ŠIKOVNÉ RUCE. Ruský útočník Alexandr Ovečkin se elegantně zbavil dvou běloruských obránců. | foto: AP

Hvězdná ruská družina zůstává bez porážky. Slováci hladce postoupili

• 7
Hokejisté Ruska jsou na mistrovství světa kandidáty na zlato. A zatím předpoklady naplňují. Připsali si třetí vítězství. Bělorusko porazili 3:1 i díky gólu Alexandra Ovečkina. Slovensko postup do osmifinále potvrdilo jasnou výhrou nad Kazachstánem.

Hvězdný útočník má dobrou bilanci - tři zápasy, tři góly. Oba týmy už před zápasem měly jistý postup do další fáze. Rusové budou mít v osmifinále 6 bodů, Bělorusko žádný.

Slováci mají do další fáze turnaje tři body, osmifinále začnou už v pátek proti Dánsku (celý rozpis zápasů ZDE). Kazachstán bude hrát o udržení.

kazachstán - slovensko 1:5

Kazachstán potřeboval s ohledem na vývoj ve skupině k postupu do osmifinále výhru alespoň o tři branky, ale té zůstal na hony vzdálen. Jistotě účasti v osmifinálové skupině naopak přiblížil Slováky v závěru úvodní třetiny Zagrapan.

Když během druhého dějství v rozmezí necelých devíti minut zvýšil dvěma dorážkami Čiernik už na 3:0, bylo zřejmé, že Kazachstán musí na postup zapomenout. Nic na tom nemohl změnit ani čestný úspěch Dudareva v 45. minutě.

Slovenský hokejista Marek Zagrapan se raduje z gólu.

Krátce na to byl sice brankář Budaj překonán podruhé, ale po konzultaci sudích s videorozhodčím nebyl gól uznán. V 55. minutě naopak přidal Tatar z trestného střílení čtvrtý gól a na konečných 5:1 uzavřel před koncem Podkonický.

Branky a nahrávky: 45. Dudarev (Koledajev) - 17. Zagrapan (Sekera, Majeský), 26. Čiernik (Svatoš), 34. Čiernik (Lintner), 55. Tatar z trest. střílení, 59. Podkonický (Frühauf, Starosta). Rozhodčí: Šindler (ČR), Sjöberg (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 13.556. Třetiny: 0:1, 0:2, 1:2.

Kazachstán: Jeremejev - Savčenko, Semenov, Antipin, Koledajev, Litviněnko, Vasilčenko, Fadějev - Dudarev, Šafranov, Starčenko - Žajlauov, Koreškov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslobodcev - Spiridonov, Šin, Rymarev. Trenér: Andrej Šajanov.

Slovensko: Budaj - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik, Frühauf - Čiernik, Zagrapan, Svatoš - Pánik, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Tatar - Kukumberg, Macho, Zálešák. Trenér: Glen Hanlon.

Rusko - Bělorusko 3:1

V ruské brance nastoupil ve třetím zápase třetí brankář. Tentokrát dostal důvěru Sergej Varlamov. Více práce měl ale od začátku jeho protějšek Andrej Mezin.

Ovečkinův slalom mezi běloruskými obránci gólem neskončil právě kvůli dobrému zákroku Mezina. V 11. minutě ho však překonal Sergej Mozjakin. Měl štěstí, protože se mu střela nepovedla, ale puk se mu do prázdné brány odrazil od těla.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Hrál se svižný hokej a ve druhé třetině mohli Bělorusové vyrovnat kromě obrazu hry i výsledek. Dlouhou přesilovku pět na tři však promrhali, a tak přišel trest.

Ovečkin potáhl na levém kruhu ke střele a puk bleskově vyletěl směrem k Mezinovi a zapadl do sítě. Běloruský odpor pak definitivně zlomil Anisimov, který dorazil Mozjakinův nepovedený blafák.

Bělorusko dokázalo už pouze snížit. Rusové zápas v klidu dohráli, v některých šancích si počínali příliš profesorsky. K vítězstvím jim to však stačilo.

Branky a nahrávky: 11. Mozjakin (Sušinskij, I. Nikulin), 32. Ovečkin (S. Fjodorov), 35. Anisimov (Mozjakin, Aťjušov) - 48. Kaljužnyj (Ugarov). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Muylaert - Bechard (oba Kan.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 17 500. Třetiny: 1:0, 2:0, 0:1.

Rusko: Varlamov - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Těreščenko, Kovalčuk, Frolo - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Kozlov, Kuljomin, Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Bělorusko: Mezin - Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Rjadinskij, Gotovec, Kosťjučenok - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Kulakov, Stefanovič, Kovyršin - Michalev, Čupris, Seňkevič. Trenér: Eduard Zankovec.