Češi dobyli Moskvu, Rusko smetli 5:1

• 89
Moskva - I druhou prověrku před blížícím se světovým šampionátem zvládli hokejoví reprezentanti na jedničku. Díky výtečně sehrané druhé třetině si v Moskvě poradili s ruskou sbornou, kterou zdolali 5:1. Soupeř překonal Čechmánka až minutu a půl před koncem. Výborně zahrála obrana, Straka a Vašíčkův útok.

Vysoká výhra 5:1 v hale moskevského CSKA nejen přiblížila hokejisty k zisku bronzových medailí v konečném účtování série Euro Hockey Tour, ale rovněž naznačila, že příprava na nadcházející mistrovství světa v Praze jde správným směrem.

Čeští reprezentanti vyrukovali do zápasu hned s osmi legionáři z NHL v čele s Jaromírem Jágrem, domácí 'sborná' nasadila jen čtyři vyslance ze zámoří. Rusové byli v úvodu hbitější, bleskurychle kombinovali a tlačili se před branku, ale Čechmánek byl pevný jako skála. Když už byl překonán, puk z odkryté branky odpálil obránce Hejda.

Defenziva českého celku pracovala na výbornou a poté, co jako by ze sebe hokejisté setřásli únavu z cesty do dějiště zápasu, osmělili se i v útoku. Straka si šikovnou kličkou vypracoval výhodnou střeleckou pozici, avšak trefil pouze tyčku Fomičevovy branky.

Rusové se nadále úporně snažili o útok, Čechmánek však se stoickým klidem ustál dvě jedovaté Zelepukinovy střely a poradil si s Proškinovým pokusem při Melicharově vyloučení.

Jágr nastoupil v řadě se Strakou a Hlaváčem a v závěru úvodního dějství o sobě dal vědět překvapivou ranou z úhlu; ta však ještě gólový efekt nepřinesla. Na začátku prostřední části hry se hvězdný forvard New Yorku Rangers snažil o reprízu, a krátce poté se už měnilo bezbrankové skóre. V přesilové hře Fomičev ještě Čáslavovu dělovku vyrazil, ale proti Bednářově dorážce už byl bezmocný.

Domácí celek se snažil na vedoucí gól soupeře odpovědět zvýšeným náporem, aktivní byl zejména elitní střelec Kovalčuk z Atlanty, nicméně čeští obránci si soupeře skvěle hlídali. A co prošlo, to zkontroloval koncentrovaný Čechmánek.

Bez úhony přežili hosté Jágrovo vyloučení a naopak později zasadili soupeři další ránu. Duda se probil do ruského pásma, Vašíček od zadního hrazení vybídl ke skórování Mikesku a pardubický bojovník se v koncovce nemýlil.

Poté, co Zinovjev nepřekonal Čechmánka ani tváří v tvář a Kovalčuk zakončil svůj libný nájezd jen střelou nad branku, zaskočené domácí publikum dokonce začalo na své hráče pískat. V této atmosféře ukořistil ve vlastní obranné třetině kotouč Martin Straka a našlápl po levé straně k úniku, který zakončil milimetrově přesnou střelou k tyči.

Ani tříbrankový náskok Lenerovy svěřence neukolébal, naopak. Natěšený český výběr i v poslední dvacetiminutovce kontroloval hru a svoji převahu korunoval dalšími dvěma góly. Podobu vysoké výhře dal nejprve Vašíček a po něm pečetil výsledek po kombinaci s Klepišem agilní Martin Straka.

Až v závěru za rozhodnutého stavu se trefil 1:24 minuty před koncem v závaru před Čechmánkovou brankou domácí Nikolaj Pronin.

Ohlasy z Moskvy: Hvězda zápasu měla potíže s orientací

Hlasy trenérů po utkání:
Viktor Tichonov (Rusko):
V úvodní třetině jsme ještě hráli dobře, spolehlivý byl i Fomičev. Poté jsme však ustoupili od zvolené taktiky, převládaly emoce a každý hrál sám na sebe místo toho, abychom bojovali jako jeden tým. Nespokojen jsem především s hrou obránců. Na naší hře se projevil i fakt, že jsme dlouho nehráli žádné utkání.
Slavomír Lener (Česko): Brankový rozdíl určitě potěšil, stejně jako vítězství a koneckonců i fakt, že nás dnes Rusové v defenzivě skutečně důkladně prověřili. V úvodu byl soupeř aktivnější, my jsme byli po cestě takoví, řekl bych, zarezlí, podržel nás však Roman Čechmánek. Důležité rovněž bylo, že se nám podařilo vstřelit první branku. Vyhráli jsme sice vysoko, ale ještě to stále nebylo ono. Víme, kde máme slabiny a na čem ještě musíme zapracovat.

Utkání jsme sledovali ON-LINE ZDE

Rusko - Česko republika 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky:
59. Pronin - 22. Bednář (Čáslava), 32. Mikeska (Vašíček, Duda), 38. Martin Straka, 48. Vašíček (Mikeska), 50. Martin Straka (Klepiš). Rozhodčí: Henriksson (Fin.) - Anisimov, Kamurkin (oba Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 4800.
Rusko: Fomičev - Bykov, Juškjevič, Proškin, Turkovskij, Guskov, Kalinin, Skopincev, Kondratěv - Antipov, Bucajev, Kovalčuk - Zelepukin, Zinovjev, Ovečkin - M. Afinogenov, Baškirov, A. Morozov - Pronin, Jemeljejev, Mozjakin. Trenér: Viktor Tichonov, Vladimir Jurzinov.
Česká republika: Čechmánek - Škoula, Hejda, K. Rachůnek, Hamr, Malinský, Melichar, Čáslava - Průcha, Dopita, Bednář - Jágr, Martin Straka, Hlaváč - Duda, Vašíček, Mikeska - Klepiš, J. Hlinka, Koukal - Olesz. Trenéři: Slavomír Lener, Antonín Stavjaňa.

Dmitrij Kalinin z Ruska (vpravo) a Martin Straka v úvodním utkání o bronzové medaile seriálu Euro Hockey Tour.