Michal Kempný na tréninku české reprezentace.

Michal Kempný na tréninku české reprezentace. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jiní obránci mizí, Kempný zůstává. Nominace je pořád daleko, tuší

  • 12
Jsou ve stejné situaci jako fešandy ucházející se o korunku královny krásy. Jejich poslední šancí, jak se ukázat, však není promenáda v plavkách, ale páteční hokejová řež proti Finsku. Od 18 hodin bude doma v Brně bojovat o místo na mistrovství světa i bek Komety Michal Kempný.

S hokejovými parťáky přišel do brněnské kabiny, jako jediný si v ní ale sedl na své místo. „Asi jsem tam měl strašně velký bordel a kustodům se s tím nechtělo nic dělat,“ chechtá se 24letý obránce Komety.

V pátek však modrobílé barvy „ve své domácí“ areně vymění za trikot se lvíčkem na prsou.

Národní tým totiž v Brně od 18 hodin hostí Finsko v poslední generálce před světovým šampionátem v Česku. Vyprodaná hala bude zvědavá nejen na hvězdného Jaromíra Jágra, ale i na další borce, kteří se perou o místo na vysněném turnaji.

„Všichni dobře vědí, že Brno má výborné fanoušky a je tu skvělá kulisa,“ hlásí Kempný, jenž má dnes poslední možnost, jak zaujmout reprezentačního kouče Vladimíra Růžičku. „Budu se snažit. Uvidíme, jak to dopadne.“

Už ve čtvrtek měl produktivní extraligový bek, jenž pomohl Brňanům letos do semifinále, důvod k úsměvu. Šéf Růžička totiž poslal z přípravného kempu domů defenzivní trojici - Bohumila Janka, Adama Poláška a znojemského odchovance Martina Pláňka.

Druhý jihomoravský kandidát - hodonínský rodák Kempný - v týmu zůstal společně s dalšími osmi beky. „Zdá se, že jsem blíž k mistrovství, ale je to pořád stejně daleko,“ podotýká zadák. „O nominaci máme na 90 procent jasno,“ potvrzuje trenér Růžička.

Konkrétní jména ze zkušeného stratéga nevypáčíte. Jisté však je, že by obranné šiky mohl doplnit jen Marek Židlický z Detroitu či třinecký Rostislav Klesla.

Kempného šance na to, zahrát si v Praze, nejsou mizivé. „Po očku to sleduju. Trenéři ale dělají všechno, aby se uspělo na mistrovství světa,“ přemítá brněnské eso, jež by mohlo zúročit zkušenosti z domácí haly. „Nevím, jestli mi to pomůže, ale těším se moc. Na zápas jsem pro známé a rodinu sehnal 18 lístků,“ usmívá se „hokejový Hujer“.

Po středeční výhře 4:1 ve Znojmě nad Finskem čeká na Kempného a spol. brněnská odveta.

Že by po přesvědčivém triumfu panovala na čtvrtečním tréninku pohoda? Kdepak. Čeští hokejisté tvrdě v prázdné hale dřeli. „Malinko změníme rozehrávku. Finové nás v první třetině zaskočili,“ vysvětloval Růžička. „Jinak bych chtěl, abychom měli stejný přístup. Kluci ukázali, že mají srdce a bojovnost,“ dodal kouč, jenž však týmu vyčítal, že v obraně příliš blázní.

„Obrana je o všech hráčích, co jsou na ledě. Cvičili jsme v pásmu pět na pět, pořád na tom pracujeme,“ oznamuje Kempný.¨

Pokud vousatý mladík nastoupí, bude to pro něj šestý start v přípravě na domácí šampionát. „Osobně se mi ve Švédsku nehrálo moc dobře, z mojí strany to nebylo ono. Ve Znojmě to bylo lepší, snad to tak bude pokračovat,“ doufá obránce před pátečním duelem, jenž patří do Euro Hockey Tour. „Chtěl jsem se do Brna vrátit s Kometou ještě v play-off,“ vzpomíná reprezentační bek na vyřazení s Litvínovem.

Teď jej však žene kupředu vidina turnaje desetiletí, který začíná 1. května. Objeví se na něm i brněnský vyslanec? „To je věc spíš pro trenéra.“

Velkolepých prohlášení se od tvrďáka Kempného zkrátka nedočkáte. „Prostě budu hrát, jak nejlíp umím.“