Švédsko - Slovensko

Slováci dřeli, ale padli a na MS končí

• 260
Moskva - Po Česku končí na hokejovém mistrovství světa také Slováci. Ti ve čtvrtfinále hráli se Švédskem dlouhou dobu vyrovnanou partii, nakonec ale podlehli 4:7. Za Seveřany se hattrickem blýskl Martensson, dva góly dal Hedström. Oba dva střelci se o finále utkají s vítězem čtvrtečního utkání mezi Kanadou a Švýcarskem.

minutu po minutě

Lepší úvod zápasu si Slovensko snad ani nemohlo přát. Po faulu na pronikajícího Kukumberga byl vyloučen Tärnström a z následné přesilovky dokázal zásluhou Mariána Hossy vytěžit i důležitý první gól.

Vedení si však Slováci neužili příliš dlouho. Chaos v jejich obraně neomylně potrestal Warg. Vzápětí však po necelé minutě odpověděl na druhé straně Kapuš a
švédský gólman znovu kapituloval. S tímto stavem také šly oba týmy poprvé do kabin.

Celkově střelecky aktivnějšímu Švédsku se však druhá část vydařila mnohem lépe a prakticky v ní rozhodli o svém úspěchu, neboť se trefili třikrát za Križanova záda, aniž by sami inkasovali.

Nejprve ve 23. minutě zacílil přesně Hedström, o chvilku později načal svůj velký střelecký den Martensson a sám Hedström dokonal ve 34. minutě velký obrat Seveřanů.

Jedinou výraznější odpovědí slovenského výběru byla šance krátce po polovině utkání, kterou vypracoval pro Gáboríka Marián Hossa, kanonýr Minnesoty ale v krkolomné pozici pro zakončení netrefil prázdnou branku za vyjetým Backlundem.

Do třetí části vstoupili svěřenci trenéra Šuplera mnohem lépe a jejich aktivita přinesla své ovoce hned po 81 vteřinách, kdy Radivojevič dorážkou vlastní střely snížil na jednobrankový rozdíl.

Slovákům evidentně narostla křídla, ale jejich velkou snahu o vyrovnání zmrazil na začátku 48. minuty povedenou individuální akcí skrze staticky přihlížející slovenskou obranu Martensson a vrátil Švédům klid.

Když v 50. minutě zvýšil na 6:3 přesně mířenou ranou ve dvojnásobné přesilovce Johansson, zdálo se být definitivně rozhodnuto.

Slovenský tým se však nehodlal vzdát a již za necelé dvě minuty snížil povedenou tečí ze vzduchu Kukumberg. Touhu po snížení a vyrovnání však zhatil nejprve Backlund, posléze při hře bez brankáře faulem Demitra, takže Martensson mohl v závěru snadno dovršit svůj hattrick.

Slovenský kouč Július Šupler bránu čtvrtfinále se svým týmem nepřekonal. "Hráli jsme dobře v úvodní třetině, hráči plnili taktické pokyny. Ale v druhé jsme udělali taktické chyby a neproměnili hodně šancí. Švédové ale zaslouženě vyhráli. Mužstvu jsme poděkoval za výkon a věřím, že příští rok bude lepší," podotkl Šupler.

Švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson nebyl spokojený s úvodem utkání. "Nevydařil se nám, ale nemáme tady tak zkušené hráče, takže byli v takovém důležitém zápase trošku nervózní. Zbytek zápasu mužstvo zvládlo skvěle a hrálo velice dobře. Teď už se musíme chystat na další zápas," řekl kouč, který loni dovedl výběr Tří korunek ke zlatu na olympijských hrách v Turíně i na světovém šampionátu v Rize.

Švédsko - Slovensko 7:4
Branky a nahrávky:
8. Warg (Emwall), 23. Hedström (Bäckström), 27. Martensson (J. Jönsson, Thörnberg), 34. Hedström (Steen), 48. Martensson, 50. Johansson (Davidsson, Enström), 60. Martensson (J. Jönsson) - 3. Marián Hossa (Gáborík, Stehlík), 9. Kapuš (Podhradský, Šatan), 42. Radivojevič (Podhradský), 52. Kukumberg (Radivojevič). Rozhodčí: Kurmann - Wehrli (oba Švýc.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 4:4, navíc Gáborík a Demitra (oba Slovensko) 10 min. Využití: 2:1. Třetiny: 1:2, 3:0, 3:2. Diváci: 7000.
Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström, Johansson - Martensson, J. Jönsson, Thörnberg - Warg, Wallin, Emvall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Steen, Bäckström, Hedström. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Jurčina, Stehlík, Harant, Graňák, Štrbák - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Surový - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Čiernik, Kováčik, Melichárek - Podkonický. Trenér: Július Šupler.