Vladimír Vůjtek

Vladimír Vůjtek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vůjtek před derby: Češi jsou favoritem, ale jsme schopní postoupit

  • 199
Helsinky (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Prestižní derby bývalých federálních partnerů ještě více okoření i přítomnost českého trenéra na slovenské střídačce. Čerstvý pětašedesátník Vladimír Vůjtek přesto neztrácí obvyklou rozvahu a před sobotním semifinále neposílá do českého tábora silná prohlášení. "Žabomyší války nemám rád, Česko je pro mě další soupeř na mistrovství světa," uvedl po pátečním tréninku.

Co jste v kabině řekl hráčům po postupu do semifinále?
Poblahopřál jsem jim. Byl jsem rád i za ně. Za tu velkou dřinu, obětavost a poctivost si vítězství zasloužili.

Jak jste strávil čtvrteční vítězný večer?
Od mužstva jsem dostal ten nejhezčí narozeninový dárek. Materiální dárky já už nepotřebuju. Večer jsme si sedli v přátelském kolektivu, byl tam i můj syn, takže jsem měl trochu i rodinné prostředí.

Bude pro vás zápas s Českem speciální?
Dnes pracuju pro slovenskou reprezentaci a chci s ní udělat úspěch. Zápas tedy beru tak, že nastupuju proti dalšímu soupeři na mistrovství světa. Nějaké žabomyší války nemám rád.

Ani jste se nehecovali s Aloisem Hadamczikem? Jaký spolu máte vztah?
S Aloisem se známe dlouhé roky. Trénovali jsme spolu i proti sobě, když byl v Třinci a já ve Vítkovicích a Zlíně. Odkoučovali jsme proti sobě už spoustu zápasů. Trocha rivality tam vždy bude stejně jako mezi hráči samotnými. Nijak hecovat se nebudeme. Pouze jsme si po vítězných čtvrtfinále vyměnili blahopřejné esemesky.

Bude pro vás snazší připravit mužstvo na českého soupeře, než kdyby na lavičce stál slovenský trenér?
Nemyslím si, že to pro mě bude nějaká výhoda. Na každého soupeře se připravujeme stejně důkladně. I já jsem zatím viděl asi jen jeden a půl zápasu Česka, takže ještě neznám všechny prvky jejich hry.

Dokáže mužstvo podruhé v řadě zahrát stejně kvalitně jako proti Kanadě?
Myslím, že to byl téměř maximální výkon, který jsme schopni podat. Vždy je ale co zlepšovat. Po šesti vítězstvích v řadě jsme rozjetí, ale nemůžeme čekat, že najednou budeme vyhrávat nad každým. Češi jsou favority, stejně jako jimi byli Kanaďané. Budeme se jim snažit zkomplikovat život, a když si udržíme formu, jsme schopní postoupit dál.

Jaký zápas očekáváte?
Předpokládám, že Češi budou hrát podobným stylem jako my. Asi rozhodnou maličkosti. Stejně jako rozhodly ve třech ze čtyř čtvrtfinále.

Co je nejsilnější stránkou českého a slovenského týmu?
Naší předností je kolektivní duch. Český tým neznám tak dobře, abych mohl soudit. Určitě jsou velice silní. Šampionát začali rozpačitě, ale poslední tři zápasy odehráli velice dobře a proti Švédsku podali zatím nejlepší výkon.

Jak zapůsobíte na tým, aby jej nesvazovala tradiční přemotivovanost proti Česku?
Samozřejmě vím, že Slovákům se v derby nedaří a na velkých turnajích vyhráli jen jednou. Shodou okolností zde v Helsinkách. Budu muset najít ta správná slova, ale musí se k tomu postavit i zkušení hráči. Bez jejich pomoci to nepůjde. Společně musíme tým nabudit tak, aby nebyl přemotivovaný, ale zároveň hrál na doraz.

Někteří čeští fanoušci se už vidí ve finále...
Myslím, že Čechům spadl kámen ze srdce, když jsme ve čtvrtek vyhráli. Na Kanadu moc jít nechtěli.