Bělorusko - Švédsko: Kosťučenok překonal Tellqvista

Bělorusko - Švédsko: Kosťučenok překonal Tellqvista | foto: Reuters

Švédové rozstříleli statečné Francouze

Hokejisté Švédska porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Kanadě v základní skupině A Francii vysoko 9:0. Francouzi dokázali s favoritem držet překvapivě krok až do 29. minuty. Po "povinném" vítězství nad Francií přehráli hokejisté Švýcarska i svého druhého soupeře, tým Běloruska.

Francouzi dokázali s favoritem držet překvapivě krok až do 29. minuty, kdy zlomil bezbrankový stav útočník Tony Martensson. Poté se již rozjel švédský brankostroj a zastavil se až na čísle devět. Švédsko zpočátku navázalo na své nepřesvědčivé vystoupení v prvním duelu proti Bělorusku a dokonce nabídlo ve čtvrté minutě francouzskému outsiderovi velkou šanci, která však gólem neskončila. Seveřané se dlouho nemohli prosadit ani zásluhou přesilovek, takže úvodní dějství skončilo překvapivě bez branek.

Ještě na začátku druhé dvacetiminutovky vystrašil Liva mezi tyčemi švédské svatyně dobře mířenou ranou Rozenthal, Liv si však se štěstím poradil. Krátce nato se výborným zákrokem proti Wallinovi prezentoval také jeho protějšek Lhenry. Před polovinou zápasu měli Švédové k dispozici nadějnou přesilovku čtyři na tři, tu sice nevyužili, ale tři vteřiny poté, co se síly na ledě zcela vyrovnaly, propálil Lhenryho bombou Martensson, a konečně tak nasměroval favorita za výhrou.

Ve 35. minutě navíc zvýšil v přesilovce přesně mířenou ranou Hornqvist, do konce druhé třetiny přidali další dva góly Weinhandl a Niclas Wallin, a definitivně tím uklidnili reprezentanty Tre kronor. Skóre poté ve třetí části hry z pohledu Francouzů až příliš krutě narůstalo a zastavilo se až těsně pod hranicí potupné desítky.

Po brance Nilssona na 7:0 v 50. minutě přenechal Lhenry své místo v brance Huetovi, ale ani on nedokázal udržet čisté konto a dvakrát kapituloval, naposledy čtvrt minuty před koncem, kdy se podruhé v utkání trefil Bäckström.

. Švédsko - Francie 9:0

Branky a nahrávky: 29. Martensson (Weinhandl, Mag. Johansson), 35. Hornqvist (Warg, Jönsson), 37. Weinhandl (Fabricius), 40. N. Wallin (Martensson, Edler), 45. Bäckström (Warg), 48. Edler (Jönsson, Warg), 50. Nilsson (R. Wallin, Frögren), 52. Jonsson (Weinhandl, Fabricius), 60. Bäckström (Edler, Warg). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sterns - Feola (oba USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 7:11, navíc Bellemare (Francie) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8845.

Sestavy:
Švédsko: Liv - Jönsson, Frögren, N. Wallin, Edler, Mag. Johansson, Fernholm - Hörnqvist, Bäckström, Warg - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Fabricius - Nilsson, Holmqvist, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Francie: Lhenry (50. Huet) - Amar, Bachet, Lacroix, Besch, Quessandier, Trabichet, Bonnard - Y. Treille, Meunier, Bordeleau - Rozenthal, Gras, Coqueux - Hecquefeuille, Bellemare, Desrosiers - S. Treille, Zwikel, Tardif - Lussier. Trenér: David Henderson.

Švýcaři přehráli Bělorusy

O výhru se nejvíce zasloužil střelec obou gólů Julien Sprunger. Jediný úspěch Bělorusů zaznamenal Konstantin Koltsov.

Americký kouč Bělorusů Curt Fraser nasadil do důležitého zápasu pro oba celky hned čtyři posily ze zámořské NHL - zkušeného obránce Saleje z Colorada a útočníky Montrealu bratry Kosticynovy a Grabovského. V první třetině však jejich přínos vidět nebyl. Do vedení se tak dostali Švýcaři, kteří ve 14. minutě využili soupeřovy pasivity při přesilové hře.

V druhé části se ale hra Běloruska zlepšila. Nejprve Meleško po zákroku brankáře Gerbera trefil jen tyč, ale v 28. minutě už bylo vyrovnáno. Koltsov v osobním souboji přehrál Furrera a vyrovnal.

Následně však putovala postupně na trestnou lavici trojice Bělorusů a třetí prohřešek soupeře již Švýcaři potrestali. Gólmana Kovala podruhé překonal chytře tečující Sprunger. Vedení Švýcarů mohl ještě v závěru druhé třetiny zvýšit Ambühl, ale Salej jej v nadějné pozici při zakončení fauloval.

V poslední části již gól nepadl, i když v samém závěru měl velkou šanci na vyrovnání Antoněnko. Na výsledku 2:1 už nic nezměnila ani závěrečná power play. Bělorusko tak o postup do osmifinále bude muset bojovat v posledním duelu základní části s Francií.

. Švýcarsko - Bělorusko 2:1

Branky a nahrávky: 14. Sprunger (Monnet, Ambühl), 35. Sprunger (Monnet, Blindenbacher) - 28. Koltsov (Dudik, Salej). Rozhodčí: Looker (USA), Ország - Novák (oba SR), De Haan (Kan.). Vyloučení: 9:11, navíc A. Kosticyn (Běl.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8016.

Sestavy: Švýcarsko: M. Gerber - Bezina, Blindenbacher, Vauclair, Furrer, B. Gerber, Forster, Diaz - Bärtschi, Ambühl, Wick - Reichert, Monnet, Sprunger - Paterlini, Ziegler, Lemm - Sannitz, Jeannin, Deruns - Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.

Bělorusko: Koval - Denisov, Salej, Leontěv, Kosťjučenok, Žurik, Kolosov - Koltsov, Zadělenov, Dudik - Čupris, Kaljužnyj, A. Kosticyn - S. Kosticyn, Grabovskij, Meleško - Ugarov, Michalev, Antoněnko. Trenér: Curt Fraser.