Skandinávský šampionát si troufal na divácký rekord, který před osmi lety vylepšila Česká republika. Teď se všemi silami snaží, aby neskončil totálním krachem. Ostudu ale už nesmaže tak jako tak...
A vina se táhne ze Stockholmu, prý hokejového města s jednou z nejmodernějších hal v Evropě. Ovšem možná i Shakespearova představení v Globeu navštěvovalo víc diváků než hokejové zápasy v Globenu, jehož bílá kopule má londýnské divadlo připomínat.
Červené sedačky zůstávají smutně prázdné, během utkání jsou slyšet pokyny trenérů s výraznějším basem. Moc nepomohla ani velká sleva na vstupenky, kterou pořadatelé ohlásili po propadácích v prvních dvou dnech.
CIZINCI. Atmosféru při zápasech obstarávají hlavně fanoušci ze zahraničí, přestože jich do drahého Švédska také příliš nedorazilo. Domácí však podle návštěv nezajímá šampionát skoro vůbec.
Cena v druhé nejvyšší kategorii se snížila ze 1 295 švédských korun na 395 (zhruba 1 115 českých korun), nejhorší místa spadla na 195 švédských korun (550 českých).
Breivik na MSTurnaj propagoval také vrah Breivik |
"Kdybychom zachovali původní cenu vstupenek, měli bychom větší zisk. Během šampionátu se vždy zájem po prvních pár zápasech zvyšuje, ale chceme dát fanouškům možnost, aby si užili náš tým a hráče," tvrdil šéf organizační komise mistrovství světa Christer Englund.
Ovšem po vynuceném zásahu se návštěvnost příliš nezvedla.
A když už na utkání mezi domácím výběrem a Čechy poprvé dorazil větší dav, organizátoři se znovu ztrapnili.
Otevřeli jedinou pokladnu, navíc pořádně nevystavili nový ceník, a před stadionem se tak vytvořila dlouhá fronta. Mnoho fanoušků kvůli organizačnímu chaosu přišlo třeba i o půlku zápasu.
Rozdělení šampionátu nefunguje, není to fotbal
"Myslím si, že byla chyba rozdělit mistrovství mezi dvě země. Nefunguje to, hokej není fotbal. Atmosféra není koncentrovaná na jednom místě, závěrečná část se hraje v Helsinkách a Švédové prostě nevzali šampionát za svůj," píše na svém blogu bývalý ruský reprezentant Darius Kasparaitis.
Pravdivost jeho slov si každý může ověřit, stačí krátká procházka v ulicích "města na kůlech", jak zní jedna z přezdívek Stockholmu. Žádné plakáty, doprovodné akce nebo soutěže. Mistrovství probíhá v tichém utajení.
"V centru města jsem potkal hodně Rusů, kteří navštěvovali muzea a podobně, a o turnaji vůbec nevěděli. Mysleli si, že se letos koná v Bělorusku," přidává Kasparaitis svůj zážitek.
Před halou také chybí tradiční vesnice, kde se fanoušci různých zemí scházeli, pili a jedli nebo sledovali zápasy. Oficiální fanshop nabízí výběr horší, než mají české kluby v první lize. Chabá propagace je jednou z příčin diváckého nezájmu.
Stockholm překonává Ostravu
Po 21 střetnutích se průměrná návštěva v Globenu vyšplhala na 4 902 lidí, ohlášená čísla se navíc často podle letmého pohledu zdála hodně nafouknutá. Přitom třeba v Ostravě 2004 byl průměr ve stejné fázi šampionátu 6 161 návštěvníků.
Navzdory tomu, že vítkovická aréna mohla pojmout o zhruba o tři a půl tisíce diváků méně a domácí celek hrál své zápasy v Praze.
"Je to ostuda," volá proto trenér českého týmu Alois Hadamczik i jeho kolegové po duelech před nedůstojnou kulisou. Tu se Švédové snaží na poslední chvíli vylepšit a vymýšlejí, jak nahnat diváky do ochozů.
Vstupenky už dokonce začali i rozdávat. Třeba deník Aftonbladet poskytuje na každý zápas 2 000 lístků svým prémiovým uživatelům, kteří platí několik euro měsíčně.
Zachránit pověst švédské části mistrovství už ale asi nikdo nedokáže. Zůstane v historii zapsaná jako chmurná a zkažená.
Pořadatelé se alespoň mohou utěšovat, že příští rok mají další pokus. Fanoušci se ale musí děsit, že se v divadle Globen podruhé stanou součástí tragédie s komickým nádechem.