Bezmocná gesta českých hokejistů po čtvrtfinálovém vyřazení od Švédska.

Bezmocná gesta českých hokejistů po čtvrtfinálovém vyřazení od Švédska. | foto: Reuters

Medailový sen končí! Čeští hokejisté prohráli v prodloužení

• 1014
Quebec (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je konec medailových nadějí! Čeští hokejisté podlehli ve čtvrtfinále mistrovství světa Švédsku 2:3 v prodloužení. Vítězství trefil v 64. minutě Mattias Weinhandl. Dorážkou, která se ještě otřela o Čáslavovu brusli, překonal Milana Hniličku.

Češi na turnaji končí, Švédsko bude hrát semifinále s Kanadou.

Český tým nastoupil s Hniličkou v brance i s uzdraveným Eliášem v útoku a v první třetině hrál hned tři přesilovky. Jenže se v nich neprosadil. Naopak mohl inkasovat, Nilsona v obrovské šance vychytal gólman.

On-line

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Ten i v dalším průběhu ukazoval, jak moc se chce proti Švédům, kteří o něm před zápasem prohlašovali, že je největší slabinou mužstva, vytáhnout.

Stralman v přesilovce vypálil od modré, Hnilička jeho ránu neudržel a Holmqvist doklepával do prázdné...

Gól Švédy hodně povzbudil a i při hře pět na pět si vytvořili obrovský tlak.

Známkujte

. známkujte

hokejisty za výkony na MS 2008

Ten Češi přestáli a podařilo se jim dát gól. Brankář Lundqvist vykryl střely Kotalíka a Plekance, ale na Rolinkovu dorážku už nedosáhl. „Je pro nás povzbuzení, že se nám podařilo rychle vyrovnat,“ říkal střelec.

V tu dobu už trenér Hadamczik zamíchal se sestavou, na lavici nechal Hanzala a Češi si začali vytvářet mírnou územní převahu. K ní pomohl i ukvapený Lundqvist, který místo toho, aby přerušil hru, raději rozehrál a následně málem inkasoval po Vrbatově střele.

Vrbata se dostal v čase 52:13 do úniku, byl faulovaný a rozhodčí nařídil trestné střílení. To útočník Phoenixu zakončil parádně bekhendovým blafákem pod horní tyč!

Švédský útočník Hornqvist se raduje ze svého gólu.

Plekanec, Rolinek a Kotalík (zleva) oslavují Rolinkův gól.

Švédové oslavují rozhodující branku utkání.

V posledních vteřinách základní části ještě nebezpečně nahazoval před branku Židlický, ale skulinku v klubku hráčů nenašel, a tak se šlo do prodloužení.

V něm ještě Češi přestáli oslabení, ale v čase 63:15 ukončil české účinkování na turnaji Weinhandl. Svoji dorážku otřel o nohu Petra Čáslavy a s notnou dávkou štěstí poslal Švédy do semifinále. Český tým podruhé za sebou na mistrovství světa nepřešel přes čtvrtfinále.

Česko - Švédsko 2:3P

Branky a nahrávky: 31. Rolinek (Kotalík, Plekanec), 53. Vrbata z trestného střílení - 28. Hörnqvist (Stralman, Bäckström), 57. Nilson (Johansson, R. Wallin), 64. Weinhandl (Stralman, Nilson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rönn - Fonselius (oba Fin.), de Haan (Kan.). Vyloučení: 5:4, navíc Kohn (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8000. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 0:1

Česko: Hnilička - Židlický, T. Kaberle, Rozsíval, Kuba, Michálek, Čáslava - Erat, Hlinka, Eliáš - Kotalík, Plekanec, Rolinek - Vrbata, Hanzal (41. Kohn), Fleischmann - Irgl, Novotný, Kohn (7. Skuhravý). Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, K. Jönsson, Edler, Murray, Magnus Johansson, Frögren, N. Wallin - Hörnqvist, Bäckström, Nilsson - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Warg, Andersson, Fabricius. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson, Jan Karlsson a Anders Eldebrink.