Češi na stadionu věřili až do konce

22 2006
Riga - Možná to byla předzvěst: Několik dní svítilo českým hokejistům v Rize sluníčko. Obloha se zatáhla až včera. Ve stejnou chvíli sledovaly desítky českých fanoušků přímo na stadionu v Rize porážku českého týmu ve finále mistrovství světa. Domů dnes hokejisté po vítězném tažení přivezou "jen" stříbrné medaile.

Fanoušci národního týmu shromáždění přímo na stadionu ve třech řadách za jednou z branek sní o zlatu ještě po první třetině. I když už "jejich" hrdinové v té chvíli prohrávají se Švédy o dva góly.

"Po přestávce na Švédy určitě vlítneme a obrátíme to," doufá Tomáš Šáfr, který přijel do Lotyšska ze Všejan. Naději živí kelímkem místního piva značky Césa. Jenže žluté švédské dresy mají převahu nejen na ledě, ale i na tribunách. "Zlato si odvezeme my. Ale musím uznat, že české pivo je lepší než tohle lotyšské," věří švédský fanoušek Lars Salk ze Stockholmu.

Žlutá barva ovládá i stánky s dresy v předsálí Riga Arény. "Jen za dnešek jsme švédských dresů prodali desítky. České, bohužel, jen čtyři," popisuje blonďatá usměvavá prodavačka ve stánku.

O kousek dál postává desítka mužů frontu před malým pódiem. Stojí na něm dvě vnadné dívky oblečené do dresů Česka a Švédska. Za mírný poplatek se s nimi muži mohou vyfotit. Zájem je velký.

Po dalším gólu tváře českých fanoušků posmutní. Zatímco záplava švédských dresů už začíná v předsálí slavit vítězství, Češi se nevzdávají a znovu skandují a mávají svými praporky. Stejně to dělá skupina manželek, přítelkyň a kamarádů českých hokejistů, která do Rigy přiletěla speciálem.

"Hoši, děkujeme," křičelo náměstí

Praha (man, pze) - "Hoši, děkujeme!" skandoval početný dav před velkoplošnou projekcí na Staroměstském náměstí v Praze přesně ve chvíli, kdy rozhodčí definitivně ukončil boj českých eprezentantů o další hokejový triumf.

Fanoušci děkovali přesto, nebo možná právě proto, že se s prohrou českých hokejových reprezentantů a stříbrnou medailí z mistrovství světa smířili už dlouho před koncem zápasu.
 
"No co, zlato by bylo určitě úžasné, ale ani stříbro není k zahození, ne? Když jsem sledoval mistrovství na začátku, myslel jsem, že přijedeme domů akorát tak s ostudou," snažil se sám sebe povzbudit jeden z diváků. Nakonec opustil náměstí stejně rychle, jako to učinila většina ze zasmušilých fanoušků. Přitom zpočátku byli lidé na náměstí plni optimismu. Nevěřili, že by národnímu týmu mohli uzmout hokejisté se třemi korunkami na dresech vydřený mistrovský titul.

Na náměstí lidé přibývali doslova geometrickou řadou, přicházeli ze všech uliček. "Nedokážu si představit, že bych měla sedět na koleji před televizí. Radost i smutek je možné sdílet jenom na Staromáku, tohle místo je něco jako český hokejový oltář," vysvětlovala devatenáctiletá Klára, která na náměstí dorazila s partou svých přátel ze studií. "Zítra si bereme volno," zasmála se s pohledem na několik přátel, kteří se snažili davem protlačit s náručí plnou kelímků piva.

"Dáme góla, dáme!“ hučely pak tisícovky fanoušků před projekcí, sotva se českému týmu podařilo alespoň předrápat přes modrou čáru na švédskou třetinu.

Jenže vývoj utkání jim rychle setřel úsměv z tváře. Někteří malomyslní sýčkovali a věštili rychlý a smutný konec snu o mistrovském zlatu, většina však dlouho věřila ve šťastný konec a české vítězství. "Žlutomodrý výprask už znovu nedovolíme," hrozil směrem k obrazovce jeden z diváků. Když zjistil, že jeho slova naplnění nedojdou, alespoň českému týmu zatleskal.

Na palubě byla třeba manželka Davida Výborného Irena, její švagrová a manželka Jaroslava Hlinky Klára, manželka Petra Tenkráta Denisa či americká životní partnerka Patrika Štefana Carolyn. Všechny si oblékly bílé reprezentační dresy se jmény hráčů. Ve chvíli, kdy její manžel s ostatními prohrávají už o čtyři góly, se Irena Výborná tváří optimisticky nejspíše už jen z povinnosti.

"Mají velkou smůlu. Ale hokejový zápas se dá zvrátit i v posledních vteřinách," ujišťuje žena Davida Výborného, který má ve sbírce pět zlatých medailí z mistrovství světa. "Ale i stříbro je veliký úspěch," dodává pro jistotu.

Zklamání je znát i na tváři premiéra Jiřího Paroubka, který se včera do Rigy také narychlo vypravil. V kabině hokejistů ho po zápase přivítalo skleslé ticho. "Hráli jste skvěle hlavně proti Finům a Kanadě. Jsme na vás pyšní," podává Paroubek ruku kapitánovi Výbornému.

S českým smutkem kontrastují rozjásané davy Švédů. V útrobách stadionu se rozjíždí velká party. Tón udávají bubny, trubky a klaksony. Vzápětí celý prostor zaplaví "zlatý déšť" - žluté papírky natrhané z programů mistrovství. Mnozí se už sotva drží na nohou, stejně jako malá skupinka českých fandů, která se už na třetí třetinu ani do hlediště nevrací. V rohu haly se stříbrem lesknou chromy vystavené octavie, barvy kovu, který si naši hokejisté z Rigy vezou.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Češi a nejistá budoucnost v NHL. Jak dopadnou Zacha, Jaškin či Vrána?

Pavel Zacha z New Jersey (v červeném) projíždí kolem lavičky soupeřů z Arizony...

V hokejové NHL se brzy otevře trh s volnými hráči a bez smlouvy je i několik českých hráčů. Na...

Sázku brankářů vyhrál Rittich. Blažek mu kryl jen čtyři penalty

Celkem deset pokusů měl v Puklicích hokejový brankář David Rittich v penaltovém...

Jeden je brankářskou legendou ve fotbale, druhý má nastartováno, aby byl jednou podobně úspěšný v...

Reakce na katastrofální chyby rozhodčích. V NHL se mění pravidla

Bezvládný Joe Pavelski ze San Jose po souboji s Codym Eakinem. Vegas šlo...

Zejména v Las Vegas moc dobře vědí, že jeden sporný verdikt sudích může zhatit celou sezonu. Vždyť...

Můžete mi dát výplatu? Chomutovské dluhy rozkryly díry v pravidlech

Rezignovaní fanoušci hokejového Chomutova se loučí s extraligou.

Očekával, že jako šéf hokejové extraligy bude v červnu mít klidnější období. Místo toho se Josef...

Přetahovaná o Panarina a spol. Které hvězdy čekají na trhu volných hráčů?

Artěmij Panarin z Columbusu se žene za pukem, vlevo je Jakub Voráček z...

Letošní trh volných hokejistů, o které budou kluby NHL od prvního července usilovat, nabízí...

Další z rubriky

Blaťák: Mám pět nabídek z Ruska


Zlín Kromě dvou náhradních brankářů zůstal zlínský obránce Miroslav Blaťák jediným českým hokejistou,...

Čtenáři vybrali hvězdy šampionátu v Rize

Hokejisté s trofejí za druhé místo

Praha Kdo na hokejovém šampionátu v Rize zazářil a kdo naopak zklamal? Čtenáři i DNES v tom mají jasno. V...

Bude Irgl přestupovým hitem?

Zbyněk Irgl

Praha, Riga Stačil jeden parádní gól a zámožná ruská liga možná bude mít v létě nový hit. Útočníka Zbyňka...

Najdete na iDNES.cz