Čeští hokejisté se radují z gólu v přípravném souboji s Lotyšskem.

Čeští hokejisté se radují z gólu v přípravném souboji s Lotyšskem. | foto: AP

Hokejisté přišli v Lotyšsku o dvougólové vedení, uspěli až v nájezdech

• 41
Čeští hokejisté porazili v prvním přípravném zápase před letošním mistrovstvím světa Lotyšsko 4:3 po samostatných nájezdech (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0), když dva góly inkasovali v posledních čtyřech minutách utkání. Duel hraný v Rize rozhodl kličkou do bekhendu Jakub Petružálek.

První ze dvou přípravných zápasů obou soupeřů na začátku moc zajímavých momentů nenabídl. Brankáři Kovář a Masalskis si připsali několik zákroků, ale složité situace dlouho likvidovat nemuseli. V 8. minutě měli domácí výhodu první přesilové hry, nejvážnější střelu Andersonse ale českobudějovický gólman v závěru Rachůnkova trestu bez problémů vyrazil.

Do první velké šance zápasu se v 15. minutě dostal Jekimovs, Mojžíš však stihl v poslední chvíli střelu směřující za brankovou čáru zblokovat. Z protiútoku se Češi dostali do vedení. Masalskise, jenž v minulosti působil v Karlových Varech nebo Jihlavě, překonal kapitán Novotný.

Vyrovnat mohl aktivní Jekimovs, ale Kovář byl pozorný. Úvod druhé třetiny patřil českému týmu. Zvýšit vedení mohl Tenkrát nebo Rachůnek, prosadil se ale až ve 25. minutě Holík. Zlínský útočník skóroval při svém debutu v seniorské reprezentaci. Lotyši se snažili snížit, Macijevskis ale na Kováře nevyzrál a šanci Širokovse zastavil Němcův faul.

Ve 37. minutě se domácí dočkali první branky, když českého gólmana prostřelil Širokovs. Hadamczikův tým dokázal rychle odpovědět. V přesilové hře v závěru druhé třetiny mu získal zpět dvoubrankové vedení před Masalskisem důrazný Petružálek.

Ve třetí třetině zařadil Hadamczik do sestavy i třináctého a čtrnáctého útočníka Vampolu s Klimkem a ze hry stáhl Novotného s Adamským. Kvůli následnému desetiminutovému trestu Petružálka hráli Češi jen s jedenácti forvardy. Hlavní postavou týmu byl Kovář, který si připsal několik dobrých zákroků. Po vyloučení Vampoly snížil Sotnieks tři minuty před koncem na 2:3.

Zápas tak měl zaručenu dramatickou koncovku, což ještě více zvýraznil svým druhým vyloučením za zdržování Vampola. A Lotyši potrestali i jeho druhý prohřešek proti pravidlům. Kouč Nolan se rozhodl odvolat brankáře a při hře šest na čtyři vyrovnal 21 sekund před sirénou Ankipans, který se podílel na všech brankách domácích.

V prodloužení se hned v úvodu vyznamenal Kovář, jenž chytil gólovou šanci Macijevskisovi. Rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Češi. Ve čtvrté sérii rozhodl Petružálek, jenž se prosadil podruhé.

Pavel Kašpařík končí na ledě po ataku lotyšského hokejisty Armandse Berzinše.

Trenér Alois Hadamczik po ztracené výhře v normální hrací doby žehral hlavně na disciplínu a dvě zbytečná vyloučení Petra Vampoly. Zejména to druhé, kdy útočník Ženevy vyhodil puk do hlediště, přestože nebyl pod tlakem.

"Každá taková situace mrzí, ale hlavně to musí mrzet hráče. Petr Vampola hrál poslední třetinu a byl dvakrát venku. Taková disciplína nemůže být," zlobil se Hadamczik. Vampolu ale nezatracuje. Dostane další šanci přesvědčit o svých kvalitách.

Lotyši navíc podle kouče mají svou kvalitu. "Je to téměř kompletní tým pro mistrovství světa, chybí jim dva tři hráči. Není to lehký soupeř, ale my jsme ten zápas měli pod kontrolou a zbytečně jsme se chybami dostali pod tlak. Navíc jsme neměli štěstí, nepodařilo se nám vyhodit puk, pak byl dvakrát tečovaný a oni ho dostali před prázdnou branku a vyrovnali," řekl Hadamczik.

Dobrý výkon podal opět gólman Jakub Kovář, což reprezentační kouč ocenil. "Spousta kluků podala dobrý výkon. Není to přitom jednoduché, protože řada z nich tři týdny nehrála. Měli volno a pak dva týdny trénovali, takže dostat se do zápasového tempa není tak jednoduché," uvedl Hadamczik, který litoval, že nemohl do nominace povolat řadu mladších extraligových hráčů působících v první lize.

Záporem zápasu bylo zranění Petra Čáslavy, který má po blokování střely naraženou pravou ruku a čeká jej vyšetření v nemocnici. V sobotní odvetě zkušený bek nenastoupí. Druhou jistotou je, že v brance dostane šanci Tomáš Pöpperle.

Příprava reprezentace v rámci Euro Hockey Challenge

Lotyšsko - Česká republika 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky:
37. Širokovs (Cipulis, Ankipans), 57. Sotnieks (Širokovs, Ankipans), 60. Ankipans (Cipulis, Tribuncovs) - 15. Novotný (Němec), 25. Holík (Kašpařík), 39. Petružálek (Kašpar), rozhodující nájezd Petružálek. Rozhodčí: Zviedritis, Ansons - Griskevics, Korsaks (všichni Lot.). Vyloučení: 3:5, navíc Petružálek (ČR) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3 532.

Lotyšsko: Masalskis - Gavlinš, K. Redlihs, Tribuncovs, Cibulskis, Sontieks, Andersons, Porejs - Jekimovs, Macijevskis, M. Redlihs - Ankipans, Širokovs, Cipulis - Bukarts, Berzinš, Meija - Jass, Štals, Skvorcovs. Trenér: Ted Nolan.

ČR: Jakub Kovář - Němec, Čáslava, Nakládal, Blaťák, Krajíček, Kudělka, Mojžíš - Kašpar, Novotný (41. Vampola), Petružálek - Tenkrát, Kreps, Veselý - Holík, Kašpařík, I. Rachůnek - Birner, Strapáč, Adamský (41. Klimek). Trenéři Alois Hadamczik a Josef Paleček.