ZKLAMÁNÍ. Čeští hokejisté prožívají podobné pocity pravidelně

ZKLAMÁNÍ. Čeští hokejisté prožívají podobné pocity pravidelně | foto: Reuters

A teď olympiáda. Přijde další hokejové zklamání?

  • 242
Fanoušci už propadají skepsi: český hokej se ocitl na příkré skluzavce a nezadržitelně padá střemhlav dolů. Je to přirovnání přehnané? Národní tým čeká od roku 2006 na medaili z mistrovství světa, v posledních třech sezonách pokaždé skončil už ve čtvrtfinále.

Možná je to náhoda, pokaždé mohl mít jenom smůlu. Vždyť o úspěchu a neúspěchu se přece rozhoduje v jediném zápase! Jenže realita je o něco tmavější.

Co říkal po vyřazení kouč Růžička

rozhovor s trenérem hokejové reprezentace

"Nestačíme na silné soupeře. Ve Švýcarsku jsme porazili jen ty slabé. Na Kanadu se Švédskem jsme vůbec neměli," tvrdí bývalý reprezentant Jaroslav Holík. "A to jsme měli k dispozici téměř nejlepší tým. Lepší mít nebudeme, tohle byl vrchol."

Ano, kouč Růžička dal dohromady výběr s největšími hvězdami. Jágr, Eliáš, Hemský, Michálek, Plekanec, Židlický... Jenže ani to nestačilo. Jak potom český hokej dopadne na únorové olympiádě ve Vancouveru?

Česko; zklamání, smutek, vyřazení, Jágr, Kotalík"Já se jenom bojím, až za Švédy bude hrát Zetterberg, Samuelsson, Lidstrom a Lundqvist, abychom je zase nedostali a nevypadli," přemítá Holík.

Možné je všechno, ovšem i Češi mají v NHL dalších pár trumfů. Do branky Vokouna, do obrany třeba Tomáše Kaberleho, Kubinu nebo Hamrlíka. A do útoku Erata, Hudlera, Havláta nebo Prospala. Na druhou stranu ostatní mají v záloze hráčů mnohem víc.

"Přesto si nemyslím, že je náš problém ve jménech. Jde o to, že trochu zaostáváme v některých individuálních činnostech. A to už od juniorskách výběrů," myslí si hokejový analytik Martin Hosták.

V jakých konkrétně?

"Chybí nám přímočarost a důraz před oběma brankami. Kromě Petra Čajánka nedokázal nikdo udělat takový tlak jako Kanaďané. Při jejich přesilovkách jdou všechny puky do branky. K tomu musíme zlepšit přechod z obrany do útoku a z útoku do obrany."

češi nechtějí pracovat

co si myslí hokejový internacionál Jaroslav Holík

Může tohle český hokej dohnat během pár měsíců? "Máme vynikající hokejisty, ale nejlepší mužstva jsou přece jenom o krok před námi," uznává Hosták.

Především díky tomu, že mají k dispozici obrovskou hráčskou základnu. "Mají kde brát. Jestli dnes nemá někdo formu nebo se zraní, může být okamžitě nahrazený. Tohle se těžko dohání."

Česko; zklamání, smutek, vyřazeníPodle Holíka navíc českým hráčům chybí nasazení. "Dnešní hokej je hlavně o bruslení a proto nestíháme," tvrdí zastánce omlazování národního týmu. "Jedině tak se můžeme dostat dopředu. Podívejte na Švédy. V Elitserien hrají osmnáctiletí kluci, ale u nás manažeři tahají do extraligy pětatřicetileté hráče, kteří se vracejí z NHL. Prý hvězdy, ale mě nikdo z nich nepřesvědčil, že by uměl víc než ti mladí."

O generační výměně se hovoří už pár let, jenže talentů je nedostatek. Mládežnické týmy v posledních letech na šampionátech pravidelně propadají. I tohle potvrzuje pesimistický výhled.

"Do budoucna je to pro nás dost velký problém," připustil i reprezentační kouč Růžička.

Uspěje česká hokejová reprezentace na olympiádě ve Vancouveru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. května 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 2649

Ano 2074