Kolaps: hala nezvládla nápor diváků

23 2004
Praha - Čeští hokejisté dali včera Kanadě tři góly během první třetiny, podstatná část fanoušků však nespokojeností zuřivě pískala. Góly neviděli: pořadatelé nezvládli nápor lidí, takže se jich odhadem dva tisíce do Sazka Areny do 17 hodin, kdy utkání začínalo, nedostaly. "Je to těžký průšvih," přiznal Jan Vala, mluvčí firmy Bestsport, majitele haly.

"Nevím teď, kdo za to může, ale musíme udělat vše, aby se situace za dva dny neopakovala."

V sobotu začíná v Sazka Areně hokejové mistrovství světa. A čtvrteční kolaps vyslal k organizátorům tvrdé varování. Někteří lidé  po páté hodině, kdy stále viděli takřka netenčící se dav před sebou, odcházeli vztekle se zaplaceným lístkem domů. Zápas na vlastní oči vůbec neviděli.

Vala nevyloučil, že někteří rozezlení příznivci budou organizátory žalovat. Diváci se na hokej nedostali včas kvůli zdržení, jež způsobila přísná bezpečnostní opatření. Každý byl před halou nejprve prohledán ochrankou, poté musel projít bezpečnostním rámem, jaký je na letištích. Byla to zdlouhavá procedura.

Navíc mříž k branám haly byla otevřena až v 15.20, byť lidé byli vyzýváni, aby přišli dvě hodiny předem. Poměrně dost jich uposlechlo. Stáli však na ulici před plotem, vyhýbali se jedoucím autobusům a nadávali.

Šindel: Neskutečný bordel!

Jak se blížila doba zápasu, zlost mezi čekajícími gradovala. Občas docházelo i k velkým trapasům. Ten největší asi prožili hokejoví reprezentanti do 18 let, kteří se v pondělí vrátili s bronzem ze světového šampionátu v Bělorusku.

Medaile lidem ukázali mezi druhou a třetí třetinou, ale s poněkud kyselým úsměvem. I oni si totiž museli vystát dlouhou frontu. A když přišli na řadu, nebyli někteří z nich vpuštěni kvůli batohům, v nichž měli reprezentační dresy a medaile.

"Že jste medailisté? No a co! Nenechávám se kvůli vám vyhodit," odsekl jim svalnatý muž z ochranky. Hráči si museli vzít dresy do ruky, medaile strčit do kapsy a postavit se znovu na konec fronty.

"Ne, nic k tomu nebudu říkat. Jen napište, že je to neskutečný bordel!" běsnil jejich trenér Jaromír Šindel.

Jeho asistent Zdeněk Čech šokovaně dodával: "Tady chtějí pořádat mistrovství světa..."

Nadávali i fotbalisté Sparty

Mezi podrážděnými, kteří hokej neviděli od začátku, byli i čtyři fotbalisté Sparty. Co na tom, že Miroslav Baranek, Radoslav Kováč, Pavel Pergl a Martin Petráš měli VIP vstupenky. Chodili před halou sem a tam, nikdo jim nebyl schopen říci, kterým vchodem mají jít.

Když se nakonec rezignovaně postavili na konec pískajícího davu, byly dvě minuty po páté. „Přišli jsme včas a teď jsme naštvaní. !První třetinu už sotva uvidíme, co?“ říkal otráveně Kováč. Kováč byl ještě mírný. Kolem něj padaly mnohem ostřejší nadávky.

Vala: Mylně jsme mysleli, že to umíme
Gesto, jež však fanoušky neuklidnilo, udělal Jan Vala. Mluvčí vlastníka Sazka Areny čekal pokorně s vnukem, kterého vzal na hokej Česka s Kanadou, až projde poslední naštvaný fanoušek, který se do haly nedostal včas. Valův vnuk tak velkou část zápasu neviděl. A sám Vala měl při čekaní dostatek času přemýšlet, kde se stala chyba.

Kdo podle vás za kolaps může?
Upřímně teď říkám: Nevím. Každopádně se stal těžký průšvih. Počítám, že si hned v nejbližších hodinách musíme sednout a budeme mít co k řešení.

Podle mě za to může nezvládnutá bezpečnostní procedura.
Je mi to líto. Přitom zátěžové zkoušky proběhly bez problémů, stejně i zápasy Slavie ve finále extraligy. Nabyli jsme mylného dojmu, že to umíme. Teď nezbývá než se fanouškům omluvit.

Očekáváte žaloby od těch nejnaštvanějších?
Nemohu je vyloučit. I já jsem naštvaný. Vezmu vnuka na hokej, už se hraje a on to nevidí. Považuji za povinnost projít, až se do haly dostane poslední fanoušek.

Co teď musí organizátoři udělat?
Vše pro to, aby se nic takového neopakovalo za dva dny, kdy začíná šampionát. Po opatřeních, kterými musí projít, od nás fanoušci po právu čekají dvě věci: bezpečnost a aby se do haly včas dostali. To druhé jsme jim dnes nezajistili. Největší vlna lidí se přivalila mezi půl čtvrtou a čtvrtou - i to je asi jedna z příčin problému.

Já tu byl od tří a se mnou tisíce dalších lidí. Plot k branám do haly byl otevřen až v 15.20... Přitom by byla každá minuta dobrá, že?
Ano, to je další chyba.

Před utkáním se před halou tvořily obrovské fronty...

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Sparta znovu padla, Chomutov přehrál Pardubice. Litvínov se trápí

Jakub Šlahař se raduje z gólu, který dal Spartě společně s Pavlem Sedláčkem a...

Hokejistům Sparty se hodně vzdálil sen o přímém postupu do čtvrtfinále play off. Svěřenci trenéra...

Kritický Hadamczik: Juniorskou ligu hraje každý, kdo má ruce a nohy

Zadumaný kouč hokejové reprezentace do 18 let Alois Hadamczik na kempu v...

Je trenérem reprezentační osmnáctky, ale že by Alois Hadamczik zářil štěstím, že se teď v extralize...

Bizarní gól: jak hokejový Slovan Bratislava potkal další trapas

INKASOVANÝ GÓL. Velice to známý pocit pro hokejisty Slovanu Bratislava

VIDEO Když do dna, tak do dna. Jako by těch ostud a trapasů nebylo dost, hokejový Slovan Bratislava teď...

Pět gólů, asistence. Hokej si teď neuvěřitelně užívám, zářil Gulaš

Milan Gulaš z Plzně v šanci před brankáře Zlína Tomášem Štůralou.

Neměl slitování. Pálil v přesilovce, v oslabení, v rovnovážném počtu. Bez přípravy, tvrdě a přesně....

Pád druholigového hokeje v Moravských Budějovicích. Využije licenci Znojmo?

Letos se ještě fanoušci moravskobudějovických hokejistů mohou těšit na...

Třetí nejvyšší hokejová soutěž v Česku se letos hraje v Moravských Budějovicích naposledy. Žihadla...

Další z rubriky

Šampionát vynesl přes 80 milionů korun


Praha Hokejový svaz uzavřel účtování a zaradoval se. Na mistrovství světa v Praze a Ostravě vydělal přes...

Ve středu se rozlosuje příští šampionát


Innsbruck Bude se na příštím světovém šampionátu opakovat nepříjemná situace, která přisoudila českým...

Hlinka si vybral Rulíka s Weissmannem


Praha Nový trenér hokejové reprezentace Ivan Hlinka už má asistenty. Stali se jimi Radim Rulík, dřívější...

Najdete na iDNES.cz