Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Hokejisté rozjásali Staroměstské náměstí

  17:19
Praha - Pohár pro hokejové mistry světa už je na českém území! Krátce po čtvrté hodině odpoledne s ním vystoupil z leteckého speciálu kapitán týmu David Výborný. Na střeše autobusu, který vozil tým i po Vídni, zakončili reprezentanti triumfální cestou Prahou na zaplněném Staroměstském náměstí. Na tradičním místě všech oslav na hráče čekalo třicet tisíc fanoušků.
Přivítání hokejistů na Staroměstském náměstí

Přivítání hokejistů na Staroměstském náměstí - Autobus s fanoušky byl bouřlivě přivítán na Staroměstském náměstí. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Na starém ruzyňském letišti čekaly na hokejisty zhruba dvě stovky fanoušků. Hráči, trenéři a funkcionáři se z letadla vydali špalírem převážně letištního personálu do haly.

Mužstvo přivedl do vestibulu starého ruzyňského letiště kapitán David Výborný. Hned za ním kráčel Tomáš Kaberle, který se dočkal vřelého uvítání. Jeho babička, která seděla na lavičce, rychle vyskočila a s potleskem k němu běžela.

To už vedle něj stál jeho bratr František s malou dcerkou Francescou v náručí. V mžiku kolem nich byla horda fotografů. Podobné obrázky byly k vidění v celé hale. Se svými potomky se vítal Hnilička, Šlégr nebo Židlický.

Pro hokejisty bylo připraveno pohoštění. Na stolech bylo plno chlebíčků, vína, šampaňského, džusů i minerálek. Ti si toho však moc nevšímali. Věnovali se svým manželkám, přítelkyním, rodičům nebo příbuzným.

Pak už kdosi zvolal: "Novináři, jestli chcete na krátkou tiskovku, za minutu vzadu začíná!"

Bylo to spíš uvolněné setkání se žurnalisty a fotografy, kteří mohli pořídit zajímavé záběry.

Na koženém gauči už seděli Jágr, Šlégr, Ručinský a kapitán Výborný. Na druhé straně sedačky byl kouč Růžička a manažer Kusý. Na hokejistech bylo patrné noční hýření. Leskly se jim oči, byli rozesmátí, dobrá nálada z nich jen sálala.

"To víte, užíváme si to," pravil Jiří Šlégr, kterého Jágr se smíchem určil mluvčím. Jak dlouho probíhaly nedělní oslavy? "Dlouho, někteří vůbec nešli spát," přiznal Šlégr. "Titul mistra světa se slaví hodně a dlouho," dodal vzápětí.

Mezi hosty, kteří přišli uvítat hokejisty přímo na letiště, byla i Liběna Hlinková, vdova po legendárním trenérovi. "Patří sem," řekl Šlégr poté, co se s ní stejně jako ostatní spoluhráči srdečně přivítal. "Na Světovém poháru jsme pro Ivana Hlinku zlato nezískali, jsme rádí, že to vyšlo ve Vídni."

Náhle se všichni zvedli a postupně začali odcházet na letištní plochu, kde na ně čekal připravený autobus. "Už se na fanoušky těšíme. Cítili jsme jejich podporu jak ve Vídni, tak z domova," řekl Martin Ručinský.

Jágr se musel každou chvíli s někým fotit. Jednou k němu přistoupili mladé pracovnice letištního personálu, postál i svalnatému celníkovi.

Za pět minut projížděl autobus kolem fanoušků, jenž čekali před vestibulem. Okamžitě začali běžet a zdravit své hrdiny. Cíl cesty? Staroměstské náměstí!

Staroměstské náměstí

Hráče vezl stejný autobus, jaký jim sloužil v době šampionátu ve Vídni. Teď už byl nazdoben velkými nápisy "Mistři světa 2005" a před čelním sklem ho zdobil na odiv vystavený pohár pro šampiony.

Během cesty zdravily hokejovou výpravu stovky Pražanů podél ulic. Hráči se otevřenými střešními okny vysoukali až na střechu a tam si užívali triumfální jízdu.

"Když se něco takového povede, tak oslavy jsou na tom nejkrásnější," řekl Šlégr před odjezdem z letiště. "Už se nemůžu dočkat, až tam budeme."

Zlaté Staroměstské menu
Párek - 40
Pivo - 40
Klobása - 40
Víno - 40

V centru města se už s předstihem srotily desetitisíce fanoušků, řada z nich v národních dresech. Zahraniční turisté se nestačili divit. "Mistři, mistři," nebo aktuální obměna tradičního pokřiku českých příznivců: "Hop, hop, hop, kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop, ukaž nám svůj malíček."

O zábavu se staraly revivalové skupiny, na náměstí stojí ve směru k Týnskému chrámu dvě velkoplošné obrazovky. Když se na nich objevily obrázky přistávajícího letadla s českými hokejisty, propukla celým náměstím obrovská vlna euforie.

V pohohovosti byla záchranná služba, městská policie zase střežila Husův pomník a jeho okolí. Všichni čekali na příjezd hokejistů. Čas jim krátilo vystoupení skupiny Divokej Bill. Na Staroměstském náměstí nebylo k hnutí.

Mezitím se žlutý autobus s nápisem Mistři světa 2005 přiblížil k Pařížské ulici. Cestu z Ruzyně za asistence policejního doprovodu zvládla za půl hodiny. Ve čtvrt na šest se objevili mistři světa na náměstí. Celý tým byl na střeše autobusu. Fanoušci jásali. 

Ještě ze střechy autobusu se na nejbližší snesla sprcha šampaňského, pak hráči vystoupali na pódium. Vyvolávala se jejich jména. Šampaňské teklo proudem. "Jsme tým, Česká republika. Všichni jsme do toho dali srdce, proto jsme vyhráli," zakřičel do mikrofonu Tomáš Vokoun.

Sklidil bouřlivý potlesk, stejně jako o chvíli později Vladimír Růžička. "Děkujeme všem, jak jste nám fandili. Chtěl bych poděkovat všem hráčům. Musíme na ne být hrdí. Jsou to Češi," zvolal trenér. Hokejisté poté byli jeden za druhým vyzpovídáváni moderátory.

Atmosféra byla fantastická. Jenom skandování hesel moderátora občas znělo křečovitě. Fanouškům to ale vůbec nevadilo. Lačnili po každém slovu hokejistů. Jiří Šlégr přivedl na pódium i Liběnu Hlinkovou, vdovu po tragicky zesnulém trenéru Ivanu Hlinkovi. Jeho fotka byla vystavená v poháru pro mistry světa. Hokejisté ve Vídni bojovali i za něj.

Když v závěru zazněla píseň We are the champions, všichni hráči se drželi kolem ramen, stejně jako české hymně. Tu zpívalo na třicet tisíc lidí, kteří na Staroměstské náměstí přišli titul hokejistů oslavit...

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Těšil se do NHL, ale zřejmě narukuje. Brankáře Fedotova zadrželi u stadionu

Sledujeme online Měl namířeno do NHL, ale zřejmě má smůlu. V Petrohradě zadrželi ruského hokejového brankáře Ivana Fedotova, píší...

Případ Fedotov: spekuluje se o otravě, čeká ho transport za polární kruh

Zadrželi ho vojáci a v současnosti nelze s jistotou říct, kde se nachází. Brankář Ivan Fedotov si měl po převozu do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Colorado udolalo Tampu, zisk Stanley Cupu slaví i brankář Francouz

Hokejisté Colorada přerušili kralování celku Tampa Bay a slaví svůj třetí Stanley Cup v klubové historii. Stalo se tak...

Drhl zadkem o led, táta ho koupil za milion. Francouzova cesta ke slávě

Premium Asi nenajdete moc Čechů, kteří k hokejové slávě museli překonat tolik nástrah. Vždyť i sám Pavel Francouz po pomazlení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasná jednička draftu do NHL? Kdepak, Slafkovský může s pořadím zamíchat

Historický moment pro Slovensko se opět o kus přiblížil, talentovaný útočník Juraj Slafkovský má šanci stát se...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Litvínov připravil mistrům světa ovace

Odchovanci litvínovské hokejové školy Martin Ručinský a Jiří Šlégr se od obyvatel malého města na Mostecku dočkali...

Závist? To nechápu, říká Tomáš Kaberle

Hokejový obránce Tomáš Kaberle vzal pohár pro světové šampiony, z druhé strany se k němu postavil bratr František a s...

Jak se hokejista Jágr potil v Kotli

Tři mladíci si v autobuse směrem na pražský Barrandov malují na tváře vlajky, do budovy televize Nova proudí diváci v...

Můj táta je mistr světa!

Další zlatá generace z nich asi nevyroste. Manželkám hokejových mistrů světa se většinou rodí dcery, ale i ty mají...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...