Norští hokejisté slaví trefu do české sítě a Jakub Klepiš smutně odjíždí na střídačku. | foto: AP

Hokejová ostuda: národní tým nestačil na Norsko a prohrál 2:3. I tak postupuje

• 1071
Mannheim (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Mělo to být další povinné vítězství, místo toho předvedla hokejová reprezentace na mistrovství světa nepěknou blamáž. Tým trenéra Vladimíra Růžičky nestačil na outsidera z Norska a prohrál 2:3.

Česko sehrálo do úterního zápasu s Nory 26 mezistátních utkání a jen dvakrát ztratilo body při remízách. Proto nikdo nečekal podobný kolaps.

Zvlášť když mužstvo vstoupilo do duelu aktivně a Jágr se hned v úvodu dostal do velké šance. Jenže brankáře Grotnese neprostřelil. Následný desetiminutový tlak byl k ničemu a Norové začali zlobit.

známkujte hokejisty za výkon

Díky chybám v defenzivě, kdy Češi nedůsledně dobruslovali protihráče, se dostávali do šancí.

Gólman Pavelec, jenž v brance nahradil nejistého Vokouna, nejprve sice vyrazil Thoresenovu ránu z levého kruhu, na střelu Zuccarella Aasena z mezikruží už byl ale krátký. Norský útočník byl přitom na levé straně zcela volný...

Český útočník Jakub Klepiš v souboji s Norem Martinem Laumannem Ylvenem.

A jako by to varování nestačilo, mohl těsně před koncem druhé třetiny zvýšit Thoresen, jenž se bez větších potíží prosmýkl kolem Barinky, situaci však stačil zachránit Pavelec.

on-line

utkání minutu po minutě v reportáži

"O nic nejde. Hrajeme dobře a máme šance. Když dáme pár gólů, tak Norové odejdou a v pohodě vyhrajeme," tvrdil během první přestávky v rozhovoru pro Českou televizi útočník Jakub Voráček.

Jenže český tým se nemohl dlouho prosadit, i když se mu nedala upřít snaha. Pomohla mu až přesilovka pět na tři, při níž vypálil od modré Jágr. Gól, 1:1.

V tu chvíli to vypadalo, že národní tým zapne na vyšší obrátky a brzy přidá další góly. Místo toho ale přišel další šok. Za další minutu a čtvrt tečoval Lökken Östli nahození od modré a puk skončil podruhé za zády bezmocného Pavelce.

Ten moment byl zlomový, od té chvíle se reprezentanti nedostávali do takového tlaku. Hráči si v obavách začali čím dál víc dávat pozor na obranu. I přesto se do šance dostal Thoresen, který zakombinoval s Zuccarello Aasenem a Pavelec musel zachraňovat.

Český obránce Miroslav Blaťák se snaží zastavit Larse Erika Spetse z Norska.

A když vymyslel pro Rolinka krásnou přihrávku Jágr, selhal český kapitán sám před brankářem. Na střely to v těch chvílích bylo 32:8, ale bylo to k ničemu. Norové navíc v čase 44:23 ukázali, jak naložit se šancí: rychlý přechod do útoku zakončil přesnou střelou k pravé tyčce Bastiansen.

Jágr sice v 54. minutě využil další přesilovku, ale na vyrovnání už český tým nedosáhl ani při závěrečné power-play. "Bohužel, takový je hokej. My tlačili a Norové využívali brejky," krčil rameny zklamaný Pavelec.

Přesto mají hokejisté jistý postup ze základní skupiny C do osmifinálové fáze šampionátu. Rozhodla o tom těsná výhra Švédska nad Francií v poměru 3:2.

česko - norsko 2:3

Branky a nahrávky: 28. Jágr (Rozsíval, Klepiš), 54. Jágr (K. Rachůnek) - 13. Zuccarello Aasen (Thoresen, Jakobsen), 31. Fredriksen (Lökken Östli, Zuccarello Aasen), 45. Bastiansen (M. Olimb, L. E. Spets). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Sterns (USA) - Gemeinhardt (Něm.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:11. Využití: 2:0. Diváci: 2256.

Česko: Pavelec - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Barinka, Gřegořek - Jágr, Červenka, Rolinek - Voráček, Marek, Hubáček - Kašpar, Vampola, Novotný - Kvapil, Koukal, Klepiš - od 41. navíc M. Růžička. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Norsko: Grotnes - Holös, Jakobsen, Bonsaksen, Kaunismäki, Lökken Östli, Solberg - Zuccarello Aasen, Fredriksen, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Röymark, Holtet, Laumann Ylven - K. A. Olimb, Forsberg, Lorentzen. Trenér: Roy Johansen, Knut Stubdal a Sam Liebkind.