Plekanec odstartoval cestu do finále

• 6
Riga - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V devětadvacáté minutě při vlastním oslabení ujel po pravém křídle a nádhernou bekhendovou střelou překonal gólmana Norrenu. "Snažil jsem se puk jen zvednout na první tyč. Brankář naštěstí spadnul a bylo to tam," popsal svou precizní trefu šťastný střelec.

Vyrovnávací brankou nastartoval obrat v semifinále proti Finsku. Český tým nakonec vyhrál 3:1 a v neděli si zahraje finále.

Jak se zrodila vaše gólová akce?
Se Zbyňou Irglem jsme se omlouvali, že pokud bude čas a možnost vyhodit puk z vlastní třetiny, pokusíme se ujet. Jelikož při vlastní přesilovce jsou obránci méně připraveni na to, že by bránící čtyřka mohla ujet do nějakého protiútoku. Zbyňa tam perfektně zabojoval, vyhodil puk přes modrou a já si tam najel. Ani jsem nepředpokládal, že mě takhle daleko nechají Finové zajet, naštěstí to vyšlo.

Norrenu jste překonal bekhendem z úhlu. Měl jste to takhle v plánu?
Při zakončení jsem nic nevymýšlel. Jen jsem čekal, kam dojedu, protože na mě viseli dva hráči, kteří mě pak ale pustili. Obránce navíc odcouval velice daleko a byl jsem překvapený, že do mě nešel. Odstoupil ode mne mezi kruhy a tím mi dal možnost si dát puk na bekhend. Pak už není čas dívat se na gólmana.

Souhlasíte, že Váš gól tým hodně zvednul a začali jste hrát aktivněji?
Určitě. Nebyli jsme v první třetině moc aktivní. Nehráli jsme dobrý hokej, Finové nás zatlačili a lépe bruslili. V přestávce jsme si řekli, že se musíme zlepšit a myslím si, že se nám to povedlo. Podařilo se nám vyrovnat a převzali jsme v zápase iniciativu. Na Finech bylo vidět, že se bojí o výsledek. Přestali hrát aktivně jako v první třetině. Nevím, zda chtěli bránit výsledek 1:0. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli.

Na konci tam na vás Finové něco pokřikovali. Co se tam dělo?
Ruutu tam zase vyváděl nějaké věci, mrkal na nás a smál se. To je jedno, on pojede domů se třetím nebo čtvrtým místem, my si zahrajeme finále. Není potřeba se s ním vůbec bavit.

Šest a půl minuty před koncem evidentně přihrál faul, rozhodčí vyloučil Krajíčka. Měli jste vztek?
Ruutu dělá všechno pro svůj tým, aby ho dostal na koně. Jestli to přihrál, na tom nezáleží, rozhodčí mu na to skočil a odpískal to. V tu chvíli se nedá nic dělat.

Vy jste na rozdíl od Finů působili trpělivěji v koncovce, souhlasíte?
My jsme takhle chtěli hrát celý zápas a totéž jsme si řekli v první přestávce. I když jsme věděli, že to nebylo ono, chtěli jsme hrát trpělivě. Věděli jsme, že gól můžeme vstřelit klidně ve třetí třetině pět minut před koncem a nám to nakonec takhle vyšlo. Máme hroznou radost, teď si odpočineme a zítra ze sebe vydáme všechny zbytky sil.

Za stavu 2:1 odvolali Finové brankáře. Blesklo vám hlavou, že už dvakrát jste tady podobný zápas ztratili?
Ano a musíme přiznat, že jsme tam měli i štěstí. Hnilda byl vedle brány a nešťastně projel puk před branku. Naštěstí na něj však Fin nedosáhl, protože měl před sebou prázdnou bránu. Hned na to se trefil Hlína a pojistil nám vedení. Pak už bylo důležité se nenechat vyprovokovat a zranit. Nemohli jsme minutu před koncem ztratit vedení o dva góly.

Jaký to je pocit, první šampionát a hned finále?
Jsem strašně rád, že jsem byl pozván, že jsem mohl přijet a že tady můžu být. Je paráda, že to vyšlo.

Jak se vám hraje se Zbyňkem Irglem?
Výborně, je to technický hráč, super do kombinace a myslím, že nám to klape. Od té doby, co spolu nastupujeme ve čtvrté lajně, tak si docela rozumíme. Jsem rád, že můžeme spolu hrát a snad i zítra se nám povede dobrý výkon.

Půjdete se podívat na večerní semifinále?
Možná se podívám, ale hlavně si dáme večeři a budeme odpočívat.

Koho byste si do finále přál víc?
Osobně asi Kanadu, ale je to v podstatě úplně jedno, je to finále a tam potkáte toho nejlepšího soupeře.

Český útočník Tomáš Plekanec oslavuje vyrovávací gól.