ilustrační foto ze zápasu Kazachstán - Slovensko

ilustrační foto ze zápasu Kazachstán - Slovensko | foto: AP

Hokejisté Itálie a Kazachstánu sestupují z elitní skupiny mistrovství světa

• 6
Jen rok vydržely mezi hokejovou elitou. Týmy Itálie a Kazachstánu na mistrovství světa v Německu nezvládly boje o udržení a opět sestupují. Francie, která v závěrečném utkání porazila Kazachstán, se společně s Spojenými státy udržela.

Ve druhém zápase hráči USA zdodali sestupující Italy až po samostatných nájezdech.

Příští rok na Slovensku budou v elitní skupině hrát Slovinsko a Rakousko.

Kazachstán - Francie 3:5

V souběžně hraných utkáních se Italové, kteří k záchraně potřebovali získat více bodů než Francie, nebo porazit USA o osm a více branek, nejvíce přiblížili setrvání mezi elitou v průběhu třetí třetiny duelu proti zámořskému výběru. Ve 47. minutě totiž dokonal italský obrat Margoni gólem na 2:1. V tu dobu však vedla Francie nad Kazachstánem 4:2 a s vědomím lepšího vzájemného duelu s Italy nijak neznejistěla.

Definitivu naopak přinesla vyrovnávací branka Američanů z 52. minuty, o níž se postaral Potulny. Francie navíc přidala ještě pátý gól a na jejím udržení nemohla vůbec nic změnit ani skutečnost, že poslední slovo v utkání měl nakonec díky brance Krasnoslobodceva Kazachstán.

Američané nakonec dovedli zápas s Italy i do vítězného konce, když si dvoubodový zisk zajistili v samostatných nájezdech. I po prodloužení skončilo utkání smírně 2:2. Nájezdy proměnil v kuriózní exhibici americký útočník Oshie, jemuž čelil v italské brance gólman Bellissimo. Oshie jel totiž celkem pět nájezdů a až v sedmé sérii svého soka konečně definitivně předčil při bilanci tří gólů a dvou zákroků Bellissima.

Branky a nahrávky: 11. Dudarev, 16. Starčenko (Semenov, Šafranov), 54. Krasnoslobodcev (Vasilčenko) - 9. S. Treille, 13. Meunier, 14. Gras (Tardif), 30. Amar (Auvitu), 49. Bellemare (Lussier, Besch). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin - Gorděnko (všichni Rus.), Gemeinhardt (Něm). Vyloučení: 3:5, navíc Voroncov (Kazachstán) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7845. Třetiny: 2:3, 0:1, 1:1.

Kazachstán: Jeremejev - Savčenko, Semenov, Antipin, Koledajev, Litviněnko, Vasilčenko - Dudarev, Šafranov, Starčenko - Koreškov, Žajlauov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslobodcev - Rymarev, Voroncov, Spiridonov. Trenér: Andrej Šajanov.

Francie: Lhenry - Bachet, Amar, Auvitu, Besch, Roussel, Quessandier, Igier - Y. Treille, Meunier, S. Treille - Bellemare, Da Costa, Lussier - Hecquefeuille, Raux, Tardif - Lamperier, B. Henderson, Gras. Trenér: Dave Henderson.

USA - ITálie 3:2 po samostat. nájezdech

Branky a nahrávky: 12. Dubinsky (A. Greene, Potulny), 52. Potulny (Dubinsky, Gilroy), rozhodující sam. nájezd Oshie - 34. Scandella (Souza), 47. Margoni (T. Johnson, Iannone). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Minář (ČR) - Eglitis (Lot.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 5864. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0.

USA: Clemmensen - M. Greene, J. Johnson, Hillen, Yandle, A. Greene, Lundin, Chorney, Gilroy - Moss, Dubinsky, Foligno - Okposo, Oshie, Galiardi - Nystrom, Potulny, Kreider - Hanson, Carter, Kennedy. Trenér: Scott Gordon.

Itálie: Bellissimo - Strazzabosco, Plastino, Marchetti, Borgatello, Hofer, De Marchi, T. Johnson - Scandella, Egger, Souza - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - De Bettin, Iannone, Margoni - Zisser, Oberrauch, De Toni - Parco. Trenér: Rick Cornacchia.