Po mistrovství světa sní hokejisté o NHL

24 2006
Ostrava - Jeden se včera dopoledne chystal se dvěma malými syny k lékaři, druhý byl venku na procházce s dcerkou. Tak trávili první den po návratu z hokejového mistrovství světa útočníci extraligových Vítkovic Zbyněk Irgl a Petr Hubáček. „Nejvíc jsem se těšil na to, až zahodím brusle,“ usmál se Hubáček.

Spolu se svým kamarádem Zbyňkem Irglem byl součástí týmu, který vybojoval na mistrovství světa v Lotyšsku nečekané stříbrné medaile. A rádi by teď odešli z Vítkovic do zámoří. 

Tahle sezona pro vás byla asi hodně dlouhá, že?
Irgl: Určitě ta nejdelší. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu až do 20. května na ledě. Jindy mám touto dobou už za sebou měsíc přípravy na suchu.
Hubáček: Už jsem to na sobě pořádně cítil, jsem úplně dodělaný. Posledních pět nocí jsem únavou ani pořádně nespal. Probudil jsem se uprostřed noci a třeba dvě a půl hodiny jsem nemohl zabrat. Už jsem se nemohl dočkat toho, až budu moct vysadit.

Vy jste odehráli poslední zápas sezony v neděli, ale vaši spoluhráči z Vítkovic už trénují na novou sezonu. Tušíte, kdy se k nim připojíte?
Irgl: Zatím nevím. Trenér Miloš Holaň nám psal, ať si pořádně odpočineme, že si to zasloužíme. Ve středu se i s Petrem jdeme domluvit na zimák, co a jak.
Hubáček: Kdyby bylo na mně, skočil bych 20. července rovnou na led... Ale to mi asi jen tak neprojde. Odhaduju, že od pondělí 12. června začneme trénovat. To se kluci z Vítkovic akorát vrátí ze soustředění. Jak to tak vypadá, čekají nás celé tři týdny volna.

Jak ho strávíte?
Hubáček:
Já jsem rád, že jsem doma. Bydlím v Brně a tam jsem se za celou sezonu dostal na čtyři dny. Teď budu mít čas obejít rodinu, známé, kamarády. Na dovolenou pojedeme s přítelkyní a dcerou až v červenci v přestávce mezi letní přípravou a nástupem na led.
Irgl: My dovolenou řešíme doma právě teď. Tento týden si chceme vybrat. Minulý rok jsme byli v Egyptě a líbilo se nám tam. Zřejmě si vybereme nějakou podobnou destinaci také letos.

Ostravský klub by rád hráče udržel


Výkony Zbyňka Irgla a Petra Hubáčka na hokejovém mistrovství světa sice šéfy extraligových Vítkovic těšily, ale zároveň jim udělaly starosti.

Oba hokejisté se totiž netají tím, že by rádi odešli.

"Pokud dostanou nabídku z NHL, nemáme šanci je udržet," řekl generální manažer HC Vítkovice Steel Aleš Pavlík.

"Zatím ale mají u nás platné smlouvy a my uděláme maximum pro to, aby neodcházeli. Pokusíme se jim vytvořit v rámci našich možností takové podmínky, aby měli ochotu i chuť zůstat."

Oba dva jste byli na seniorském mistrovství světa poprvé. Kdy jste začali věřit, že se do Rigy dostanete?
Irgl: Já až tehdy, kdy trenér oznámil konečnou nominaci. Předtím jsem samozřejmě doufal, ale s tím, že by se to mohlo povést, jsem moc nepočítal. Když ale chodily trenérovi omluvenky od hráčů z NHL, začali jsme s Petrem počítat, kdo by mohl jet a kdo ne.
Hubáček: Já jsem tomu zpočátku nevěřil vůbec. Na Švédských hrách, které byly těsně před mistrovstvím, se nám dvěma ale docela dařilo a spousta lidí nám říkala, že se tam musíme dostat. Všechno to ale byly spekulace, kterým se nedalo věřit. Pravda to byla, až nám to řekl trenér.

Z mistrovství jste si dovezli stříbrné medaile, ukázali jste se pěknými akcemi. Je to zlom v kariéře?
Irgl: To se teprve uvidí. Zahrát si na takovém turnaji byl můj sen. Jsem strašně rád, že se mi to povedlo a ta medaile, to je pro mě obrovský úspěch.
Hubáček: Teď je to všechno najednou moc rychle. Nikdy jsem nedoufal, že se na mistrovství světa dostanu, a teď z něj mám medaili. Pro mou kariéru to určitě bude znamenat zlom.

V Lotyšsku jste dokázali, že máte na mezinárodní hokej. Vaši hokejoví agenti asi nyní budou mít napilno, že?
Hubáček:
Já jsem Mírovi Fryčerovi říkal, že jsem pro svou další kariéru udělal, co jsem mohl. Teď už je všechno na něm. Ale ve Vítkovicích mám ještě na dva roky smlouvu, a pokud nás klub někam pustí, tak jedině do NHL.
Irgl: Uvidíme. Je pár dní po turnaji. Ale jako odrazový můstek se to dá brát. Nějaké nabídky z Evropy jsem měl už předtím, ale také mě ve Vítkovicích váže smlouva a do Evropy mě klub zřejmě nepustí. Zbývá jedině Amerika.

Začnete se učit angličtinu?
Irgl:
To bych potřeboval. Nejsem v ní tak dobrý. Když se někdo baví, tak pochytím, o čem, ale potřebuju se zlepšit.
Hubáček: Já už jsem dva roky v zámoří byl, takže základy mám. Jenže tehdy nás bylo v týmu hodně Čechů, takže kdybych měl najednou začít mluvit, asi by to šlo ztěžka. Ale učit se nebudu. Když to vyjde a budu to potřebovat, nechám se hodit do vody a prostě budu valit anglicky.

Ve Vítkovicích jste odehráli prakticky čtyři sezony v jedné formaci. Chtěli byste si zahrát spolu na ledě i v národním dresu?
Hubáček:
Ono to málem vyšlo už v Lotyšsku. V zápase s Finy jsme měli jít spolu na led na konci druhé třetiny, ale byl tam nějaký faul, takže já jsem šel na oslabení, kdežto Zbyňa ne. Ale nevím, proč nás trenér Hadamczik nedal dohromady, když přitom lpěl na tom, aby spolu hráli kluci, kteří si vyhovují. Já bych si to zkusil rád. Ještě by to chtělo nějakého šikovného centra. Tímto zdravím vítkovického Romana Šimíčka...
Irgl: Hodně jsme se o tom bavili. Hrát s Hubasem mi vyhovuje a taky mě napadlo, proč to reprezentační trenér s námi nezkusí, když jsme toho odehráli spolu tolik. Ale je to jeho věc.

Co vaše přítelkyně, nehněvaly se na vás, že jste tak dlouho pryč? Obzvlášť poté, co Zbyněk Irgl svým gólem proti Rusku protáhl váš pobyt v Rize o další čtyři dny?
Irgl:
Vždyť kvůli tomu jsme tam jeli, abychom tam byli co nejdéle. A i když to tu měla s dětmi těžké, přála mi to jako všichni ostatní.
Hubáček: Za těch sedm týdnů, co jsme byli pryč, toho měly holky určitě plné zuby. Byly doma samy s dětmi. Aspoň jsme jim volali. Pak už jsme i my tlačili očima ručičky na hodinách, aby nám to rychleji ubíhalo.

Jeden sen se vám splnil. O čem budete snít teď?
Hubáček: O NHL. Už jsem ji jednou ochutnal a chci znovu. V září mi bude sedmadvacet a vím, že když neodejdu teď, do Ameriky se už nikdy nevrátím. Chci to ještě jednou zkusit.
Irgl: Těch snů je více. Jedním z nich je NHL, ale těch věcí, které bych chtěl ještě prožít, je opravdu hodně.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Extraliga uhradí některé chomutovské dluhy skrze bankovní záruku

Rezignovaní fanoušci hokejového Chomutova se loučí s extraligou.

Vedení hokejové extraligy dalo pokyn bance k uhrazení dluhů, které má chomutovský klub vůči hráčům...

Eliáš se po konci kariéry nezastaví: Mám se dobře, tak pomáhám

Patrik Eliáš na tréninku hokejové reprezentace do 20 let.

Má za sebou parádní kariéru, kterou mu může leckdo závidět. Třebíčský rodák a odchovanec tamní...

Ti nejlepší mají všechno, ostatní ne, popisuje Radil zámořskou zkušenost

Lukáš Radil (52) ze San Jose v zápase s Los Angeles.

NHL je mým snem, klidně skousnu i rok na farmě, prohlásil bývalý pardubický útočník Lukáš Radil,...

Hughes, nebo Kakko? Ani jedna volba nebude špatná, míní Eliáš

Američan Jack Hughes (vlevo) a Fin Kaapo Kakko se tváří v tvář utkali na...

Mají jedinečnou možnost získat hráčská práva na nejlepšího mladíka narozeného v období mezi 1....

Ten, který dominuje extralize. Gulaš už vyhrál, i když nebude první

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Jestli má někdo z české extraligy šanci dostat se do elitní desítky, z níž vzejde nový držitel...

Další z rubriky

Kdo to je? Přece slavný Crosby, znělo letištěm

Sidney Crosby

Praha Na ledě je nepřehlédnutelný, zato v davu by jej možná přehlédnout šlo docela lehce. Nikterak...

Vyberte české hvězdy šampionátu v Rize

Hokejisté s trofejí za druhé místo

Praha Kdo má největší podíl na zisku stříbrných medailí, jež vybojovali hokejisté na šampionátu v...

Po mistrovství světa sní hokejisté o NHL


Ostrava Jeden se včera dopoledne chystal se dvěma malými syny k lékaři, druhý byl venku na procházce s...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz