Lenera potěšilo zvládnuté oslabení

• 79
Praha - Velmi spokojený byl reprezentační trenér Slavomír Lener po druhém utkání českých hokejistů na mistrovství světa. "Jsem rád, že jsme úspěšně navázali na první zápas proti Lotyšsku," řekl kouč po zápase s Kazachstánem, ve kterém jeho svěřenci skórovali hned sedmkrát, navíc ani jednou neinkasovali.

Kazachstán stejně jako v sobotu Lotyšsko však český tým pořádně neprověřil. A ani příliš nemohl, domácí reprezentace byla v obou zápasech jasným favoritem a roli splnila.

V úterním utkání si s velmi slabým Kazachstánem snadno poradila a zvítězila 7:0. A to už v prvních dvaceti minutách vedla o pět gólů. Ovšem ve druhé části polevila.

"Není možné odehrát celých šedesát minut s maximálním nasazením," obhajoval Lener nižší tempo na začátku druhého dějství.

"Jsme rádi, že jsme utkání rozhodli už v první třetině. Ale i v dalším průběhu hráli všichni s velkou chutí a nasazením, což je velmi důležité."

Přestože Slavomír Lener zatím neměl možnost poznat, jak si tým povede na mistrovství proti silnému soupeři, našel v zápase s outsiderem jedno pozitivum: zvládnuté oslabení. Zatímco v celém střetnutí se Kazachstán dostával do šancí jen zcela výjimečně, v jeho závěru si díky přesilovým hrám vytvořil velký nápor.

Nejprve byl na začátku dvaapadesáté minuty vyloučen František Kaberle za držení, pak v čase 51:42 Jan Hlaváč za nebezpečnou hru vysokou holí na dvě plus dvě minuty.

Po třiceti vteřinách poslal rozhodčí Alexander Poliakov na trestnou lavici Jaroslava Špačka za krosček. Dlouhou dvojnásobnou početní výhodu ale Kazaši odmítli, po rychlém protiútoku Čechů fauloval Vladimir Antipin. A tak se hrálo čtyři na tři.

"Mohli jsme si tak prověřit hru v oslabení, ať už to bylo pět na čtyři, pět na tři nebo čtyři na tři. Zkusili jsme dva útočníky s jedním obráncem a zvládli jsme to."

Pro utkání s Kazachstánem udělal trenér změnu ve složení první formace, k Martinu Strakovi a Jaromíru Jágrovi dal Davida Výborného místo Jana Hlaváče.

"Výborný má skvělou formu a chtěl jsem mu dát na ledě víc prostoru. Když hraje v prvním útoku, tak má ten čas garantovaný," vysvětlil Lener, který byl s jeho výkonem spokojený.

Zda však Výborný zůstane i dál, o tom rozhodne zejména zdravotní stav Martina Havláta. "Až bude moci hrát, určitě ještě dojde ke změnám," připustil kouč a dodal, že s Havlátem počítá k Jágrovi a Strakovi.

Zařazení Havláta bude mít za následek další změny ve složení ostatních formací. Nejvíc ohrožený je při sestavování čtyř útoků zřejmě Michal Sup.