Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Hokejový nároďák měl vzít někdo nový, tvrdí končící asistent Weissmann

  9:30
Zlatou medaili z Kolína nad Rýnem, kterou hokejová reprezentace senzačně vyfoukla na mistrovství světa hvězdným Rusům, ještě trenér Ondřej Weissmann do šuplíku neschoval. "Zatím ji mám na stole ve váze, protože každý známý si ji chce prohlédnout," vypráví jeden z Růžičkových asistentů.

Ondřej Weissmann ukazuje dvě zlata. Jedno získal coby asistent trenéra Vladimíra Růžičky na mistrovství světa 2005, druhé o pět let později | foto: Martin Adamec, MAFRA

"A taky občas někdo řekne, ať ji přinesu," dodává kouč, který pracuje u litvínovské mládeže a úspěchy přitahuje jako magnet.

Už jste měl zlato na stadionu?
Ano, mladší dorostenci ji chtěli vidět. I když mě někdo zve na grilování, řekne, ať přinesu medaili. Ale žádnou síň slávy doma nemám, moc si na to nepotrpím. Manželka všechny medaile časem uklidí do šuplíku v ložnici.

Ondřej Weissmann

Narozen: 28. 10. 1959 v Duchcově
Hráčská kariéra: 1975-82 a 1984-90 Litvínov, 1982-84 Dukla Jihlava (2x titul), reprezentace: 4 starty za áčko, účast na ME "18" 1977, MS "20" 1978 a 1979
Trenérská kariéra: 1992-95 Litvínov (asistent), 95-96 Teplice, 97-98 Litvínov, 2000-07 Slavia Praha (asistent, titul 2003), nyní Litvínov (mládež), reprezentace: (asistent) titul mistra světa 2005, 2010, bronz z olympiády 2006, (hlavní) titul s dorostem Litvínova

Medailí už máte dost. Jak si ceníte letošního zlata?
Můžu říct, že docela dost. Takovou atmosféru, nadšení, partu a mužstvo už těžko na střídačce zažiju. Mám už titul z Vídně 2005, taky s Růžou (Růžičkou), ale tohle bylo speciální. Jen bronz z olympiády v Turíně v mé sbírce chybí, protože medaili dostali jen hráči. Nám trenérům dali alespoň pamětní.

Jak jste se zapojil do oslav?
Sledoval jsem je spíš z povzdálí, držel se stranou. Mně to vždycky dojde až později. Ale kluci se bavili, užili si to. A zaslouženě.

Co tým dovedlo ke zlatu?
Ještě nikdy jsem neviděl, že by se mužstvo dalo tak dohromady, tak bojovalo. Opravdu se rvali jako lvi. Vůbec se neklepali ze jmen, jako Ovečkin a spol. Svým způsobem jsme měli už před finále splněno, mohli jsme jen překvapit. Nebyl důvod mít z nich strach. A pak jsme hvězdný tým Ruska porazili, tohle se stane málokdy.

Proč Češi dokážou nejvíc zabrat, až když jim teče do bot?
Je pravda, že nám do bot teklo. Důležité bylo, že jsme nepropadli panice a mužstvo se dokázalo vybičovat v pravou chvíli. Uvědomili jsme si, jaké chyby se udělaly s Norskem, se Švýcarskem. Přibrzdili jsme hráče do útoku a soustředili na obranu.

Když jsme favorité, docela často prohráváme. Proč?
Neřekl bych, že jde o podcenění. Stalo se to i jiným týmům na mistrovství. Když si vezmete Nory, Švýcary, Dány, co předváděli za hokej, vždy uspěli proti favoritům. Vítězila u nich obrana středního pásma, z toho pramenily brejky. Soupeř, který je papírově silnější, se tlačí do útoku, nepromění šance. A z jednoho kontru dostane gól. To je pak hodně nepříjemné. Stávalo se to nám, ale nakonec i Rusům ve finále proti nám.

Když se dostanou do finále velkého turnaje fotbalisté, obvykle poslední krok neudělají. Zato hokejisté v posledních letech finále téměř vždy vyhrají. Čím to?
Nevím. Máme asi větší štěstí.

Jak nečekaný triumf prožíval kouč Vladimír Růžička?
Užil si to. Dobrou sezonu předtím určitě neměl, zato závěr byl výborný. Byla to satisfakce, co se kolem něj po olympiádě dělo.

Vy jste pracoval jako asistent i u Aloise Hadamczika. Jak rozdílní jsou to trenéři?
Jsou to úplně jiní lidé. Nedá se to ani srovnat. Nejde to.

Hodně se na jaře probíraly jejich spory a v play-off extraligy zakopaná válečná sekyra.
My to nějak neřešili, soustředili jsme se na mužstvo a mistrovství světa. Řešit, co se děje kolem, to bychom se z toho zbláznili.

Proč jste nevzali na šampionát brankáře Dominika Haška? Aspoň jako dvojku.
Nebylo to v úvaze. Dominik odvedl nějakou práci, určitě výbornou, ale my měli o brankářích rozhodnuto dříve. Ondra Pavelec slíbil účast už na olympiádě, Voky (Vokoun) taky velmi brzy. I Štěpánek byl jasný, pak už jsme nic neřešili. Nebyl důvod. Jasně, byly tlaky na to, aby jel. Občas to někdo napsal. To se mi moc nelíbilo.

Nevyčetl vám po šampionátu Hašek, že jste ho připravili o zlatý hattrick? Myslím, že ne. Je natolik rozumný, že to bral, jak to je.

Jak jste vy jako trenéři vnímali Jágrův proslov po výbuchu s Nory o vlastenectví, které u hráčů z NHL pomalu mizí?
Já jsem ho celkem chápal, řekl to dobře. Nechtěl ty hráče napadat, vyjádřil se, že by pořád měla být reprezentace vrcholem a měli chtít za ni hrát. V kabině jsme to neřešili, takže nemůžu říct, jestli to hráče vyburcovalo. Ostatně dobrá parta se vždy tvoří bez trenérů, ti tomu můžou jen napomoct. A v Německu fungovala výborně.

Růžičku střídá u reprezentace Hadamczik. Je to dobrá volba?
Nevím, to teď nejde říct. Po dvou letech, po nějakých akcích to můžeme hodnotit, ne předem. Osobně si myslím, že jsou v Česku i další trenéři, kteří by mohli vést reprezentaci. Nesouhlasím s názory, že tady máme jen jednoho trenéra a pak nic, jak před volbou vyplynulo v novinách.

Trenéři Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann na tréninku.

Trenéři Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann na tréninku.

Chtěl byste jednou sám vést národní tým jako hlavní kouč?
Já tuhle ambici neměl. Už jsem u týmu nějaký čas byl jako asistent a nevím, jestli by to bylo dobré. Já si myslím, že měl přijít úplně nový trenér, aby byla trochu změna.

Vy jste i jako hráč reprezentoval, ale jen čtyřikrát. Nečekal jste ve své kariéře víc?
Asi jako každý. V naší době byla vrcholem právě reprezentace, až tolik do zahraničí se nechodilo. Tím pádem byl národní tým špičkový a hráči tam působili i deset let, sestava se neměnila tolik jako dnes. Dostat se mezi ně bylo hodně obtížné. A já asi neměl takovou výkonnost, aby se mi to povedlo.

Přesto máte dva tituly s Duklou Jihlava.
Toho si cením v mé hráčské éře nejvíc. Prožil jsem v Jihlavě dva dobré roky, měli jsme výborné mužstvo - Vlach, Netík, Liba, bratři Mickové, Chalupa, Svoboda, Uvíra, Benák a další. Jsem rád, že jsem si s nimi mohl zahrát.

Zato Litvínovu se titul vyhýbá. I vy jste byl blízko.
Mám stříbro, ale to se ještě nehrálo play-off. Byl jsem hodně mladý, je to dávno. Dokonce si pamatuju zápas, kdy Jirka Bubla dával vleže gól do prázdné branky Spartě, když jsme s ní hráli o 2. místo.

Začínal jste v útoku, pak ale přešel do obrany. Proč?
Už za Jihlavu jsem pár zápasů v obraně odehrál, když chyběli kvůli zranění beci. Já v kariéře vystřídal všechny posty, byl jsem univerzál. Chyběl mi jedině brankář.

Nechtěl jste si to zkusit?
Já dokonce chytal, když jsme v Jihlavě v sobotu chodili na zimák. Nasoukal jsem se do gólmanské výstroje, Klíma a Rosol na mě stříleli. Zkusili jsme to i do zápasu. Hráli jsme poslední kolo v Pardubicích, titul byl už hotový. S Jaromírem Šindelem jsme se převlékli naopak, já měl jít do branky, on do útoku. Bohužel trenér Standa Neveselý to na poslední chvíli zatrhnul. Jinak jsem mohl mít jeden start i v brance.

Zůstanete u juniorů Litvínova?
Ano, mám podepsanou smlouvu.

Ani jako mistr světa neodejdete? Určitě se objevily jiné nabídky.
Něco ano, ale jen okrajově. Nic významného. A já to ani neřešil. Slíbil jsem práci u mládeže.

Vy byste nechtěl trénovat jako hlavní v extralize?
Nejsem až tak ambiciózní, abych se někam tlačil. Práce u mládeže mě vzala,mám ji v Litvínově na starost celou a je kolem toho dost lítání. Snažíme se ji pozvednout, ale je to hodně těžké.

Litvínov v extralize povede Robert Reichel. Co tomu říkáte?
Je skvělé, že se tihle hráči vrací na střídačku. Vést v extralize mužstvo, v jehož kabině ještě před chvílí seděl jako hráč, ale není jednoduché. Uvidíme, jak se s tím popasuje. Já věřím, že dobře.

Nechtěl jste být u áčka vy?
Ani ne. Jak sleduju, byly by to nervy. U mládeže jsou taky, ale tlak není takový jako u chlapů.

Reichel se třeba dostane až k reprezentaci. Dělal byste tam i jemu asistenta?
(Smích) Jéje, to nevím.

Dlouho jste trénoval Slavii s Růžičkou. Proč jste nezůstal?
Sedm let je docela dlouhá doba. Když se založilo béčko v Havlíčkově Brodě, prezident klubu chtěl, abych to měl na starosti a jezdil tam. Jenže to už bylo časově náročné. Já dojížděl domů, v Litvínově se staral o barák. Domluvili jsme se, že to ukončíme po vzájemné dohodě. V klidu. Vzpomínám na Slavii rád, mám jeden titul a stříbro z finále proti Zlínu.

Nejde se odpoutat od Litvínova?
Taky jsem přemýšlel, že bychom změnili bydliště, ale ono je těžké po padesátce trhat všechny vazby a pouta. Nevyšlo to. Už to v Litvínově doklepeme.

Když si někdo čte seznam vašich úspěchů, napadne ho: nejste nedoceněný trenér?
Vůbec. Budu to říkat pořád: nemám problém, jestli jsem asistent, nebo hlavní kouč. Tomu to logicky víc padá na hlavu, asistent je svým způsobem pohodlnější. Ale pokud dvojice či trojice dobře spolupracuje, není důležité rozdělení rolí.

Ale třeba byste si přišel na víc peněz, topil se v milionech.
Jo, to by bylo dobré. Ale na to člověk nemůže myslet.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

  • Nejčtenější

Opičí gesto a tvrdý trest. Hrabík si nezahraje třicet zápasů

Český hokejový útočník Kryštof Hrabík byl potrestán za rasistickou urážku, které se měl dopustit v zápase farmářské AHL...

Jsem omezený, kaje se Hrabík za rasismus. Třicetizápasový trest přijal

Český hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, za které dostal v nižší zámořské soutěži AHL zákaz...

Gretzky se mě ptal: Máte doma kartáček a záchod? Pouzar nejen o legendě

Premium Vyhnul se vojně. Proslavil se v domácí soutěži, reprezentaci i NHL, kde se ho zvídavý spoluhráč Gretzky ptal: Máte doma...

Sexuální zneužití nezletilé. Bývalému hráči NHL hrozí patnáct let vězení

Patřil k zajímavým talentům z řad hráčského vývojového programu ve Spojených státech amerických. V NHL odehrál 133...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno vyhrálo na Spartě, hattrick Knotka Olomouci na výhru nestačil

V rámci 45. kola hokejové extraligy se v neděli odehrály čtyři duely. Třinec musel obracet skóre proti Boleslavi, ale...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Čáslava s Mojžíšem ukazovali pohár pro světové šampiony a odpovídali dětem

Zítra to bude přesně měsíc, co český hokejový tým vybojoval v Německu zlato na mistrovství světa. Včera na senzační...

Rachna kachna? To se mi líbilo, řekl hrdina Rachůnek v on-line rozhovoru

Na jeho gól sedm a půl vteřiny před koncem semifinálového duelu se Švédskem se bude vzpomínat ještě hodně dlouho....

Gulášový král, Bolt... Žena se učí na státnice, tak můžu slavit, říká Vampola

Praha, Plzeň, Ostrava, Zlín, Žďár nad Sázavou, Ratiboř u Vsetína... Hokejový šampion Petr Vampola objíždí v rámci...

Trenér Říha on-line: Cítil jsem, že hráči se nechtěli o postup porvat

Odvelel poslední trénink na domácím ledě, podíval se, jak jeho svěřenci odjíždějí autobusem a než se sám vydal na cestu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...