Tomáš Štůrala v dresu Zlína

Tomáš Štůrala v dresu Zlína | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Štůrala: Než sedět na střídačce ve Zlíně, raději budu chytat v Třebíči

  • 0
Je hráčem extraligového Zlína, kterému v jarním play-off coby náhradník Libora Kašíka pomohl k zisku mistrovského titulu. Přesto 29letý brankář Tomáš Štůrala od nové sezony formou hostování posílil prvoligovu Třebíč.

„Ve Zlíně jsou teď tři gólmani, takže jeden musel odejít,“ komentuje konkurenci Libora Kašíka a Luboše Horčičky. „Ale hostování v Třebíči beru rozhodně pozitivně. Jsem rád, že mám kde chytat.“

Takže přesun o ligu níž vás tolik netrápí?
Já jsem celý loňský rok chytal v Šumperku, do Zlína jsem přišel až na play-off. Pro mě to tedy až takový rozdíl není. (usmívá se) Určitě to trošku mrzí, každý gólman by chtěl být v extralize. Ale než abych seděl ve Zlíně na střídačce, raději budu chytat v Třebíči.

Kdo také chytal za Třebíč

Jakub Kovář (Jekatěrinburg)
Tehdejší brankář Českých Budějovic pomáhal Třebíči v sezoně 2008-2009, kdy nastoupil do tří zápasů.

Pavel Francouz (Litvínov)
Bývalý gólman Plzně za Horáckou Slavii chytal v letech 2009- 2011. Dohromady zasáhl do 28 utkání.

Šimon Hrubec (Třinec)
Další odchovanec Českých Budějovic v Třebíči strávil sezonu 2011-2012, kdy opanoval brankoviště v 53 střetnutích.

Marek Čiliak (Brno)
O místo v brněnské Kometě si slovenský brankář definitivně řekl vydařeným ročníkem 2012-2013, při kterém za Horáckou Slavii odchytal 60 zápasů. O rok později vypomohl v dalších 4 utkáních.

Navíc se vám daří. Když připočteme i dva duely v přípravě, máte po pěti zápasech za Horáckou Slavii na svém kontě pět vítězství. Není důvod být nespokojený.
Kdo by nebyl spokojený, když se vyhrává. (usmívá se)

Vy jste si navíc při příchodu do Třebíče přál hlavně co nejvíce chytat. To se zatím naplňuje na sto procent.
A když se vyhrává, není ani důvod něco měnit. Čím déle se nám bude dařit, tím víc budu chytat. Takže doufám, že to tak bude i dál.

V lize váš tým zatím neztratil ani bod. Potvrzuje se, že by mohl plnit roli černého koně?
Já v to doufám. Ale myslím, že po třech zápasech je brzy nad tím přemýšlet. Protože hodně těžkých soupeřů máme před sebou. Uvidíme po první čtvrtině. Až budeme mít zápasy se všemi za sebou. Tam se dá porovnat, jak to bude vypadat.

Když mluvíte o těžkých soupeřích: hned dnes vás čeká domácí zápas s Litoměřicemi, v sobotu derby v Jihlavě...
Litoměřice mezi těžší soupeře určitě patří. Jsou hodně agresivní do útoku, takže si myslím, že si zachytám hodně. A Jihlava? Jsem zvědav, jak ten zápas bude vypadat. Bude to asi vyhrocené i v hledišti, jak to při těchto zápasech bývá. V Jihlavě jsem ale za Třebíč ligu ještě nechytal, takže se na to určitě těším.

V brance chtějí odchovance. Dostane šanci Dusík?

Vypadá to, že brankáře si vybrat umí. Ale dokážou si ho také vychovat? Vedení prvoligových hokejistů Třebíče v posledních letech sázelo na gólmany zapůjčené z extraligy. A většinou mělo štěstí. Přesto by si do budoucna rádo vypiplalo svého gólmana. „Věřím, že postupem času se k tomu dopracujeme,“ říká sportovní manažer Horácké Slavie Kamil Pokorný.

Na základě výkonů v letošní přípravě tomu byl hodně blízko Lukáš Dusík. „Přípravu měl výbornou, nejlepší za dobu, co v Třebíči je,“ uznává Pokorný. „Samozřejmě i on sám cítil, že by mohl chytat.“

Nakonec se však vedení prvoligového týmu rozhodlo jej uvolnit do druhé ligy a na pozici jedničky ze Zlína přivedlo Tomáše Štůralu. „Chceme, aby Lukáš pravidelně nastupoval. Takže trénuje s námi, ale chytá za Moravské Budějovice,“ přibližuje Pokorný. „Potřebuje co nejvíce praxe v zápasech. Snad mu to pomůže.“

Právě v Moravských Budějovicích loni chytal jihlavský odchovanec Jiří Šťastný, který si v letošní přípravě řekl o smlouvu s Duklou.
Zde za královéhradeckým Ondřejem Kacetlem a Lukášem Sáblíkem plní roli trojky. „Věříme, že Lukáš v Budějovicích prokáže stabilní formu. Potom dostane šanci i tady. A třeba už příští rok nebudeme muset nikoho hledat,“ přeje si Pokorný.

Už by prý bylo na čase. Dusík, podobně jako jihlavský Šťastný, je totiž ročník 1992. „Gólmani sice dozrávají ve vyšším věku, ale už by pro nás bylo dobré tady mít svého stabilního brankáře,“ uvědomuje si Pokorný. „Vše ale rozhodují výkony v bráně. Když totiž gólman udělá chybu, už nejde napravit. U hráčů v poli je to trošičku jiné.“