Tomáš Rolinek (vlevo) a Petr Koukal se radují z gólu v utkání s Lotyšskem.

Tomáš Rolinek (vlevo) a Petr Koukal se radují z gólu v utkání s Lotyšskem. | foto: AP

Čeští hokejisté porazili Lotyšsko. Ke čtvrtfinále musí uhrát bod s Kanadou

• 594
Mannheim (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Naděje stále žije. Česká hokejová reprezentace zvládla první krok na trnité cestě do čtvrtfinále mistrovství světa. Lotyšsko porazila 3:1 hlavně díky dvěma gólům kapitána Rolinka v oslabení. V tabulce osmifinálové skupiny tak má společně s Norskem a Kanadou šest bodů.

K postupu do další fáze šampionátu musí čeští reprezentanti v úterním odpoledním utkání získat alespoň bod s Kanadou. Jinak na jejich úkor senzačně postoupí Norsko. Lotyši svou šanci ztratili.

Na začátku utkání bylo patrné, o co v souboji šlo. Úvod byl hodně nervózní, českým hráčům chyběla lehkost. Byli sice aktivní, ale kazili jednoduché přihrávky. Navíc soupeř velmi úporně bránil. A když už se dostali k pořádné střele, trefili připraveného brankáře Masalskise nebo puk nedorazili do prázdné brány.

Známkujte české hokejisty za zápas

"Jsou v brankovišti v pěti a drží prostor. Je to těžké," vykládal po první třetině Lukáš Kašpar. Právě on se přimotal k nejvážnější šanci v první části. Po hezké akci, kdy se Červenka vytočil zpoza brány do střelecké pozice, se snažil volný puk dotlačit za Masalskise. "Ležel mi tam puk, já jsem to švihnul a dostal jsem do obličeje."

Češi už poněkolikáté na turnaji nevyužili přes minutu dlouhou přesilovku pět na tři. Trápení demonstrovalo i to, že při založení útoku Marka nechtěně podrazil Rolinek.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Reprezentační kapitán však byl ústřední postavou druhé třetiny. Na jejím začátku český tým špatně střídal a dostal dvě minuty. V oslabení však ujel Tomáš Rolinek a překonal Masalskisovo kouzlo. Do zakončení šel s takovou vervou, že se zranil o tyčku. Záda ho bolela i po zápase. "Musím si jít sednout, bolí to," ukončil rozhovor pro televizi. (více o hrdinovi zápasu Rolinkovi čtěte ZDE)

Do utkání se však zanedlouho vrátil a znovu se trefil při hře Čechů ve čtyřech. Druhou asistenci si připsal pardubický Petr Koukal. "Jsme málo důrazný před bránou, na gól se nadřem," řekl přesto po druhé třetině do kamer ČT.

Ve třetí části byli opět aktivnější borci v červených dresech. V 50. minutě však měli i trochu štěstí, když Darzinš vyjel od zadního mantinelu a bekhendem zasouval puk za Vokouna. Český brankář však udržel puk před čárou, což potvrdil i videorozhodčí.

SPECIALISTA NA OSLABENÍ. Český kapitán Tomáš Rolinek překonává Egdarse Masalskise v oslabení. Dal první gól týmu proti Lotyšsku a pak se zranil.

SPECIALISTA NA OSLABENÍ. Český kapitán Tomáš Rolinek dal přes Egdarse Masalskise v oslabení první gól...

Tomáš Rolinek přijímá gratulace ke vstřelenému gólu, jeho spoluhráči ale zároveň kontrolují, jak dopadl po tvrdém střetu s brankovou konstrukcí.

...ale pak si bolestivě narazil záda o brankovou konstrukci a musel být ošetřen. Do zápasu se vrátil a skóroval znovu.

Kuriózní situace přišla o chvíli později. Lotyšský útočník Sprukts trefil ranou z mezikruží tyč, rozsvítilo se červené světlo, ale hrálo se dál. Hru přerušil až regulérní gól Pečury z podobné pozice a podobným stylem.

Snížení mnohým připomnělo události staré několik měsíců. Na olympijských hrách se v osmifinále podařilo Lotyšům srovnat. Chmurné myšlenky zahnal velmi rychle Roman Červenka, po pohledné akci s Jiřím Novotným vstřelil uklidňující gól. Stav 1:2 netrval ani minutu.

Další branka už nepadla i proto, že Češi se místo bránění při každé příležitosti tlačili do útoku. Lotyši se na závěrečný tlak nezmohli.

"Zápas byl těžký, teď musíme sebrat síly na Kanadu. Hráči si dají lehký strečink a dobře se vyspí. Musíme to zvládnout. Nic jiného nám nezbývá," řekl po utkání asistent Ondřej Weissmann.

česko - Lotyšsko 3:1

Branky a nahrávky: 23. Rolinek (Koukal), 38. Rolinek (Koukal), 53. Červenka (Novotný) - 53. Pečura (Saulietis). Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Brown (USA), Terho (Fin.). Vyloučení: 7:5. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: 3354. Třetiny: 0:0, 2:0, 1:1.

Česko: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Němec, K. Rachůnek, Mojžíš, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Jass, Galvinš, Sotnieks, Kulda, Jerofejevs - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - Daugavinš, Sprukts, Karsums - Meija, Darzinš, Džerinš - Pečura, Saulietis, J. Redlihs. Trenér: Olegs Znaroks, Harijs Vitolinš a Mihails Vasilonoks.