Šampionát v roce 2010 uspořádají Němci

13 2005
Vídeň - Ačkoli Německo na světovém šampionátu selhalo a v příští roce bude hrát v nižší I. divizi, jednoho velkého vítězství se přece jen dočkalo. Kongres Mezinárodní hokejové federace ve Vídni mu přidělil pořadatelství mistrovství světa v roce 2010. Šampionát se bude konat v Kolíně nad Rýnem a Mannheimu.

Soupeři Německého hokejové svazu byli ve finále už pouze Bělorusové - několik hodin před volbou odstoupili od kandidatury Slováci a těsně před hlasováním i Švédové.

"Němci byli jasným favoritem, proto jsme kandidaturu stáhli. Stejně to nakonec udělalo i Švédsko," řekl šéf slovenského svazu

Juraj Široký novinářům ve Vídni. Slovensko se podle jeho slov bude moci nyní lépe připravit na příští hlasování. Chce se totiž ucházet o MS v roce 2011. "Budeme moci vyvinout i větší úsilí na diplomatickém poli," uvedl Široký.

Přestože vidí hlavně ve Švédsku velkého soupeře, je šéf slovenského svazu ve vyhlídkách pro další volbu optimistický. "Bude to silný soupeř. Od samého začátku jsme ale chtěli šampionát v roce 2011, dřívější datum by byl jen bonbónek, kdyby nějaký favorit neuspěl," dodal Široký.

Německo uspělo v poměru hlasů 89:18. V zemi se uskuteční světový šampionát posedmé; hostila ho již v letech 1930, 1955, 1975, 1983, 1993 a naposledy 2001. Tehdy se hrálo rovněž v Kolíně nad Rýnem, v Norimberku a Hannoveru.

Navíc se v Německu uskutečnily v roce 1936 olympijské hry, jejichž hokejový turnaj se také započítával do mistrovství světa.

"Před čtyřmi lety jsme potvrdili, že to dokážeme," řekl s odkazem na úspěšně uspořádaný šampionát v roce 2001 ministr vnitra Otto Schily, jenž do Vídně přijel pro Německo lobbovat.

Zdůrazňoval především zkušenosti s pořádáním velkých sportovních svátků a připomněl, že země bude v příštích letech hostit také jiné šampionáty jako fotbalové MS 2006 či MS v atletice o tři roky později. Dnešní volbu Schily označil za "šťastný den pro Německo".

Kolínská KölnArena je s kapacitou 18.500 diváků největší halou v Evropě. Do SAP Areny v Mannheimu se vejde 15 tisíc příznivců. Neúspěšný protikandidát z Běloruska nabízel pořadatelství v Minsku a Žodinu. 

Slováci a Švédové se budou soustředit na získání šampionátu v roce 2011, o který se chystá ucházet i Česká republika. Dalším protikandidátem by údajně mělo být také Finsko. Slováci si podle nedávných slov šéf tamního svazu Juraje Širokého na toto datum věří, protože Česko, Finsko a Švédsko pořádaly MS v uplynulých třech letech, zatímco Slováci ještě nikdy.

O pořadatelských zemích je po dnešku rozhodnuto až do roku 2010. Příští rok se bude hrát v Lotyšsku v hlavním městě Rize, o rok později zorganizuje Rusko MS v Moskvě a Petrohradu. V roce 2008 se bude slavit sté výročí založení IIHF při šampionátu v kanadských městech Quebeku a Halifaxu a v roce 2009 se bude hrát ve Švýcarsku v Curychu a Bernu.

Autor:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Litoměřický kouč: Čeští hokejisté se od Finů mají co učit

Litoměřický trenér Daniel Tvrzník

Projekt Dukla, rok třetí. Pakt prvoligových hokejových Litoměřic se svazem se zase o kus prohloubil...

Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká

Tomáš Pacina

Jeho otec Václav byl ikonickým autorem MF DNES. Syna Tomáše brával od jeho tří let na hokejové mače...

Čtyři zápasy, čtyři vítězství. Plzeň uzavřela přípravu kanonádou

Plzeňský Petr Eret pálí přes bránícího Ty Wisharta z Pardubic.

Čtyři zápasy, čtyři poměrně přesvědčivá vítězství. Hokejistům Plzně vyšla přípravná fáze před novým...

Uspět chceme i v Lize mistrů, hlásí kouč odhodlané Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák, v pozadí asistent Jaroslav Špaček.

V uplynulé sezoně se kombinace dvou soutěží plzeňským hokejistům vydařila. Jak v extralize, tak v...

Můj rok v Česku. Sparťanský kouč Krupp o hokeji i kritice

Trenér Uwe Krupp na tréninku Sparty.

Jeho dítka, Thomas James s Isabellou, už doma ze sebe vysypou česká slůvka, která pochytila ve...

Další z rubriky

Litvínov připravil mistrům světa ovace


Litvínov Odchovanci litvínovské hokejové školy Martin Ručinský a Jiří Šlégr se od obyvatel malého města na...

Titul je náplastí za čtyři roky smůly


České Budějovice Hned dva Jihočeši se stali hokejovými mistry světa. Vedle Václava Prospala dostal na krk zlatou...

Můj táta je mistr světa!

Manželky hokejistů

Další zlatá generace z nich asi nevyroste. Manželkám hokejových mistrů světa se většinou rodí...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz