"Je to zajímavá situace, ale já bych ten zákrok v žádném případě neodpískal," říká extraligový rozhodčí Roman Polák.
Co se vlastně ve finálové bitvě Rusko - Česko stalo? Jágr po vyhraném buly vyvážel puk z obranného pásma, když se mu do cesty postavil Jemelin. Ruský obránce si sjel k mantinelu, kde v předklonu vytrčil proti soupeři zadek.
pád pod nohyvýňatek z pravidel "Pád pod nohy" je zákrok, kdy se hráč vrhne tělem napříč přes koleno či pod koleno soupeře nebo padne do kolen soupeře po přiblížení zezadu, z boku nebo zepředu. Tresty b) Hráči, který zraní soupeře pádem pod nohy, se uloží dle uvážení hlavního rozhodčího: |
"Při podrobném zkoumání videa se tam takový zákrok najít dá," připouští Polák.
Pak už rozhodčí nemá na výběr. V okamžiku, kdy zákrok posoudil jako pád pod nohy, musel udělit trest na pět minut plus do konce utkání, jelikož ruský bek Jágra zranil.
A Jágr očividně zraněný byl. "Vyvrtnul jsem si koleno, je to dost bolestivé," líčil útočník, který zbytek duelu sledoval ze střídačky.
Jak má tedy fanoušek poznat rozdíl mezi čistým bodyčekem a faulem?
"Bodyček nesmí být vedený na nohy nebo pod nohy, tedy do oblasti, kde hrozí zranění. Jemelin v každém případě mohl hrát Jágrovi do těla, protože byl v držení puku. Kdyby to bylo bez něj, tak je to nedovolené bránění," říká Polák.
Národnímu týmu každopádně verdikt rozhodčích o něco usnadnil cestu ke zlatu, protože se díky tomu v závěru třetí třetiny otupil tlak Rusů. "V utkání bych však našel jiné zákroky, které se mohly odpískat."
Prohlédněte si Jemelinův zákrok na Jágra