KDO S KOHO? Takhle Rusové bojovali se Slovenskem před rokem, sborná vyhrála 3:1. | foto: AP

Slováci po boji s Ruskem prohráli. Bělorusové otočili zápas ve třetí třetině

• 103
Hokejisté Slovenska byli ve svém úvodním zápase na mistrovství světa blízko úspěchu. Ruského favorita v závěru tlačili, k vyrovnání chyběl kousek. Dvakrát trefili tyč, a tak nakonec podlehli 1:3. Bělorusové ve druhém zápase skupiny měli problémy s nováčkem. Proti Kazachstánu rozhodli až třemi góly ve třetí třetině.

Program skupiny A pokračuje v úterý. Slováci narazí na Bělorusko a Rusko bude hrát s Kazachstánem.

Slovensko - Rusko 1:3

Hvězdný ruský útok o sobě dával vědět od prvních vteřin. Hlavní roli však neměl Alexandr Ovečkin, ale Maxim Afinogenov. S jeho dravými průniky měli Slováci problémy a právě Afinogenov otevřel skóre.

V 8. minutě se ještě Rusové při dlouhé dvojnásobné přesilovce neprosadili, Slováci dobře bránili. Jenže pak Afinogenov trefil přesně horní kout Budajovy branky.

I ve druhé třetině bylo lepší Rusko. Po Sušinského slalomu mezi obránci mohl přidat druhý gó Mozjakin, ale Budaj vytáhl perfektní zákrok. V polovině zápasu byl bezmocný proti tečované střele Ovečkina. Při nešťastném gólu si Sekera srazil puk do vlastní brány bruslemi.

Slováci se na konci druhé části osmělili a začali útočit. Dvě minuty skoro nepůjčili puk soupeři, ovšem aktivní Macho na Košečkina nevyzrál. Naopak se zase musel vytáhnout Budaj, semaforem zlikvidoval Kornějovovu bombu.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Ve třetí části slovenský tlak gradoval. Svěřenci kanadského kouče Glena Hanlona "kanadským" stylem přitlačili soupeře k vlastní bráně. Kontaktní gól jim navíc dodal další sebevědomí. Nejistého Košečkina překonal obránce Ivan Majeský. "Začali jsme s respektem, v úvodu se projevilo, že deset našich hráčů na mistrovství debutuje," řekl Hanlon.

Na druhé straně byl naopak spolehlivý Peter Budaj, který pochytal několik ruských příležitostí. Konec zápasu se proměnil ve festival zmařených šancí na vyrovnání.

Pánikovu radost zkazil obránce Aťjušov, který odehrál puk téměř z branky. "Náš výkon byl dobrý, postupně gradoval. Škoda, že jsme prohráli, ale nevěšíme hlavy," uvedl pro sme.sk Pánik. (více ohlasů a souhrn zápasu čtěte ZDE)

Nejblíže druhému gólu byli Slováci při vyloučení Fjodorova za zdržováni hry. Dvakrát trefili tyčku a Podkonický dorážel těsně mimo. Místo stavu 2:2 se na ukazateli skóre rozsvítilo 1:3, když Kozlov trefil prázdnou bránu.

"Netrefil jsem prázdnou bránu, je to škoda. Nic tam nepadlo, ale zápas proti Bělorusku bude pro vývoj skupiny důležitější," řekl pro Slovenskou televizi Andrej Podkonický.

Branky a nahrávky: 44. Majeský (Bartovič) - 15. Afinogenov (Kozlov, Kuljomin), 30. Ovečkin (Fjodorov), 60. Kozlov (Těreščenko). Rozhodčí: Muylaert (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1. Diváci: 18.522.

Sestavy: Slovensko: Budaj - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik - Čiernik, Zagrapan, Svatoš - Kukumberg, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Gron - Macho, Zálešák, Pánik - Tatár. Trenér: Glen Hanlon.

Rusko: Košečkin - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, Fjodorov, Ovečkin - Frolov, Těreščenko, Kovalčuk - Sušinskij, Anisimov, Mozjakin - Kozlov, Kuljomin, Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Bělorusko - Kazachstán 5:2

První část hry příliš vzruchu nenabídla a skončila bez branek. Oba týmy předvedly dohromady pouhých deset střel na branku, Bělorusové dokonce jen tři. Slibné příležitosti měli Šin a Rymarev, ani jeden z nich však Kovala v běloruské brance nepřekonal.

Bělorus Jaroslav Čupris (vlevo) bojuje o puk s Vladimirem Antipinem z Kazachstánu

Druhá třetina nabídla mnohem více. Již po 17 vteřinách poslal Kazachy do vedení Dudarev a přesně v polovině 31. minuty přidal po spolupráci s dalším čtyřicátníkem v dresu Kazachstánu Koreškov druhý gól při přesilové hře Antipin. V rozmezí 90 vteřin na přelomu 33. a 34. minuty však vyrovnali Meleško a Stefanovič.

Třetí dějství už se odehrálo zcela v režii Bělorusů. Obrat skóre dokonal Kaljužnyj, v 51. minutě zvýšil v početní výhodě Salej a Děmagin v 59. minutě vítěznému celku ještě vylepšil skóre.

Branky a nahrávky: 33. Meleško (Grabovskij, Salej), 34. Stefanovič (Kovyršin), 45. Kaljužnyj (Stasenko), 51. Salej (Kaljužnyj), 59. Děmagin (Meleško, Kosťjučenok) - 21. Dudarev (Šafranov), 31. Antipin (Koreškov, Gavrilin). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Looker (USA) - Eglitis (Lot.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6125. Třetiny: 0:0, 2:2, 3:0.

Bělorusko: Koval - Salej, Kolosov, Stasenko, Rjadinskij, Denisov, Kosťjučenok, Makrickij - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Michalev, Stefanovič, Čupris - Kulakov, Kovyršin. Trenér: Eduard Zankovec.

Kazachstán: Jeremejev - Savčenko, Semenov, Antipin, Koledajev, Litviněnko, Vasilčenko, Kazančev, Fadějev - Dudarev, Šafranov, Starčenko - Žajlauov, Koreškov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslobodcev - Spiridonov, Šin, Rymarev. Trenér: Andrej Šajanov.