Co s šampionátem: přesunout ho do Prahy?

5 2005
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hokej ve vídeňské hale trpí. Na nekvalitním ledu se nedají hrát atraktivní zápasy a i světovým hvězdám dělají problémy jednoduché přihrávky a kombinace. Jak tento problém řešit? Jednou z variant je přesunout šampionát z Vídně. A Češi už nabídli, že by se turnaj mohl dohrát v Praze.

"Nedovedu si představit, že se další zápasy budou hrát na tomhle ledě," říká Zbyněk Kusý, manažer české reprezentace.

Kromě vídeňské Stadthalle se hraje šampionát i v Innsbrucku, kde potíže s ledem nejsou. Ale varianta přesunout zbytek šampionátu tam, je nereálná, byť se o ní v kuloárech hovořilo. Tamní hala má totiž nižší kapacitu než Stadthalle a závěrečné zápasy turnaje jsou vyprodané.

A proto se přímo nabízí Sazka Aréna v Praze, která hostila minulý šampionát. Spíš než reálná varianta je to ale vize.

Nikdo totiž nepředpokládá, že by se Rakušané pořadatelství vzdali a Mezinárodní hokejová federace by přesun posvětila. Tím by totiž uznala chybu, že mistrovství světa do Vídně přidělila.

"Praha je jednou z možností," říká přesto Kusý. "Ví se, že je čtyři sta kilometrů odsud sedmnácti tisícová aréna, která má všechny odpovídající parametry a je schopná akci během týdne zorganizovat."

Zatím neproběhlo žádné oficiální jednání. "Ale podobné řešení jsme Mezinárodní federaci navrhli. Žádali jsme vysvětlení špatné kvality ledu a nějakou změnu k lepšímu."

Jenomže česká strana nepochodila. "Dostali jsme spatra odpověď, že jsme měli v Praze problémy s ledem také. Ano, my jsme měli problémy s ledem před začátkem šampionátu. Ale ty se týkaly loga ve středovém kruhu a neměly nic společného s tvrdostí ledu a nepamatuju si, že by si někdo na jeho kvalitu v Sazka Aréně od prvního dne šampionátu stěžoval," říká Kusý, který byl šéfem organizačního výboru minulého šampionátu.

Přes odmítavé stanovisko považuje Zbyněk Kusý přesun šampionátu do Prahy za schůdné. "I kdyby tam nebyl led, tak se dá udělat během čtyřiadvaceti hodin. Ale to zatím neřeším. Jenom vím, že je v Praze hala, která by vyřešila jejich problémy. Jestli tam šampionát přesunou, nebo ne, to záleží na nich, tedy na rakouské a Mezinárodní federaci."

Tu považuje za hlavního viníka stávajících problémů ve Stadthalle. "Měla celý rok od pražského mistrovství světa, aby zkontrolovala, jestli tady jsou odpovídající podmínky. Nevím, jestli tady vůbec někdo byl a udělal kontrolu ledu."

Přestože o Praze hovoří jako o jedné z variant, je realista a velkou naději přesunu mistrovství světa nedává. "Zajímá mě hlavně, aby organizátoři ve Vídni dali dohromady led ve Stadthalle. Zdejší má kvalitu okresního přeboru a horší. Nejde na něm hrát zápasy s tak kvalitními hokejisty, kteří tady jsou. Degradujeme hru, degradujeme pocit diváků."

Ve svých tvrzeních je hodě ostrý. Jako šéf organizačního výboru musel před rokem řešit malicherné problémy typu chybějícího rybízového džusu na určitých místech. I proto se s benevolencí federace vůči Rakousku jenom těžko srovnává.

"Jestli se tady něco převratného nestane, tak si závěrečné zápasy turnaje v těchto podmínkách představit nedovedu. Puk klouže tak deset minut a pak je to bandy hokej. Trpí tím kvalita hry, hráči i diváci, kteří si zaplatili ne právě levné vstupné," zlobí se Kusý.

Zatím všechna tvrzení organizátorů probíhala na bázi slibů, ale vesměs nesplněných. "Ve čtvrtek je další schůze direktoriátu. Uvidíme, co přinese. V úterý organizátoři řekli, že se pokusí situaci řešit a také, že podle předpovědi klesne venkovní teplota. My si ale nemyslíme, že to pomůže," tvrdí.

Nepomohlo ani zrušení tréninkové plochy a posílení chladících agregátů. "Problém není v chlazení. Jde o to, že je teplo v hale, která není klimatizovaná. Když půjdete na led po zápase, nebo po tréninku, tak je úplně zmrzlý. Říká se tomu, že se led zpotí a dokud se bude teplota v hale během zápasů blížit třiceti stupňům, tak bude takový, jaký je," tvrdí.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Pastrňák se prostřílel do čela kanonýrů NHL, Rittich vychytal výhru

V pondělí zazářil David Pastrňák čtyřmi góly. Skvělou formu navíc potvrdil i ve čtvrtečním zápase Bostonu proti celku...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Rekordman Gulaš zazářil hattrickem, Kometa zvládla přestřelku s Libercem

Desáté kolo hokejové Tipsport extraligy přepisovalo rekordy. Plzeňský Milan Gulaš se při triumfu nad Pardubicemi 5:3...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Můj táta je mistr světa!

Další zlatá generace z nich asi nevyroste. Manželkám hokejových mistrů světa se většinou rodí dcery, ale i ty mají...

Titul je náplastí za čtyři roky smůly

Hned dva Jihočeši se stali hokejovými mistry světa. Vedle Václava Prospala dostal na krk zlatou medaili i...

Litvínov připravil mistrům světa ovace

Odchovanci litvínovské hokejové školy Martin Ručinský a Jiří Šlégr se od obyvatel malého města na Mostecku dočkali...

Závist? To nechápu, říká Tomáš Kaberle

Hokejový obránce Tomáš Kaberle vzal pohár pro světové šampiony, z druhé strany se k němu postavil bratr František a s...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz