KAŽDÝ SI CHCE SÁHNOUT. Rusové se natahují po poháru pro mistry světa, který si

KAŽDÝ SI CHCE SÁHNOUT. Rusové se natahují po poháru pro mistry světa, který si vydobyli výhrou nad Slovenskem. | foto: Reuters

Slovenská jízda skončila pod vrcholem. Zlato slaví neporažení Rusové

• 1687
Překvapivá slovenská cesta mistrovstvím světa neměla šťastný konec. Výběr trenéra Vůjtka ve finálovém duelu vůbec nestačil favorizovanému Rusku, po jasném průběhu padl 2:6 a z Helsinek si veze stříbro. Sborná po třech letech opět slaví světový titul.

Sborná pracovala na turnaji jako neomylný stroj a převálcovala vše, co se jí postavilo do cesty. Jediný, kdo dokázal Rusku letos alespoň trošku vzdorovat, byl český výběr, který ve skupině po dobrém výkonu prohrál "jen" 0:2.

Za dalšími, ať už Švédy, Nory, Finy nebo nakonec i Slováky, zůstala jen rudá šmouha...

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Rusové také ve finálovém duelu sebevědomě směřovali za svým cílem. Stříbrným pohárem, na který po letech 2008 a 2009 znovu přibudou jejich jména.

A i přes špatný úvod finálového zápasu, během něhož inkasovali z hole slovenského kapitána Cháry, je soupeř nemohl nijak ohrozit.

Diktovali tempo, oslabenou obranou Slovenska prostupovali s lehkostí a šikovností. Výborný zápas zažil útok slavných jmen Ovečkin, Dacjuk, Sjomin, který se postaral o tři krásné branky.

Závěrečným gólem pak završil jednoznačné utkání nejlepší hokejista turnaje Jevgenij Malkin.

NAD HLAVAMI. Ruští hokejoví reprezentanti vyhazují po finálové výhře nad Slováky do vzduchu svého kouče Zinetulu Biljaletdinova.

NEJSLADŠÍ CHVÍLE. Ruský kapitán Ilja Nikulin se těší s pohárem pro mistry světa.

Rusové po konci utkání rozpoutali na ledě vášnivé oslavy a jindy přísného trenéra Zinetulu Biljaletdinova, jehož ani sebevětší vítězství nikdy nedonutila k úsměvu, vyhazovali společně do vzduchu.

Nástupce Vjačeslava Bykova hned v prvním roce svého angažmá spojil komandu plnou výrazných osobností do fungujícího mužstva a dovedl Rusko k historicky šestadvacátému titulu mistrů světa.

Rusko - Slovensko 6:2

Slováci i pro finále zvolili spolehlivou taktiku. Nejméně ve třech bránili obrannou modrou a snažili se hledat mezery v soupeřově obraně, jimiž by proklouzli do nepříjemného protiútoku. A defenzivní strategii ještě posílil podařený vstup do zápasu.

All-star tým

Nejlepší hráči turnaje podle novinářů

Laco - Chára (oba Sloven.), Nikulin (Rus.) - Thoresen (Nor.), Malkin (Rus.), Zetterberg (Švéd.).

Kapitán Chára po 66 sekundách prohnul svou dlouhou hokejku, puk se zvedl z ledu a prosvištěl do levého růžku branky. Nečekaný začátek!

Slovensko slavilo a vzpomnělo na podobný start českého týmu v Kolíně nad Rýnem. Tehdy Klepiš srazil sebevědomé Rusy už po půlminutě.

Jenže na rozdíl od německého šampionátu tentokrát sborná cílevědomě stupňovala nápor a mistrovský pohár si vzít nenechala. Hlavně útočná esa na letošním šampionátu vskutku předvedla, kde vzala pověst obávaných zabijáků

V 10. minutě se po pravé straně sklouzl Alexandr Ovečkin a přesným pasem připravil gólovou pozici pro kamaráda z Washingtonu Alexandra Sjomina. Právě jejich řada s detroitským Pavlem Dacjukem ovládla finálový duel. Nejlepšího brankáře a objev mistrovství Jána Laca překonala celkem třikrát.

Slovensko bránilo nerozhodný stav a zlaté naděje skoro do poloviny zápasu. Ve 27. minutě se ovšem Laco zapletl do souboje s Popovem a Pěrežogin zakončoval do odkryté branky. Puk se ještě odrazil od bruslí Cháry, který přepadal v brankovišti přes spoluhráče, načež nešťastné skončil v síti.

A pak přišla rudá smršť.

Kokarev sice v šanci nedoklepl kotouč do odkryté klece, ovšem zanedlouho Těreščenko vyřešil rychlé přečíslení svižnou ranou na beton. Za další dvě minuty už bylo takřka hotovo.

Elegantní kličkou dovršenou švihem pod horní tyč zvýšil Sjomin už na 4:1.