USA - Finsko. Američan David Booth před finským obráncem Antti-Jussi Niemim a brankářem Niklasem Backstromem. | foto: Reuters

Finové porazili Američany i podruhé a jsou v semifinále

• 4
Hokejisté Finska měli čtvrtfinálové utkání s USA dlouho pod kontrolou, nic soupeři nedovolili, ale na konci závěrečné třetiny zvolnili, dostali dva rychlé góly a museli potvrdit postup gólem v prodloužení.

Dramatický duel rozhodl v čase 63:59 obránce Sami Lepistö. V pátek se tak utkají od 19:00 SELČ o postup do finále s Ruskem. Oba celky se v semifinále MS utkaly i před rokem a Seveřané vyhráli 2:1 v prodloužení.

Zápas začal podobně opatrně jako v neděli v osmifinálové skupině a první dvacetiminutovka tak příliš šancí nenabídla. Ve čtvrté minutě zahrozil Peltonen po nabídce od Saku Koiva, ale bez gólového úspěchu. V 11. minutě však přišla rychlá přímočará akce, při níž Olli Jokinen předal puk na rozjetého Tuoma Ruutu, a ten rychlým manévrem překonal z bekhendu Escheho.

Ve 26. minutě musel za nebezpečnou hru vysokou holí na trestnou lavici zadák Greene, pobyl tam však pouhých 21 vteřin. Obránce Niskala prostřelil Escheho od modré čáry a zvýšil na 2:0 pro Finy. Ti měli chvilku na to příležitost zvýšit, neboť po prohřešku Leopolda hráli opět v pěti proti čtyřem, přesilovku však tentokrát sehráli bídně a naopak byli sami rádi, že po svých dvou chybách v krátké sledu neinkasovali z hole Stempniaka.

Před druhou přestávkou měl ještě nadějnou příležitost Pihlström, ale přestřelil. Kvůli uvolnění a následné opravě uvolněného plexiskla na hrazení byla prostřední část hry předčasně ukončena 78 vteřin před jejím vypršením. V dohrávaném čase ze druhé třetiny po návratu obou týmů z kabin zahrozil rychlým švihem Mikko Koivu, Esche byl pozorný.

Finové kontrolovali hru a když přežili bez úhony i šanci Gilberta v začínající 51. minutě, zdálo se, že je nemůže o vítězství a postup mezi čtyři nejlepší týmy světa nic připravit. Jenže v 56. minutě se při hře čtyř proti čtyřem prosadil Kessel a za 37 vteřin Stafford dokonce při vlastním oslabení vyrovnal.

Finsko si stihlo vzápětí při obléhání branky soupeře vybojovat 17 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, vzalo si na poradu a nabrání sil dokonce oddechový čas, ale bez efektu. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V nastaveném čase měli mírnou převahu Finové, kteří se dokázali oklepat ze šoku, jež jim Američané uštědřili svým vyrovnáním. Nejprve těsně minul Saku Koivu, na druhé straně pálil jen těsně vedle z mezikruží Parise. Duel nakonec rozhodl Lepistö s velkým přispěním clonícího Saku Koiva.

. USA - Finsko 2:3 v prodl.

Branky a nahrávky: 56. Kessel (Gleason), 57. Stafford (Burish) - 11. T. Ruutu (O. Jokinen), 26. Niskala (O. Jokinen, Selänne), 64. Lepistö (S. Koivu, Selänne). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg - Ulriksson (všichni Švéd.), Losier (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9176.