Češi jsou občas nefér, tvrdí Fasel

René Fasel - René Fasel. | foto: Reuters

9 2005
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nepřítel českého hokeje. Švýcarský zubař. René Fasel. Šéf mezinárodní federace IIHF nemá v zemi Jágra a Růžičky nikterak dobrou pověst. Při setkání s českým novinářem však vesele pozdraví: „Ahoj!“ V posledních dnech se na něj valí kritika za problémy s tajícím ledem při šampionátu ve Vídni.

On ochotně diskutuje, uznává chyby. Odmítá však, že by prchal před mrzutostmi. „Češi se ke mně občas chovají nefér,“ tvrdí.

Turnaj zatím není tou báječnou show hvězd NHL, jakou od něj kdekdo očekával. Jak je možné, že pro takovou akci nejsou zajištěny důstojné podmínky?
Podívejte se na NHL, vždyť i v newyorské Madison Square Garden mají velmi špatný led. Při horkém počasí tady ve Vídni bylo příliš teplo i uvnitř.

Vy jste dovolili, aby se mistrovství konalo v hale bez klimatizace?
Ona tu je. Jenže nefunguje, jak by měla. Pokud teplota nad kluzištěm přesáhne 22 stupňů, led začíná měknout a dělají se na něm louže. Pracujeme na zlepšení. V pondělí mají přivézt nové stroje na snížení teploty v aréně.

Ale stroje tady přece měly být dřív.
My jsme Vídni dost důvěřovali. Hrálo se tu mistrovství v roce 1996 a organizátoři slíbili, že investují do renovace Stadthalle. Neudělali to.

Kromě podzemního parkoviště tady není nic nového.
Souhlasím. Uvnitř neupravili nic.

Kdo je René Fasel

Prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF.
Narozen: 6. února 1950 ve švýcarském Fribourgu.
Kariéra: Coby amatér hrál hokej za HC Fribourg. Později se stal rozhodčím a odpískal 37 mezinárodních utkání. Od roku 1994 je prezidentem IIHF, předloni byl zvolen potřetí.
Soukromí: Je ženatý, má 4 děti. Vystudovaný zubař. Ve švýcarské armádě to dotáhl na kapitána. Ovládá francouzštinu, němčinu, angličtinu a španělštinu.

A venku to vypadá jako na staveništi. Vždyť to dělá strašný dojem.
Ano, vypadá to ošklivě. Jsem zklamaný z toho, jak se k tomu postavilo město Vídeň a lidi ze Stadthalle. Měli čtyři roky na přípravu a zklamali mě.

Zavinila to však rovněž liknavost IIHF. Vy jste pořadatele nekontrolovali. Copak jste nemohli udělat víc? Vždyť v Praze jste byl vy osobně na vizitě každou chvíli.
Když kandidovali, tak toho naslibovali hodně. Arénu v Innsbrucku opravili dobře. Vypadá skoro jako nová. I do Stadthalle investovali 30 milionů eur, ovšem nikoliv do interiéru.

Jistě, ale přece se tak ohromná akce nedá plánovat bez zevrubné přípravy.
Naši lidé tady na kontrolách byli, to si buďte jistý. V první řadě jsme se starali o ubytování, dopravu, bezpečnost. A co se týče ledu, testovat ho můžete jenom tehdy, když ho v hale máte. A první prověrka proběhla až v týdnu, kdy turnaj začínal.

Zápas Rakousko–Švýcarsko se kvůli katastrofálnímu stavu ledu nedohrál. Copak nemohli začít se zkouškami dřív?
Asi ano. Ale i loni v Praze jsme před šampionátem měli potíže s ledem.

To však rozhodně nebyly problémy, které by ohrožovaly regulérnost turnaje a zdraví hráčů, ne?
Určitě ne. Souhlasím. Ale všeobecně si na podmínky ve Vídni nikdo nestěžuje. Jídlo, transport. Všechno klape.

To není úplně pravda. Hokejisté lamentují, že cesta z hotelu na stadion trvá v zácpách 45 minut.
Vždyť mají policejní doprovod.

Ale jenom cestou na zápasy, nikoliv na tréninky. Jsou z toho otrávení. Letos tu přece máte spoustu hráčů z NHL, kteří jsou zvyklí na určitý komfort. Dlouho se městem vlečou na trénink. Nadřou se, než se dokolébají ze šatny k ledu. A ten připomíná břečku. To je, jako byste nechal operní pěvce vystupovat na vlakovém nádraží.
Pokud si dobře pamatuju, tak i v Praze se dojíždělo na tréninky. Každopádně projednáme na direktoriátu turnaje, aby týmy měly policejní doprovod, kdykoliv jedou do haly. Byť o to zatím nikdo nepožádal.

Říkáte, že jinak vše funguje. S čím jste tedy spokojen?
Hlavní jsou pro nás sportovci. Ti jsou pro nás číslo jedna. Pak se snažíme vytvořit co nejlepší podmínky pro média. Jde nám taky o pohodlí pro fanoušky. Teprve pak, úplně na konci, jsem na řadě já. Klidně můžu spát ve stanu.

Když mluvíte o podmínkách pro novináře, tak i v tiskovém středisku bývá ohromné dusno.
Já vím. (starostlivě) A taky v něm máte jenom dva automaty na kávu. Na tolik lidí...

O kávu nejde, pane prezidente. Trable jsou s tím vedrem a nedýchatelným vzduchem.
Vím o tom, ale jsme zase u té nefungující klimatizace.

Pojďme raději k hokejistům. Uvědomujete si, jak jsou naštvaní, když na tak velkém turnaji nemůžou předvést, co umějí?
Myslíte technické typy, že? Nedá se bruslit, přihrávat, udělat kličku ani vystřelit. Ale já se vážně snažím situaci řešit. Pozval jsem ze Švýcarska specialistu na klimatizaci, teď přivezou zařízení na snížení teploty a vlhkosti vzduchu. Ale sám přece ten led upravovat nemůžu!

Každopádně je vídeňský šampionát historickým krokem zpátky. V posledních letech se turnaj konal vždy v pěkných halách, s větší kapacitou. Nebo máte jiný názor?
Ne. Máte absolutní pravdu. Chceme hrát v nových arénách. Nemusí to být tak ohromné stavení jako Sazka za 250 milionů eur. V Rize se pro příští rok staví, moskevský starosta Lužkov mi slíbil, že taky budou mít nový stadion.

Jak to, že Rakušané mají výjimku?
Já jsem šéfovi pořadatelů Dieteru Kaltovi říkal: Poslouchej, do vaší zatracené arény nepůjdeme, pokud do ní nevrazíte hromadu peněz!

A oni vybudovali podzemní parkoviště za 30 milionů eur.
Víte, hodně energie nás stála situace v Praze. Ve Vídni nás pořád uklidňovali.

Takže jste zdejší vývoj podcenili.
(horlivě přisvědčuje) Ano, stoprocentně. Jednoznačně můžu říct, že do Vídně se mistrovství nevrátí, pokud se tady nepostaví moderní hala.

Návštěvnost proti českému šampionátu výrazně klesla. I to vám musí vadit, ne?
Jistě, ale díky poloze Vídně uprostřed Evropy tady máme taky domácí zápasy pro Čechy, pro Slováky. Přijelo hodně Švýcarů, byli tu i Němci. Naštěstí nemáme žádné potíže s chuligánstvím jako jiné sporty. Jistě, občas se někdo víc opije, ale obecně ta atmosféra na mistrovství připomíná karneval.

Berete to ledové fiasko taky jako svou osobní ostudu?
Jsem za ty problémy odpovědný. Jako bývalý rozhodčí jsem na kritiku zvyklý. Ale beru to jako poučení. Musíme si v budoucnu dávat pozor na trable s klimatizací, technické problémy s mantinely...

Napadla vás myšlenka na rezignaci?
Ne. (směje se) To by bylo moc jednoduché. Musel byste mě zabít.

Proč? Přísahám, že to nemám v plánu.
Chtěl jsem říct, že přijímám odpovědnost, ale musel bych udělat opravdu obrovskou chybu, abych odstoupil.

Jakou například?
Nevím. Třeba kdybych praštil českého novináře. (v žertu se napřahuje)

Potrestáte někoho za aféru s ledem?
Rakušané se potrestali sami. Každý si tu ostudu bude pamatovat. A já jsem se s nimi několikrát ostře pohádal. Německy umím dobře.

Stížnosti na led se vyrojily minulou neděli. Český reprezentační manažer Zbyněk Kusý se rozčiloval, že jste před problémem prchl do Innsbrucku. Je to pravda?
(vážně a smutně) Ne. Slyšel jsem o tom. Někdy mám dojem, že vy Češi se vůči mně chováte nefér.

Proč?
Volal mi jeden český kamarád – opravdu mám v Česku kamaráda! – vyprávěl mi, jak se ve vašem tisku píše, že se schovávám. Ale já do Innsbrucku odjel až ve středu. Po nedělním zápase Česko – Švýcarsko jsem seděl vzadu na tiskovce a poslouchal trenéra Růžičku. Vtipkoval, že Šlégr doplaval na střídačku, když mu z brusle vypadl nůž. Čekal jsem na vaše otázky a nikdo nepřišel.

V tom případě se omlouvám. Tu informaci jsme měli od vedení české výpravy. Jenom nechápu, proč jste v tom počínajícím skandálu neuspořádal zvláštní tiskovou konferenci a rázně nevystoupil.
Aha. Myslíte jít do protiútoku?

Jako jste to před chvilkou říkal mně: mohl jste přijmout odpovědnost a zároveň oznámit veškeré kroky, které jako boss IIHF chystáte.
Já jsem promluvil s rakouskými a švýcarskými reportéry, kteří za mnou přišli. Ale možná máte pravdu. Asi jsem mohl převzít aktivitu. Nemyslel jsem na české a slovenské žurnalisty. Ale já nikdy neutíkám. Ani když udělám chybu! To, co o mně říkali lidé z vaší výpravy, je nefér. Přitom věděli, že se na vylepšování podmínek pracuje.

Myslíte tedy, že mistrovství vyvrcholí důstojně i v parnu, které má v průběhu týdne nastat?
Doufáme, že ano. Udělali jsme, co jsme mohli. Výroba ledu je věda a naši lidé nad kluzištěm pracovali třeba i do čtyř ráno.

Manažer Kusý mluvil s českými reportéry o možnosti přesunout závěrečnou fázi šampionátu do Prahy, do Sazka Areny. Slyšel jste o tom?
Ano, vím. Praha je připravená, Bratislava je připravená. Chodili za mnou různí lidé. Ale dovedete si to představit? Lístky jsou prodané...

Myslíte, že je ta idea uskutečnitelná?
Snad jedině kdyby bylo finále Česko – Slovensko... (směje se) To je samozřejmě vtip. Byl by to obrovský skandál.

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Polášek netuší, jak dlouho zůstane ve Spartě. Rusko? Extrém, směje se

Adam Polášek

V dresu hokejové Sparty si zahrál dvakrát semifinále, v roce 2016 z toho byla dokonce stříbrná...

Kladno má další posilu z Kanady. Přichází obránce Austin

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Hokejisté extraligového nováčka Kladna získali do týmu další kanadskou posilu. Obranu Rytířů...

Když vazy praskají jak pruty na ryby. Nedorost: Vracel jsem se čtyřicetkrát

Plzeňský útočník Václav Nedorost se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

Kariéru mu ničila zranění. Prodělal během ní neuvěřitelných 18 operací, pravidelně mu praskaly vazy...

V NHL má kvůli násilí distanc, a tak se Vojnov dohodl s Omskem

Střelec první ruské branky Vjačeslav Vojnov (vpravo) v olympijském finále proti...

Ruský hokejista Vjačeslav Vojnov, který má v NHL distanc za domácí násilí, bude v příští sezoně...

Další sezony s Ovečkinem. Vrána prodloužil smlouvu ve Washingtonu

Jakub Vrána z Washingtonu slaví svou trefu v zápase s Philadelphií.

Jakub Vrána prodloužil s Washington Capitals smlouvu o další dvě sezony, třiadvacetiletý hokejový...

Další z rubriky

Litvínov připravil mistrům světa ovace


Litvínov Odchovanci litvínovské hokejové školy Martin Ručinský a Jiří Šlégr se od obyvatel malého města na...

Růžička: Hokej není žádná věda


Praha Žádné dlouhé rozbory u videa. Prostě zamíchá se sestavou, když se mu něco nezdá. Seřve hráče v...

Závist? To nechápu, říká Tomáš Kaberle

František a Tomáš Kaberleovi pózují s pohárem

Kladno Hokejový obránce Tomáš Kaberle vzal pohár pro světové šampiony, z druhé strany se k němu postavil...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ MIKROBIOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz