Radost norských hokejistů po vstřeleném gólu do brány Dánska.

Radost norských hokejistů po vstřeleném gólu do brány Dánska. | foto: Reuters

Norové vedou na MS „českou“ skupinu. Francie prohrála s Itálií

• 11
V úvodním zápase na mistrovství světa v Minsku hokejisté Francie šokovali vítězstvím nad Kanadou, ve druhém duelu však podlehli Itálii 1:2. Cenné body v záchranářském souboji do tabulky "české" skupiny A Italům vystřelil 58 vteřin před koncem Markus Gander. Na první místo poskočili Norové po výhře 4:3 nad Dánskem.

Nedělní program skupiny A uzavře souboj českých hokejistů se Švédskem v aréně Čižovka. On-line reportáž můžete od 19.45 sledovat na hokej.idnes.cz.

Norsko vs. Dánsko 4:3

Dánové měli do severského derby nástup z říše snů, v čase 2:55 vedli už 2:0, ale Norové postupně otočili skóre na 4:2.

Norové museli už po 39 vteřinách do čtyř, a ačkoli měli v oslabení první šanci zápasu, čtyři sekundy před skončením Ödegaardova trestu otevřel skóre důrazný Poulsen. Už o 20 sekund později navíc našlápl Storm a z kruhu pro vhazování prostřelil povedenou ranou přes obránce podruhé gólmana Haugena.

"Měli jsme velmi špatný start, ale hráči tvrdě bojovali a dřeli po celý zápas. Všechny čtyři útoky hrály dobře," ocenil výkon svého týmu Roy Johansen v rozhovoru pro server iihf.com.

Alexander Bonsaksen z Norska nahání dánského Jannika Hansena.

Krátce nato navíc Kristensen spálil další příležitost. Norové se ale postupně oklepali ze šoku a pomohlo jim k tomu i provinění Christensena proti pravidlům. Přesilovku využil ranou od modré zadák Holös a dal svému týmu naději na zvrat. Opět trochu přidusit ji mohl Jesper Jensen, jenže Haugen byl proti.

Už po 76 sekundách druhé části se znovu vylučovalo na straně Dánů a Norové byli opět úspěšní, když se Ken Andre Olimb neukvapil s bekhendovým zakončením a vyrovnal na 2:2. A v 32. minutě už Norsko vedlo. Skröder se řítil sám na Nielsena, sice nedal, ale byl faulován Markusem Lauridsenem a rozhodčí nařídili trestné střílení. Skröder naznačil střelu, ale poté si dlouhou kličkou vychutnal Nielsena a dovršil obrat.

"Brankář se mě po tom naznačení dobře držel pohybem, takže jsem musel přidržet puk o něco déle, než jsem plánoval. Ale pak to vypadalo, že má nějaký problém s hokejkou, když šel na led, jako kdyby podrazil sám sebe, což mi dalo prostor, kam vystřelit," popsal Skröder.

Ani to však ještě nebylo z norské strany vše. V polovině třetího dějství se nejprve vyznamenal Haugen proti Kristensenovi, vzápětí ale přišla početní výhoda Norů a ti ji dokázali opět zužitkovat: mezi kruhy dostal nabito Trygg a ranou bez přípravy zvýšil na 4:2.

"Občas jsou některá vyloučení dobrá a mají smysl, ale takových tam dnes moc nebylo," zlobil se dánský kouč Jan Karlsson.

Definitivně rozhodnout mohl Röymark, místo toho Dánové v polovině 57. minuty snížili zásluhou Hansena. Na víc už ale ani přes dlouhou závěrečnou power play nedosáhli a zůstávají nadále bez bodu.

"Mít šest bodů po dvou utkáních je úžasné. Každý doma nás dopředu odepisoval z turnaje, ale my jsme věděli, že v týmu je kvalita. Hrajeme jeden za druhého a nic pro nás není nemožné. Máme svou hru, není to asi zrovna nic hezkého, ale přináší nám to body," prohlásil Skröder.

Branky a nahrávky: 7. Holös (M. Olimb), 23. K. Olimb (Ask), 32. Skröder z trest. střílení, 53. Trygg (M. Olimb, Holös) - 3. Poulsen (Green), 3. Storm (Bjorkstrand, Kristensen), 57. Hansen (N. Jensen). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Rantala - Puolakka (oba Fin.), Carnathan (USA). Vyloučení: 5:7, navíc M. Olimb (Norsko) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 4 837. Třetiny: 1:2, 2:0, 1:1.

Norsko: Haugen - Holös, Ödegaard, Trygg, Bonsaksen, Sörvik - Röymark, Hansen, Forsberg - K. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Olden, Ask, Skröder - Martinsen, Stene, Roest - Lövlie. Trenér: Roy Johansen.

Dánsko: Nielsen - Larsen, Lassen, M. Lauridsen, J. B. Jensen, O. Lauridsen, Kristensen - Hansen, Madsen, Boedker - Poulsen, Green, Christensen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - N. Jensen, Jakobsen, Staal. Trenér: Jan Karlsson.

Francie vs. Itálie 1:2

"Pro nás je to samozřejmě obrovské zklamání," řekl serveru iihf.com kouč poražených Dave Henderson. "Promarnili jsme spoustu dobrých příležitostí. Soupeři výborně zachytal brankář, Italové do toho dali celé srdce, ale to my také, jen jsme tentokrát byli na tom horším konci a skončili jako poražení," litoval Henderson.

Úvodní minuty přinesly nápor Francouzů, kteří očividně toužili po uklidňujícím prvním gólu. Fleury a Bellemare se ale proti brankáři Bellissimovi neprosadili. Na druhé straně ztroskotali na Huetovi Rocco a Borgatello, stav se tak do první přestávky nezměnil.

Čekání na gól se protáhlo až do 31. minuty, kdy Italové propadli, za jejich záda se dostal Meunier a sólo zakončil chytrou koncovkou po ledě mezi Bellissimovy betony. Brzy ale následovala přesilovka Italů, v níž Scandella nejprve z mezikruží promáchl poskakující kotouč, ale poté, co ho zkrotil, si chytře počkal a překonal Hueta.

Velkou šanci vrátit svému celku vedení spálil Bellemare, na druhé straně nebezpečně tečoval Insam. Italský gólman měl poté štěstí, když chyboval v rozehrávce, puk z brankoviště ale uklidil jeho spoluhráč Borgatello. Francie následně nevyužila téměř dvouminutovou přesilovku pět na tři a mohlo ji to mrzet.

"Tohle byl klíčový moment celého zápasu, že jsme oslabení ve třech přestáli," řekl trenér Italů Tom Pokel.

I ve třetí části byla výrazně aktivnějším celkem. Vynutila si další přesilovku, v níž Italy uzamkla před Bellissimem, ale ten dále držel vyrovnané skóre. A když už byl ve 47. minutě po dělovce beka Amara od modré čáry překonaný, zachránila ho pravá tyč. V další šanci neuspěl Bellemare, jemuž ke kýženému úspěchu také chyběl kousek štěstí.

Reprezentanti země galského kohouta se i nadále tlačili za vítězným gólem, ale Italové - přestože již evidentně unavení - obětavě skákali do střel a hájili alespoň bod. Nakonec vydřeli tři. Tudin se po individuální akci dostal k zakončení, oba obránci se věnovali jemu a Gander měl snadnou úlohu při dorážce. Auvitu při power play odmítl z brankoviště vyrovnání a následovala obrovská radost Italů.

"Bellissimo chytal výtečně a parádní výkon odvedli i hráči před ním, kteří (při bránění) neváhali obětovat své tělo. Je úžasné připsat si první výhru, posílí to naše sebevědomí," pochvaloval si Pokel.

Branky a nahrávky: 31. Meunier (Desrosiers) - 33. Scandella (Johnson, Di Casmirro), 60. Gander (Tudin, Larkin). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 4600. Třetiny: 0:0, 1:1, 0:1.

Francie: Huet - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, S. Da Costa, Bellemare - Guttig, T. Da Costa, Roussel - Tardif, Henderson, Ritz - Raux. Trenér: Dave Henderson.

Itálie: Bellissimo - Egger, Nicoletti, Hofer, Borgatello, Sullivan, Larkin, Johnson, Trivellato - Borrelli, Rocco, Ihnacak - Scandella, di Casmirro, Kostner - Gander, Tudin, Felicetti - Insam, Fontanive, Ramoser. Trenér: Tom Pokel.