Švédsko - USA: radost švédských hokejistů

Švédsko - USA: radost švédských hokejistů | foto: Reuters

Bronzovou medaili mají po výhře nad USA hokejisté Švédska

• 93
Hokejisté Švédska se na mistrovství světa radují ze zisku bronzové medaile. Rozhodla o tom jejich výhra nad týmem USA 4:2, vítěznou branku vstřelil v 49. minutě v přesilovce tvrdou ranou od modré obránce Gunnarsson.

Medaile se Švédové dočkali poprvé od zisku titulu v roce 2006.

Na obou týmech bylo patrné, že hráči rychle zapomněli na zklamání z neúspěšného semifinále a touží po medaili. Hrál se otevřený a útočný hokej, přesto v první třetině gól nepadl. Skóre přitom mohl již ve druhé minutě otevřít Harju po Omarkově přihrávce zpoza branky, ale gólman Esche byl proti.

Stejně si vedl o chvilku později i Liv mezi tyčemi švédské svatyně, když v podobné situaci vychytal Pavelského. Američané měli obrovskou šanci v sedmé minutě, kdy jel zcela sám na Liva obránce Ballard, švédský gólman však jeho zakončení s velkým štěstím zlikvidoval. Vzápětí hrál zámořský tým přes půl minuty přesilovku čtyři na tři, ale neúspěšně.

boj o bronz jsme sledovali on-line

V úvodu druhé dvacetiminutovky měli vyložené příležitosti otevřít skóre Huselius a bek Jönsson, narazili však opět na skvělého Escheho. Poté se faulem provinil Weinhandl a Američané přesilovku rychle využili, neboť po půlminutě vypálil od modré čáry přesně zadák Johnson. Vzápětí Stafford ani nadvakrát nepřekonal Liva. Následoval tlak Seveřanů, kteří toužili po vyrovnání a zanedlouho se také dočkali.

Na konci 33. minuty byl vyloučen Stafford, ale již po 27 vteřinách ho poslal zpět do hry důrazný Eriksson, který se dokázal prosadit před brankovištěm. Krátce poté těsně minul po perfektní kombinaci Akerman, ale Švédové se přesto dočkali. Po faulech Niskanena a Hainseyho hráli přesilovku pět na tři a přihrávku Martenssona na najíždějícího Erikssona si srazil do vlastní sítě Johnson.

Závěr druhé třetiny ještě okořenila bitka, stav 2:1 se však nezměnil, k čemuž výrazně přispěl i Gunnarsson, když bruslí zastavil puk směřující do švédské svatyně za Livovými zády. Hned na začátku třetího dějství však bylo vyrovnáno. Pavelski se chopil kotouče za vlastní brankou, projel snadno celou délkou kluziště a skóroval přesnou ranou nad Livovým ramenem. Švédové pak znovu udeřili v přesilovce.

Po vyloučení Backese vypálil přesně od modré Gunnarsson. Vzápětí jel na Escheho Huselius, ten ho však vychytal.

Seveřané mohli potvrdit své vítězství i díky přečíslení dvou na jednoho, ale přihrávku Martenssona na najíždějícího Weinhandla zmařil obětavým skokem Suter. Američané se hnali za vyrovnáním, v přemíře snahy však v závěru dvakrát faulovali, sáhli sice i tak ke hře bez brankáře, ale jejich odvahu ztrestal vteřinu před koncem zápasu Oduya.

švédsko - usa 4:2

Branky a nahrávky: 34. Eriksson (Martensson, Weinhandl), 36. Martensson (Weinhandl, Eriksson), 49. Gunnarsson (Weinhandl), 60. Oduya (K. Jönsson) - 26. Johnson (Liles), 43. Pavelski. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Reiber (Švýc.) - Kiča (Ukr.), Orelma (Fin.). Vyloučení: 8:11. Využití: 3:1. Třetiny: 0:0, 2:1, 2:1. Diváci: 11.249.

Švédsko: Liv - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - O'Sullivan, Brown, Blake - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.