Bývalí kanadští reprezentanti Peter Mahovlich (vlevo) a Bobby Hull při vzpomínkové ceremonii.

Bývalí kanadští reprezentanti Peter Mahovlich (vlevo) a Bobby Hull při vzpomínkové ceremonii. | foto: Reuters

Hokejová sláva: Kanada si připomněla hrdiny z roku 1976

  • 0
Před dvaatřiceti lety porazili ve finále Kanadského poháru hokejisty Československa, dnes na ně fanoušci vzpomínají jako na legendy. "Snad pokaždé, když jdu na hokej, se lidé ptají na rok 1976," říká Bobby Hull.

V rámci mistrovství světa složili pořadatelé svým hokejovým hrdinům hold. K utkání s odvěkým rivalem ze Spojených států nastoupila současná kanadská reprezentace v replikách dresů ze sedmdesátých let.

Velké chvíle pro hokejové veterány přišly během první přestávky, na niž si organizátoři připravili honosný ceremoniál. Vzpomínku na letitý triumf provázely divácké ovace vestoje.

Na dávný triumf vzpomíná i Bobby Orr. "Dvakrát jsem vyhrál Stanley Cup a bylo to skvělé, ale Kanadský pohár pro mě znamenal vrchol kariéry. Poprvé a naposledy jsem nastoupil za svou vlast."

Jeden z nejlepších obránců historie během turnaje zaznamenal dva góly a sedm asistencí a byl oceněn trofejí pro nejužitečnějšího hráče. V té chvíli mu zbývalo odehrát pouhých 26 utkání.

Po vážném zranění kolene se už do NHL nikdy naplno nevrátil. Kanadský pohár se tak proměnil v Orrovu labutí píseň.

Finálovou sérii na dva vítězné zápasy zakončil Darryl Sittler v prodloužení druhého zápasu. Pro kolébku hokeje on a jeho spoluhráči dodnes platí za nejlepší tým historie.

Poražení Čechoslováci si spravili chuť o necelý rok později, když ve Vídni obhájili titul mistrů světa.