem nedokázala ho zužitkovat. Přesto z něj vyprodukovala alespoň přesilovku, kterou po změně stran zužitkovala.

Stačilo k tomu jen 55 vteřin a Mathenson vypálil tak šikovně a rafinovaně od modré, že na puk Mrázek vůbec neviděl - dokonce mu škrtl o lapačku. Kanaďané tím jen potvrdili, že jsou v přesilovkách lepší: s jejich rychlými kombinacemi měla česká obrana velké problémy.

Zámořští hráči byli od druhého gólu suverénnější a sebevědomější. Přesto několikrát povolili soupeři dostat se do vyložených šancí. V té největší se ocitl Jan Kovář, jenž měl před sebou úplně odkrytou branku, jenže ji nepochopitelně netrefil.

Podobně selhal předtím i Radil, jenž při střele bez přípravy nemířil špatně, ale Pickard se bleskově přesunul a stačil zakročit. Na druhé straně trefil Duchene tyč.

Když se v úvodu třetí části řítil na kanadskou bránu Šimek a svůj nájezd neproměnil, bylo zřejmé, že se obrat konat nebude. Češi totiž v utkání neproměňovali šance a jen potvrdili, že se jim proti úřadujícím šampionům dlouhodobě nedaří.

V čase 52:41 sice snížil Radil a přerušil smutnou bilanci 235 minut, kdy reprezentace nedala Kanadě gól, ale vyrovnání se nekonalo. Už za minutu a půl totiž pálil po přihrávce zpoza branky Barrie a rozhodl.

Kanada tak ve vzájemných soubojích vyhrála poosmé za sebou (Češi se radovali naposledy na MS 2010). Výběr trenéra Josefa Jandače musí na neúspěch rychle zapomenout, protože ho už v sobotu od 16:15 čeká druhé vystoupení na turnaji, tentokrát proti Bělorusku.

Česko - Kanada 1:4

Branky a nahrávky: 53. Radil (Jan Kovář, Voráček) - 7. O'Reilly (Scheifele, Barrie), 21. Matheson (Skinner, Giroux), 55. Barrie (Konecny), 60. Skinner. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Reneau - Ritter (oba USA), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8846. Třetiny: (0:1, 0:1, 1:2)

ČR: Mrázek - Gudas, Šimek, Kundrátek, Kempný, Jeřábek, Krejčík - Radil, Jan Kovář, Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - R. Hanzl, Horák, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jaroslav Špaček, Jiří Kalous a Václav Prospal.

Kanada: Pickard - Demers, Vlasic, De Haan, Barrie, Matheson, Morrissey - Skinner, Scheifele, O'Reilly - Duchene, Giroux, MacKinnon - Schenn, Simmonds, Killorn - Marner, Point, Konecny. Trenér: Jon Cooper.