Reprezentanti se proti Švédům neprosadili

• 23
Stockholm - Hokejová reprezentace vstoupila do závěrečné fáze před mistrovstvím světa v Lotyšsku bídně. V úvodním vystoupení na Švédských hrách nevstřelila domácímu týmu ani gól a prohrála 0:3. Z úspěchem Seveřanů stál zejména bezchybný výkon brankáře Daniela Henrikssona a dva góly útočníka Fredrika Emwalla.

Další utkání na turnaji čeká úřadující mistry světa v pátek, kdy se od 15:30 utkají s Finskem.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika sice domácí výběr na závěrečném turnaji Euro
Hockey Tour přestříleli, ale slabá produktivita je připravila o možný úspěch.

Po opatrném začátku mohl český tým překonat brankáře Henrikssona v první přesilovce. Ale přestože se na ledě vystřídaly tři formace, žádnou šanci si svěřenci trenéra Hadamczika nevypracovali.

Domácí si proti bránící čtveřici vedli lépe. Když seděl na trestné lavici Hejda, skóroval Emwall, který byl sám za českými obránci. Navíc vzápětí mohl přidat druhý gól Karlsson, jenž však nemířil přesně.

Češi zahrozili až před první přestávkou. Nejprve Švédové dvakrát zmařili na poslední chvíli přečíslení dvou na jednoho, poté prověřili brankáře mistrovského Färjastadu Rolínek, kapitán Výborný, Tenkrát a Hořava. Neuspěli.

Když se poté v početní výhodě neprosadili Štefan ani Kutlák, udeřili opět domácí. A opět útočník Linköpingu Emwall, který při signalizovaném vyloučení objel branku, odpoutal se od Blaťáka a překonal Hniličku podruhé.

Úřadující mistři světa, kteří na výhru v normální hrací době nad Švédskem na akcích EHT čekají již téměř čtyři roky, mohli zápas zdramatizovat při přesilovkách. Ani častá střelba však k úspěchu nevedla. Když už Michálek prostřelil Henrikssona, puk těsně minul pravou tyčku.

Trenér Hadamczik se pokusil oživit hru a hlavně zlepšit produktivitu změnami v sestavě. Ani to ale nepomohlo. Na ledě kraloval i nadále Henriksson, jenž zlikvidoval i s pokus osamoceného Tenkráta ve 49. minutě.

A když v 57. minutě finský rozhodčí vyloučil současně Škoulu s Krajíčkem, přidali Švédové v přesilovce pět na tři třetí gól. S předstihem si tak zajistili účast ve finále Tour, ve kterém se v pondělí utkají s Ruskem.

Švédové byli lepší v přesilovkách i v oslabení, uznal Musil

Asistent trenéra české reprezentace František Musil po zápase hráče pochválil za nasazení. "S tím můžeme být spokojeni. Když prohrajete, tak jste vždy zklamaný. Navíc, když se nedá gól, tak je to dvakrát takové, ale první dvě třetiny jsme odehráli velmi dobře a Švédové se bránili. Jejich gólman ale podal velmi dobrý výkon," ocenil zásahy Daniela Henrikssona, který si připsal 34 úspěšných zákroků.

Na výkonu se podle jeho slov projevila i malá sehranost českého týmu a v řadě případů i minimum zkušeností. "Bylo tam ale mnoho velmi dobrých výkonů, což je před dalšími zápasy pozitivní," řekl Musil. Český tým připravila o možný úspěch i neproduktivní hra v přesilových hrách.

"Nebylo to ale o štěstí. Švédové byli ve hře v oslabení i v přesilovkách lepší. My
jsme měli šance, ale nedali jsme je. Nemá cenu se na nic vymlouvat. To byl asi hlavní rozdíl v utkaní," řekl Musil, jenž absolvuje v pozici asistenta první turnaj Euro Hockey Tour.

Švédské hry jsou ale především zkušebním turnajem před mistrovstvím světa a řada hráčů zde bojuje o konečnou nominaci. I proto chodili na led za nerovnoměrného počtu všichni a kouč Alois Hadamczik nesestavoval žádnou speciální formaci, kterou by výrazně preferoval.

"Řekli jsme si, že chceme, aby všichni dostali férovou šanci a ukázali se. Kádr pro mistrovství světa není stanoven a řada hráčů bojuje o nominaci. Kdyby seděli na střídačce, tak by jim to nepomohlo," dodal Musil.

Švédský kouč Bengt Ake Gustafsson byl po skončení zápasu spokojený. "A to jak s výsledkem, tak s naším výkonem. Na to, že jsme pohromadě tři, čtyři dny, jsme hráli slušný hokej," řekl Gustafsson na tiskové konferenci. Potěšil ho i fakt, že si hned v prvním zápase jeho svěřenci zajistili postup do finále EHT.

Česko - Švédsko 0:3
Branky a nahrávky:
9. Emwall (A. Holmqvist, Martensson), 27. Emwall (Nordquist), 57. Martensson (Holdquist, Emwall). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Svensson, Carlman (oba Švéd.). Vyloučení: 5:8. Využití: 0:2. Diváci: 7251. Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, Hejda, Škoula, Krajíček, Blaťák, Ševc, J. Novák, Kutlák - Balaštík, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Štefan, M. Hořava - Rolínek, Marek, Prorok - Irgl, J. Hlinka, Bednář. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Švédsko: Henriksson - Lindström, K. Jönsson, Petrasek, Jonsson, Magnus Johansson, R. Sundin, A. Holmqvist, Timander - Melin, J. Jönsson, N. Bäckström - Warg, Karlsson, Pettersson - Mattsson, Mattias Johansson, Wallin - Martensson, Nordquist, Emwall. Trenér: Bengt Ake Gustafsson.

Rusové si upevnili vedení v Euro Hockey Tour

Hokejisté Ruska vyhráli v Helsinkách v úvodním utkání Švédských her nad domácím Finskem 3:1 a jako jistí finalisté si upevnili vedení v tabulce Euro Hockey Tour.

Po bezbrankové úvodní části se ujali vedení svěřenci trenéra Vladimira Krikunova díky trefě obránce Kolcova ve 24. minutě. Domácí Finové nevyzráli na Sokolova, který do vystřídání v 25. minutě pochytal třináct pokusů soupeře, a dlouho neměli recept ani na jeho náhradníka Fomičeva.

Naopak Bäckström kapituloval podruhé deset minut před koncem, kdy ho překonal Jemeljejev. Hráči Suomi se pokusili zdramatizovat zápas v 58. minutě, kdy Hahl využil přesilovou hru, ale 83 vteřin před koncem pojistil výsledek Grigorenko.

Finsko - Rusko 1:3
58. Hahl (Lehtonen, Hentunen) - 24. Kolcov (Charitonov),
51. Jemeljejev (Sušinskij), 59. Grigorenko (Mozjakin, Kolcov). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. Diváci: 7486. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2.