Marc Staal (v červeném) sleduje, jak padá první gól Kanady v zápase s Norskem.

Marc Staal (v červeném) sleduje, jak padá první gól Kanady v zápase s Norskem. | foto: AP

Kanada nastřílela Norsku dvanáct branek, Švédové zdolali Lotyšsko

• 13
Kanadští hokejisté se na rozdíl od Čechů nenechali zaskočit od Norska. Naopak jej rozstříleli dvanácti góly, z nichž sedm dali během druhé třetiny. Ve druhém zápase vyhráli Švédové nad Lotyšskem těsným rozdílem 4:2.

Švédsko si zlepšilo náladu po prohře s českým týmem. Oba vítězové nakročili do čtvrtfinále, oba mají šest bodů. Lotyši naopak nemají žádný.

Švédsko - lotyšsko 4:2

Utkaní v "české" skupině v Mannheimu začalo hodně zostra. Již po 31 vteřinách Švédové vedli, když Masalskise překonal Pääjärvi-Svensson. Z vedení se však favorit radoval jen krátce, již o 25 vteřin později vyrovnal Karsums, jenž využil zaváhání brankáře Markströma.

Švédští hokejisté se radují po gólu v zápase proti Lotyšsku.TRMA VRMA. Před lotyšským brankářem Edgarsem Masalskisem bylo v zápase se Švédském pořádně rušno.

Seveřanům se však ještě v první třetině podařilo vypracovat rozhodující dvoubrankový náskok. Na obou gólech se podílel zkušený Nylander. Ve třetí části se však museli Švédové o výsledek obávat. Snížit mohl Štals, ale prosadil se až Karsums, jenž si tak připsal druhý gól v zápase.

Uklidnit Švédy mohl po další Nylanderově asistenci Engqvist, ale Masalskise překonal až dvě minuty před koncem Martensson.

Branky a nahrávky: 1. Pääjärvi-Svensson (V. Hedman), 6. Ekman Larsson (Pettersson, Nylander), 15. Nylander (R. Wallin, Bäckman), 58. Martensson (Gunnarsson, Pääjärvi-Svensson) - 1. Karsums (Sprukts), 46. Karsums (Sprukts). Rozhodčí: D. Konc (SR), Piechaczek - Kowert (oba Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 3078. Třetiny: 3:1, 0:0, 1:1.

Švédsko: Markström - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson - Nilson, Martensson, Pääjärvi-Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, Kulda, J. Redlihs, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, Saulietis - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.

KANADA - NORSKO 12:1

Přemožitel českého týmu v základní skupině držel s favoritem krok pouze v první třetině, která skončila 1:1. Zbytek zápasu byl jasnou záležitostí zámořského výběru. Hattrickem se blýskl John Tavares, gól a tři asistence si připsal další mladý útočník Jordan Eberle, který si den před 20. narozeninami zahrál na šampionátu poprvé.

Norové vstoupili do utkání skvěle a již po 95 vteřinách zaskočil Kanaďany přesnou trefou Holös. To však bylo ze strany Seveřanů po zbytek zápasu vše.

Vyslanci kolébky hokeje se oklepali z překvapivého úvodu, ve 14. minutě vyrovnal Kane a přestože poprvé šla obě mužstva do kabin ještě za vyrovnaného stavu, zbytek zápasu se proměnil v exhibici Kanaďanů.

Kanadský útočník John Tavares padá po souboji s Norem Lokkenem Ostilem před brankářem Rubenem Smithem.

Ve 24. minutě poslal Kanadu do vedení Perry, ale pak se ještě zdálo, že Norové mohou zlobit. Jenže ve 34. minutě načal velké střelecké manévry Giordano, po němž se ještě do druhé přestávky radovalo z gólu dalších pět střelců. Přispěl k tomu i vyloučením na pět minut a do konce utkání ve 39.minutě Jakobsen.

Kanaďané si s chutí zahráli i ve třetím dějství, v němž si zachytal náhradní brankář Johnson, který nahradil jedničku Masona. Hattrick dokázal zkompletovat devatenáctiletý talent Tavares, který byl autorem jubilejního desátého gólu.

Branky a nahrávky: 14. Kane (M. Staal), 24. Perry (Russell, Whitney), 34. Giordano (Duchene, Eberle), 37. Tavares, 38. Peverley (Kane, Eberle), 39. Downie (Ott), 40. Whitney (Burns), 40. Kane (Eberle, Peverley), 41. Eberle (Peverley), 46. Tavares (Perry), 50. Tavares (Burns), 51. Duchene (Beauchemin, Whitney) - 2. Holös. Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen - Terho (oba Fin.), Brown (USA). Vyloučení: 4:3, navíc Jakobsen (Norsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 5:0. Diváci: 2670.

Kanada: Mason (41. Johnson) - Myers, M. Staal, Burns, Giordano, Cumiskey, Russell, Beauchemin, Del Zotto - Perry, Tavares, Laich - Downie, Ott, Bourque - Kane, Peverley, Eberle - Duchene, Whitney. Trenér: Craig MacTavish.

Norsko: Smith (46. Lysenstöen) - Holös, Tollefsen, Jakobsen, Kaunismäki, Lökken Östli, Solberg, Bonsaksen - Zuccarello Aasen, Fredriksen, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Holtet, Forsberg, Lorentzen - Röymark, K. H. Spets, K. A. Olimb - Martinsen. Trenér: Roy Johansen.