RADOST. Kanaďané oslavují postup do finále. V něm budou o titul bojovat stejně jako před rokem s Ruskem. | foto: Reuters

Kanada porazila Švédy a po roce si zahraje s Ruskem o zlato

• 69
Rusko - Kanada. Na hokejovém mistrovství světa ve Švýcarsku bude finále stejné jako loni. Kanada vyhrála nad čtvrtfinálovým přemožitelem českého týmu Švédskem 3:1. Kanaďané dali dva rychlé góly v polovině zápasu. Dvakrát se v utkání trefil útočník Derek Roy.

Finále je na programu v neděli od 20.30. Ve stejný den od 16 hodin budou bojovat o bronzovou mediali zklamaní semifinalisté, tedy Švédové s Američany.

Oboustranné vyčkávání v první třetině zpestřil brilantní akcí pouze St. Louis, který na konci sedmé minuty zmátl švédského gólmana Gustavssona, za jeho zády přihrál u zadního hrazení o konstrukci branky Royovi a ten pohotově otevřel skóre.

Švédové měli možnost vyrovnat při první přesilovce zápasu v 16. minutě po vyloučení Lombardiho, ale Roloson v kanadské brance byl proti a jednobrankový náskok uhájil.

Kanada - Švédsko, kanadský útočník Derek Roy překonává švédského brankáře Jonase Gustavssona.

Rozhodující momenty celého zápasu přišly v polovině základní hrací doby. Na konci 30. minuty zatáhl puk do blízkosti Gustavssonovy branky Fisher, posunul ho na Horcoffa a ten zvýšil na 2:0.

Přesně půlminutu poté musel na trestnou lavici za podražení Stralman, ale Kanaďané ho vrátili do hry již po 15 vteřinách. Bekhendový pokus Heatleyho vyrazil Gustavsson přesně před Roye, který snadno uklidil puk do branky.

Švédové byli jako opaření, prohráli druhou dvacetiminutovku na střely vysoko 8:17 a nezmohli se na odpověď. Naopak mohli být rádi, že neinkasovali další gól.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Na začátku třetího dějství ukázali, že boj o finále nevzdali. Po jejich tlaku nejprve musel zasáhnout gólman Gustavsson, jenž vychytal fantasticky z bezprostřední blízkosti Upshalla, a vzápětí na druhé straně snížil dorážkou vlastní střely Eriksson.

Chvilku poté mohl zvýšit znovu Upshall, ale ležící švédský gólman byl opět proti. Na začátku 52. minuty si Kanada vyžádala oddechový čas, aby se připravila na závěrečný nápor Seveřanů a vyplatilo se.

Konec zápasu sehrála s přehledem a nedala soupeři šanci na zvrat. Necelé dvě minuty před koncem si čas na rozmyšlenou vyžádal také švédský kouč Gustafsson a vzápětí se odhodlal ke hře v šesti bez brankáře, ale veškerá snaha o kontaktní gól přišla vniveč.

kANADA - šVÉDSKO 3:1

Branky a nahrávky: 7. Roy (St. Louis, Stamkos), 30. Horcoff (Fisher), 31. Roy (Heatley) - 47. Eriksson (Martensson). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Valach (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.477. Třetiny: 1:0, 2:0, 0:1.

Kanada: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Doughty, Vlasic, Phillips, Coburn - Heatley, Spezza, Roy - St. Louis, Stamkos, Doan - Horcoff, Fisher, Zajac - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff.

Švédsko: Gustavsson - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K.Jönsson, Stralman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.