OSLAVY A PROVOKACE. Hokejisté Finska porazili ve čtvrtfinále MS Kanadu, která...

OSLAVY A PROVOKACE. Hokejisté Finska porazili ve čtvrtfinále MS Kanadu, která porážku neunesla a na konci se ještě hráči pošťuchovali. | foto: Reuters

Kanada zase končí. Český tým v semifinále hokejového MS vyzve Finsko

• 129
Dvakrát za sebou vyhráli olympijské hry, ale na mistrovství světa se hokejistům Kanady nedaří. V Minsku prohráli ve čtvrtfinále s Finskem 2:3 a na postup čekají od roku 2009. Finové se střetnou v sobotním semifinále s českým týmem.

Je to trochu překvapivý výsledek, vždyť tým Suomi nepůsobil na letošním turnaji ideálně. Finové čekali na postup mezi nejlepší osmičku nervózně u televize, do čtvrtfinále se dostali na poslední chvíli až díky Švýcarům, kteří porazili Lotyšsko.

Po dvou třetinách Finsko prohrávalo 1:2, ale po kanadských chybách otočilo zápas, který rozhodl v 57. minutě Iiro Pakarinen.

"Odehráli jsme dobrou první třetinu, ale ve druhé Kanada prokázala svoji sílu. V třetí části jsme potvrdili svou mentální odolnost. Ve finštině tomu říkáme sisu. Jsem hrdý na svůj tým," radoval se po zápase kouč Erkka Westerlund, který po šampionátu na reprezentační střídačce skončí.

Kanada vs. Finsko 2:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Seveřané mohli jít ve 3. minutě do vedení. Sallinen ale brankáře Scrivense nepřekonal. Podobně dopadl na druhé straně Schenn.

V 7. minutě už se skóre změnilo a postaral se o to Palola. Zámořští hráči měli více ze hry, ale finský gólman Rinne měl potřebné štěstí. V první třetině mu dvakrát pomohla tyčka. Ve 26. minutě poprvé kapituloval, když jej po rychlém protiútoku překonal tvrdě a přesně střílející Turris.

Ve 33. minutě se Kanada dostala do vedení, když přečíslení dva na jednoho zakončil střelou pod horní tyč Scheifele. Poté Finsku opět pomohla tyč, blízko brance byl Chimera. Hned na začátku třetí části Seveřané vyrovnali, když Scrivense překvapil pokus Hietanena od modré čáry.

Kanaďané byli výrazně střelecky aktivnější, brankově ale převahu promítnout nedokázali. A v 57. minutě toho litovali ještě více, neboť po Myersově chybě v rozehrávce zápas rozhodl Pakarinen. Třetí asistenci v utkání si připsal Lehterä.

"Zasloužili jsme si dostat se až sem. Cítíme se stále lépe a lépe. V semifinále můžeme hrát bez nervů," řekl kapitán Suomi Olli Jokinen. "Neviděl jsem Čechy moc hrát, ale bude to těžký zápas. Mají tady řadu šikovných hráčů," doplnil ho Petri Kontiola.

Kanaďané byli značně zklamaní, ve všech předešlých sedmi zápasech bodovali a jen na úvod prohráli po nájezdech s Francií. Přesto budou v bojích o medaile chybět.

"Pro všechny je to složitá situace. Turnaj nekončí výsledkem, jaký jsme chtěli," řekl trenér Dave Tippett. "Po většinu zápasu jsme hráli dobře. Udělali jsme ale několik chyb a to nás stálo zápas. Chtěli jsme zde být den ode dne lepší a myslím, že dnes jsme odehráli nejlepší utkání v Minsku," dodal kouč Kanaďanů.

Finsko oplatilo Kanadě porážku ze semifinále olympiády v Soči, kde pozdější zlatí medailisté vyhráli 2:1 v prodloužení.

Branky a nahrávky: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehterä), 41. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 57. Pekarinen (Lehterä). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carnathan (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 8 671. Třetiny: 0:1, 2:0, 0:2.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Huberdeau - Read, Turris, Chimera - Kadri, Brouwer, Hodgson - Monahan, Ward, Scheifele - Huberdeau. Trenéři: Dave Tippett.

Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Pakarinen - Komarov, Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Huhtala, T. Sallinen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.