Češi prožívali titul hokejistů až do krve

Oslavy hokejového titulu v Brně - Fanoušci slaví v centru Brna titul mistrů světa, který vybojoval národní tým ve Vídni (15. května 2005) | foto: Radek MičaMF DNES

15 2005
Česko prožilo velký hokejový večer. Národní tým získal v bitvě s Kanadou titul mistrů světa. Fanoušci obsadili nejen stadion ve Vídni, ale tradičně i Staroměstské náměstí v Praze, kde se několik lidí zranilo. Hospody po celé zemi praskaly ve švech.

FOTOREPORTÁŽ O FANOUŠCÍCH ZDE

Podle zpravodajů MF DNES se v krajích skoro nikde nekonaly velkoplošné projekce. Na poslední chvíli se podařilo zařídit přenos na olomouckém Horním náměstí. Projektor a plátno se uvolnily po pivním festivalu.

"Když jsme po letech ve finále, tak jsme toho využili, i když to bylo narychlo," řekl primátor Olomouc Martin Tesařík. Na náměstí zvala v neděli fanoušky jen rádia. Nakonec jich dorazilo několik stovek.

V Hradci Králové finále promítalo kino Centrál. "Je tu zhruba čtyři sta lidí, sál byl zaplněn během deseti minut. Odmítnout jsme museli snad 200 zájemců," řekl ČTK ředitel kina Leoš Kučera.

Plno bylo samozřejmě v restauracích. V Plzni, Jihlavě i dalších městech si fanoušci rezervovali stoly hned po vyhraném semifinále se Švédskem, a najít v neděli večer volné místo bylo prakticky nemožné.

REFERÁT Z FINÁLE ČESKO-KANADA ZDE

Několik fanoušků zraněno
Centrem fanoušků je tradičně pražský "Staromák", který se před zápasem zaplnil zhruba ze dvou třetin. Nechyběla záplava vlajek.

Zdravotníci hlásili první zraněné už po první třetině finále, kdy museli ošetřit tucet fanoušků, z toho čtyři dívky. Většinou šlo o kolapsové stavy. "Čtyři lidé byli pořezáni od skla z rozbitých lahví," řekl ČTK šéf záchranářů Bořek Bulíček. Dva zranění skončili v Nemocnici Na Františku.

Někteří mladí fanoušci zkolabovali v prostoru před pódiem. Jeden z nich si při pádu rozbil hlavu. Další ve voze záchranné služby napadl své ošetřovatele a musela ho krotit městská policie.

Do konce přenosu nakonec zdravotníci na Staroměstském náměstí ošetřili necelé tři desítky lidí. "Do 23. hodiny jsme nezaznamenali žádný závažný incident," sdělila ČTK pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

We Are The Champions
Dav před utkáním rozehřívala revivalová kapela hrající populární hity českých a slovenských interpretů, od Hapky po Elán.

O první přestávce, poté, co se Česko ujalo vedení 1:0, přidala i hit We Are The Champions legendární kapely Queen. Dav pobavila i dvojice přiopilých fanoušků, když jeden vezl druhého v nákupním vozíku.

V titul začal "Staromák" definitivně věřit už v půli třetí třetiny, kdy začali první fanoušci střílet rachejtle. Po závěrečné siréně se náměstím rozlehl obrovský nadšený řev.

Do fandění se po boku Čechů zapojili i cizinci, jako třeba rodina se Skotska. Otec se dvěma syny a manželkou a ve fotbalovém dresu s logem Carlsberg spokojeně popíjel pivo a pokřikoval: "Češi, do toho!"

Maskot šampionátu? Malíček
Kdo nebyl dostatečně vybaven k fandění, mohl využít nabídky několika podnikavých obchodníků. Jeden z nich nabízel během večera v Kaprově ulici šálu s emblémem českého týmu za 200 korun. Kšiltovka přišla na stovku.

"Nepochybuju, že vyhrajem. 4:2," tipoval Jiří Vřesovský z Mladé Boleslavi. "Je to tu lepší než sedět doma. Atmosféra je neporovnatelná." Byl oblečen do reprezentačního hokejového dresu, stejně jako mnozí další. Na zádech se objevovala jména snad všech členů národního týmu.

Fanoušky na Staroměstském náměstí, kterému vévodí dvě velká projekční plátna, burcoval před utkáním sportovní komentátor České televize Vojtěch Bernatský, který měl stejně jako druhý moderátor obvázaný malíček.

"Symbolem letošního šampionátu není žádný maskot, ale zlomený prst. Klidně si ho přijďte k pódiu nechat taky obvázat. Materiálu máme dost," lákal Bernatský. Čas do začátku zahájení přenosu si fanoušci krátili i malováním vlajek na tváře, rozjařené popíjením piva či vína.

Vídeň: cimbál a dres pro Klause
Čeští fanoušci samozřejmě nechyběli ani v samotné vídeňské Stadthalle, kde o sobě dávali vědět hned od počátku utkání. V hledišti ale šlo vidět záplavu různých dresů, z nichž hodně bylo švédských.

K hokejové hale a blízkému stanu s velkoplošnou projekcí před finále nejdříve zamířili Rusové a Švédi na zápas o třetí místo. Pak dorazili i první Češi, kteří si na kuráž dali pivo. Když pak Rusové vyhrávají 6:3, nastalo ve stanu velké veselí.

Přidala se i skupinka Čechů, která vytáhla plakát ze starých dob s velkým nápisem: Proletáři všech zemí, spojte se. Když Rusové odcházeli, patřil stan již naplno českým fanouškům. Zněl moravský folklor, cimbál a basa byly "oděny" do národních barev.

Jak se blíží začátek zápasu, vzali Češi mezi své i Kanaďany a společně si notovali - co jiného než We Are The Champions. Češi pak ještě stačili rozbalit transparent: Čehůni do toho – a finále začalo.

Do Vídně samotné se kromě hokejových nadšenců vydal premiér Jiří Paroubek a prezident Václav Klaus. Ten na šampionátu ve Vídni před devíti lety předával ještě coby ministerský předseda českým hráčům zlaté medaile.

"Připravili jsme pro něj dres s číslem 05, před devíti lety měl od nás dres s číslem 96," uvedl manažer české reprezentace Zbyněk Kusý. Letos Klaus udílení medailí sledoval z VIP tribuny a s českou vlaječkou v ruce za tónů písně Simply The Best (Prostě nejlepší) v podání zpěvačky Tiny Turner aplaudoval.

Autoři:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Kladno s Jágrem utrpělo v přípravě debakl s Plzní, Třinec zdolal Kometu

Jaromír Jágr v prvním přípravném duelu na novou sezonu.

Hokejisté nováčka extraligy Kladna i s Jaromírem Jágrem v sestavě utrpěli v přípravě doma debakl s...

Zastaralý stadion zkusí hokejová Jihlava oživit legendami

NÁVRAT KE KOŘENŮM. Na Horáckém zimním stadionu si nově připomenou největší...

Nové koště dobře mete. V naplnění významu okřídleného přísloví nyní doufají v Jihlavě, kde před...

Profese pro rodinný život? Ani náhodou. Jak žije český sudí v NHL

Rozhodčí Libor Suchánek krotí vášně v utkání mezi Dallasem a Tampou.

V NHL se dosud objevilo 219 českých hokejistů. Jako trenér se z krajanů mezi elitu probil jen Ivan...

Duda pomáhá Benátkám jako kouč i hráč. K nezaplacení, chválí si manažer

Radek Duda

Má za úkol pomáhat v rozvoji mladých hráčů z líhně Bílých Tygrů Liberec, vlastní kariéru však zatím...

Hokejový pakt. Plzeň podpoří univerzitní celek, memorandum podepsáno

A JE PODEPSÁNO. Spoluzakladatel plzeňských Akademiků Vilém Franěk (vlevo) a...

Plzeňské hokejové kluby stojí při sobě, to už je teď psáno i na papíru. Akademici získali před...

Další z rubriky

Jágr na operaci s malíčkem nemusí


Praha Český hokejista Jaromír Jágr má zlomený malíček na levé ruce dobře srovnaný a nemusí se proto...

Litvínov, či NHL? Šlégr se rozhodne v srpnu


Litvínov Okamžiky slávy si hokejový obránce Jiří Šlégr užívá. Jak by ne: má Stanley Cup, vyhrál olympiádu i...

Růžička: Hokej není žádná věda


Praha Žádné dlouhé rozbory u videa. Prostě zamíchá se sestavou, když se mu něco nezdá. Seřve hráče v...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz